Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba lísky

< zpět
Autor: Igor Novák 2021-09-14 01:02:38

Dobrý den, byli byste tak hodní o odpověděli mi na 2 (3) moje dotazy? Mám problém s lískami a třešní (a hruškou...i když v tomto případě vím,že se jedná o rez hrušňovou...ale nevím, jestli má cenu se pokoušet o její další pěstování a záchranu, když v jejím blízkém okolí je velké množství různých tújí a ona je každý rok touto rzí velmi silně napadena?)

Jinak naše lísky (Webova a Halská) letos ztratily opadáním 80 až 90% oříšků. Mohli by jste mi napsat podle fotek v přílohách o jakou \"nemoc\" se jedná a jak s ní bojovat? A druhá otázka je stejná ale týká se naší třešně, které pravidelně během srpna opadávat většina listí? (také viz. foto přílohy)

Děkuji předem za ochotu a zdravím Vás Igor Novák.

Autor: Igor Novák 2021-09-14 01:07:16

foto, líska

Připojený obrázek: Choroba lísky
Autor: Igor Novák 2021-09-14 01:08:50

PS: Další obrázky v příslušné kategorii.

Autor: SPCH 2021-09-14 06:55:14

Nejen já podezírám monilii.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-09-14 07:31:14

Pokud jde o hrušeň, túje nejsou zdrojem nákazy. To jalovce a jen některé. Bojovat, či spíše poradit si s ní lze https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/01_jadroviny_choroby.pdf.
U třešně nejspíše půjde o chorobu Blumeria jaapii, se kterou si také lze poradit. Ke druhému příspěvku jste omylem zařadil foto hrušně, tak je to jen odhad. Podívejte se do tohoto souboru https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/03_tresne_visne.pdf, najdete co potřebujete.
pokud oštřujete meruňky nebo višně, třešně proti monilili, zkuste se zastavit i u lísky. Metodika ochrany není. Mola by to být i šedá hniloba, ale když vyberete správný přípravek proti monilii, zlikvidujete v daný okamžik obě.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy