Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Řez ořešáku

< zpět
Autor: Jitka Kočí 2008-02-13 20:20:05

Dobrý den. Na dvoře nám rostou dva velmi staré ořešáky. Oba ještě hodně plodí, ale mají i dost suchých větví. Chtěla jsem se proto zeptat, zda stromy prořezat, aby vydržely co nejdéle a zda se vůbec ořešáky uzdržují prořezávkou. Můj druhý dotaz je, zda se v okolí Velké Bíteše najde někdo, kdo by byl ochotný poradit ohledně ovocných stromů a vhodných odrůd. Děkuji.

Autor: Václav K. 2008-02-14 14:27:56

Ořešáky se mají prořezávat až když jsou narašené výhony asi 8-10 cm dlouhé. V té době již neteče z řezných ran míza a rány se lépe hojí, mají na to celou vegetaci.
K těm odrůdám - jestli nechcete používat postřiky na strupovitost, je už dost odrůd rezistentních - jak letních tak podzimních i zimních. Ty nejnovější jsou chutí srovnatelné se starými odrůdami. Odrůdy musíte volit podle nadmořské výšky, kvalitě zeminy, oplocení a velikosti zahrady. Ideální jsou nižší tvary na slabě vzrůstných podnožích, dříve přichází do plodnosti, ale nemají takovou životnost. Plody mají kratší dobu skladování než na pláněti nebo vzrůstné podnoži. Dnes je výběr ze 105 odrůd povoleného sortimentu, jen ne na jednom místě - je třeba zjistit kde jaké prodávají.

Autor: Marie Krátká 2008-02-23 18:15:56

Dobrý den. Na dvoře nám roste 58 let starý ořešák, který v posledních 5-6 letech neudrží ořechy až do sklizně. Začínají padat v době, kdy jsou zelené plody velké asi 2 cm. Nasbírám jich vždy celá vědra a na podzim pak mám tak maximálně kilo ořechů. Už jsem se ptala v Č.Budějovicích na Zemi živitelce, kde mívají stánek zahrádkáři, čím by to mohlo být, ale nikdo mi nedokáže poradit. Padající plody na sobě nemají žádné hnědé nebo černé skvrny, které by mohly značit, že jde o plíseň. Před 8 lety jsme na dvoře asi ve vzdálenosti 7 m od kmene ořechu vykopali septik. Mohlo by mít porušení země vliv na tuto vadu stromu? Nebo potřebuje přihnojit? A čím?
Děkuji za radu.

Autor: Josef Zavřel 2008-02-23 21:36:03

Paní Marie, dobrý večer. Chci se zeptat jestli má strom nějaké přírustky a jestli má zdravé zbarvení listů, aby se mohlo vyloučit případné poškození kořenů,kdy by se mohl strom zbavovat plodů z důvodu, že by je nebyl schopen uživit. Pokud není septik vybetonovaný, což může také být,strom si bere z něj živiny. Pokud je vše v pořádku,těžko říci co je příčinou opadu plodů, který dříve nebyl. Není někde, třeba i u kořenů poškozen kmen a tím porušena asimilace? Těžko se takhle odpovídá. Hezký večer

Autor: Josef Zavřel 2008-02-23 21:45:42

Dobrý večer,paní Jitko.Jsem z Deblína,což je 12km od Velké Bíteše.O co Vám konkrétně jde?Máme stejnou nadmořskou výšku a můžu Vám poradit.Hezký večer.

Autor: Marie Krátká 2008-02-24 20:04:18

Vzkaz p. Zavřelovi - strom přírůstky má, ale slabé a hodně prosychá. Listy jsou menší a nejsou sytě zelené, ale
trochu svělejší. Kmen poškozený není. Septik není betonový, ale celoplastový, takže odtud strom živiny brát nemůže. Ke stromu je svedený okap zasi tak z 10m2 střechy, suchem tedy netrpí. Jestliže má málo živin a z toho důvodu neudrží plody, poraďte prosím, jak mu pomoci - zmenšit řezem korunu? Čím přihnojovat? Děkuji.

Autor: Jitka Kočí 2008-03-02 14:17:32

Pro pana Zavřela. Dobrý den, děkuji za odpověď a nabídku. Potřebovala bych poradit s odrůdami jabloní, protože většina stávajících stromů byla nemocná a jablka neměla dobrou chuť. K ořešákům - jeden je prý přes osmdesát let a druhý přes čtyřicet let starý. Již přes dvacet let neměly žádný pěstitelský zásah. Letos měly jen malé ořechy, přesto bych chtěla stromy zachránit. Moje situace je trochu složitější, mohl byste mě prosím kontaktovat na emailovou adresu jitkakoci@seznam.cz? Děkuji Vám. S pozdravem Jitka Kočí.

Autor: Josef Zavřel 2008-03-02 16:42:00

Dobrý den paní Krátká. Pokud má ořešák zdravý kmen, tak má poškozené kořeny. Žádný jiný důvod v tom nevidím. Myslím si že snížením koruny (v srpnu) mu nepomůžete. Také živiny si zdravý strom ořešáku svými hlubokými kořeny najde. Při kopání jímky mohlo dojít k poškození některého z hlavních kořenů. Odborné snížení koruny můžete jako poslední možnost provést.Hezký den.

Autor: blissy 2008-03-26 11:43:18

Samozřejmě má pan Zavřel pravdu, ale pokusím se vetřít s radou také. Ořešáky jsou opravdu svébytné stromy nevyžadující velkou starostlivost. Většina "údržby" koruny se u starých plodných stromů dělá klácením, ale pokud i přesto dost prosychá, přimlouvám se za vyřezání a odstranění suchých větví na větevní kroužek s tím, že se řezy ošetří vhodným nátěrem (může se použít latex+fungicid) záleží na velikosti rány. Nátěr se používá pro první období než se dřevo "zavře". Ořešáky jsou totiž dost hákliví na nasávání vlkosti a tím i trouchnivění. Pan Zavřel mi dá možná za pravdu, že řez ořešáku se běžně dělá pouze v počátku při výsadbě a tvarování základu korunky, ale pokud je to nezbytné, tak se může korunka opět podpořit zmlazením - zvláště u takto starých stromů. Jen je třeba pokusit se nechat jako základ 2-3 leté větve jako základ nové koruny. A teď ještě k těm jablkům, nevím čím sice byla způsobena špatná chuť ovoce, příčin může být hodně, ale odrůda si za normálních okolností své znaky a tedy i chuť ponechává po celou dobu životnosti. A co by jsem poradil? Je na moji radu sice dost času, ale zkuste si na podzim udělat vycházku na některou ovocnářskou výstavu s prezentací jablek, na některých se už stává pravidlem nabídka degustační ochutnávky pro zájemce, ale ještě malé upozornění chuť ovoce se během skladování mění dle různých skladových podmínek a možností. Já osobně nedám dopustit na Zvonkové, které je i po letech co se pěstuje stále na výši a konkurenceschopné.

Autor: Dana 2008-03-30 17:09:51

Prosím o odpověď na mou otázku, zda mohu v polovině července zkrátit vzrostlý, asi 30 let starý ořešák. Sousedovi stíní na zahradu a on tvrdí, že se ořešáku nic, tímto zkrácením asi o 1/3 jeho velikosti, nestane.
Mám obavu, aby tento krásný strom nezašel. Je mi líto ořešák zkracovat, protože jsem přesvědčena, že opět doroste do původní výšky a že zbytečně budeme řezem ořešák zatěžovat.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-30 22:35:56

Zkrácení koruny ořešáku o 1/3 ve stáří 30 let je již dosti radikálním zásahem. Červen je poměrně vhodný termín, ale riziko vstupu chorob tu je dost veliké. Zajímalo by mne zda koruna zasahuje nad pozemek souseda, nebo je v bezprostřední blízkosti hranice jeho pozemku. Pokud ne, je nutnost snížení koruny z důvodu vrženého stínu dost těžko vynutitelná. Navíc koruna stejně doroste opět do podobné výšky jako před snížením.

Autor: Petr 2011-11-27 13:43:25

Dobrý den,soused tlačí na to abychom co nejdříve prořezali ev.pokáceli ořech starý cca 40 let. Větve nezasahují na jeho pozemek, ale máme obavu aby strom sám nějak nepoškodil/už nám zlikvidoval švestku/.Teď v zimě na chalupu nejezdíme, jak by mohl strom poškodit? Kdy se správně má ořech prořezávat a v jakém rozsahu, aby co nejmíň utrpěl?Děkuji

Autor: Sallow - pro Petra 2012-10-15 09:29:31

Pročtěte si zpětně a tam je vše o prořezávání ořešáků.
Také jsem tu pro rady. Ono je dobré pročítat :-)

Autor: Devil 2012-10-16 22:41:03

Myslím, že efetivnější by bylo zlikvidovat souseda, když už vám zlikvidoval švestku a chystá se na ořešák.

Autor: Jana Krejčová 2013-06-07 16:34:03

Dobrý den,
mám také problémy s ořešáky. Nevím, jak jsou staré, ale koupili jsme chalupu i s nimi a už před 20 lety měly průměr cca 60 cm. Stále plodí i když kůra kmenu je rozpukaná a odchlipuje se. Jsou velmi nakloněné a máme strach, aby nespadly. Nemohu nikde najít informaci, jak hluboké kořeny ořešáky mají a jestli opravdu takové riziko hrozí.
Děkuji za informaci.

Autor: dave 2013-06-25 21:41:02

vývrat asi nehrozí, ořešáky mají údajně zhruba stejně velký kořenový systém jako je veliká koruna, no ale pokud je kmen již horší kvality, popřípadě větve suché, pak by tu riziko rozlomení být mohlo, těžko ale soudit jen tak z popisu.. sežeňte si statika :D

Autor: Irena 2013-07-10 16:58:51

Naše dva ořešáky jsou staré asi 40 let.Výškou již převyšují náš dům (přes 8 m.) Jeden z ořešáků je cca 3 m vzdálený od domu. Od sebe jsou cca 4 metry.
Před 7 lety jsme blízko obou ořešáků nechali udělat plot s betonovou podezdívkou.
V souvislosti s budováním podezdívky byl narušen kmen jednoho z ořešáků a u druhého ořešáku musela být odstraněna jedna strana jeho koruny.
Vše je situováno na kopci v nadmoř. výšce cca 500 m. V okolí jsou pole.
Jakým způsobem by bylo vhodné zajistit náš dům před event. vyvrácením ořešáku.
Děkujeme za radu.

Autor: honza 2013-07-10 22:39:14

Paní Ireno. To jestli se strom vyvrátí záleží na více věcech,např složení půdy,typ kořenů (ořech má jak dolů tak do stran),jejich rozmístění okolo kmene,na tom zda je půda podmáčená po deštích, atd..Samozřejmě nějvětší vliv má vítr.

Ve vašem případě je otázka kolik kořenů a jak silných jste uřízli při budování plotu.Také jako je složení půdy.Méně stromy drží na písku více třeba v jílu. Pokud vám na nich záleží dá se zajistit betonovou patkou(min 1m3 betomu) s okem a ocelovým lanem na straně kde má porušené kořeny tzn k plotu.A nebo patku směrem k místu kam by se vytvrátil a ocelovou podpěru viz obr.
Další možností je ho zkácet vysadit strom nový.Sice bude trvat než vyroste ale budete mít jistotu že nebude mít porušené kořeny při stavbě.

Co se týče zajištění domu,pomůže ocelová konstrukce. Např nám při bouřce spadl cca 30m vysoký smrk na zahradu,spadl by na auto,ale jeho úplnému pádu až na zem zabránila ocelová konstrukce altánu.Myslím si že lepší a méně nákladnější je zajištění stromu proti pádu než baráku proti zničení.Přece jen ukotvení stromu do země není tak nákladné jako stavět ocelovou kontrukci střechy.Otázka také je zda by se to vyplatilo v porovnání se stavem stromu.
Co znamená výraz narušený kmen-trošku to upřesněte.

Připojený obrázek: Řez ořešáku
Autor: dave 2013-07-13 23:51:42

mě napadlo udělat stromům zmlazovací řez, ony znovu zapustí spousty kořenů, koruna se odlehčí.. a pokud je seřezaná jen z jedné strany, seřežte nějak i tu druhou, aby byla opět aspoň trochu v rovnováze, třeba to rozložte i do více let.. pokud je strom silně poškozený, tak nejlépe odstranit a vysadit něco jiného (kvůli únavě půdy, jestli teda u ořešáku nějaká nastává), dost velká může být třeba třešeň, jabloň na bujné podnoži atd., pokud tedy chcete stín..

Autor: Olda 2015-06-27 14:20:02

Náš ořešák je asi 80 let starý. V současné době má dvě hlavní větve do V a ty jsem stahnul ocel.lankem proto rozlomení. V těsné blízkosti je postavena garáž a dům by byl pádem stromu taky zasažen. Strom stále plodí a tak je mi líto ho likvidovat. Prosím o radu zda příliš neriskuju. Posílám k posouzení foto

Připojený obrázek: Řez ořešáku
Autor: Olda 2015-06-27 14:22:49

Posílám ještě foto

Připojený obrázek: Řez ořešáku
Autor: S.P.,Ch. 2015-06-27 20:05:12

Zdravím Oldo. V tuto dobu by stromu pomohlo, kdybyste obě hlavní větve posichroval uvázáním k festovním-nejlépe lešeňovým trubkám. Ty do země zarazit nebo na zaraženou tyč menšího průměru narazit. Pokud tak učiníte, tak se Vám bude lépe spát a ořešák bude další roky hrdě stát. Jiný názor-odřezat převažující vějíře větví teď. I to je vůči stromu dobrý postup, ale pokud je na stromě příslib úrody, je z mého pohledu a opakovaných zkušeností lepší řez provést ihned po sklizni-tj.konec září,v první polovině října a DŮKLADNĚ ošetřit VŠECHNY rány! Pokud jste dosud cíleně ořešák nekrmil, začněte.

Autor: Zdeněk 2016-08-16 08:34:31

Dobrý den.
Prosím o radu.Z poraženého ořešáku (pařezu)vyrostl asi metrový výhon o průměru 5cm a na vrcholu se utvořila velká koruna.Povyroste ještě kmen a jak ošetřit korunu je příliš rozrostlá? Děkuji za radu.

Autor: jitka Hráská 2017-09-03 12:44:52

Dobrý den,

Na procházce jsme našli plod připomínající ořech,také tak voní.Listy má podobné akátu.Údajně jde o ořešák černý strom.Mohla bych se někde poradit?Plod i větvičku mám.
Děkuji.

Autor: peca 2017-09-03 19:38:20

gůgli...

Autor: Jiřina Štorkánová 2018-10-26 13:53:18

Dobrý den,na zahradě máme ořešák starý asi 90 let možná víc ,chtěla jsem se zeptat jak a kdy ho spravně prořezat a zda to dělá někdo v Teplicích. Pokácet ho nemohu a ani nechci protože stále rodí a v létě je pod ním krásný stín ,nebot ho zasadili docela blízko baraku a kořeny podle mě určitě zasahují pod barák a šupny .Ale co mi dělá starost je to ,že větve zasahují k sousedům a nechtěla bych aby se urvala větev a ja musela platit sousedovi plot a pak strom má plno výrostků I když po sklidni se snažím suché větve klátit tak si myslím ,že by potřeboval trochu střih ale bojím se aby nevyrostl ještě jednou tolik ,protože jsem slyšela ,že jak se ořeak prořeže tak pak má víc výhonů co je na tom pravdy .Posílám fotky stromu Děkuji moc za rady.Štorkánová

Připojený obrázek: Řez ořešáku
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-10-29 08:55:47

Ořešáky se řežou +- od konce dubna do poloviny května, když přestane slzet. Každý strom má tendenci nahradit odstraněné části novými výhony, ale pokud se řeže v této době, strom "nezbujní". Suché větve se řežou, neolamují, měly by se odstranit až do místa, kde je živé dřevo, řežou se na větevní kroužek, po řezu se ošetří štěpařským voskem a latexem. Řez silných větví ořešáků je popsán a vyobrazen v Rukověti zahrádkáře 2019, která bude posílána na územní sdružení ČZS ještě v tomto měsíci. Zkuste se zeptat na ÚS Teplice
Bystřanská 3344, (u zámecké plovárny), 415 01 Teplice
Telefon 739 906 581
Úřední hodiny středa 14-16 hod.

Autor: Hniličková 2019-12-16 13:37:11

Dobrý den,
na zahradě máme cca 80let starý ořech. A budeme muset ořezat jeho spodní větve. Jeho koruna je cca 16m široká, a spodní větve už spadají až na zem. Už se pod nimi nedá normálně projít a máme i obavu, že pod tíhou plodů by se mohl rozlomit.
Bohužel ještě máme jeden problém, na jaře je potřeba na dvoře vykopat díru pro retenční nádrž. Cca 3*3m.
A můj dotaz je.. nemáte tušení jak širok mohou být kořeny 80let. starého stromu? A pokud uděláme ořez spodních větví a k tomu ještě porušíme i kořeny, nebude to moc velký zásah?
Díra pro ret.nádrž bude cca 5-6m od kmenu.
A dále, je potřeba případné přeřezané kořeny něčím ošetřit?
Za rady jak stromu co nejméně ublížit děkuji.
Děkuji Hniličková

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-12-17 07:42:33

Redukce objemu koruny ve správnou dobu, zároveň s korekcí kořenů je možná. Menší objem kořenů bude živit menší korunu. Okraj přeseknutého kořene by měl být zarovnaný, aby se dobře hojil. Kořeny mohou dosahovat klidně 15-20 m od kmene.
Jako generál po bitvě bych řekl, že problém s korunou - až na zem - se měl řešit v zárodcích potíží. Čím menší řez, tím větší je předpoklad dobrého hojení ran, zmenšuje se riziko nějaké negativní reakce stromu.

Autor: SPCH 2019-12-17 14:44:00

Něco větví se dá podepřením nadzvednout, další povytáhnout pomocí lan.

Autor: Michal 2020-04-16 12:16:26

Dobrý den,
včera jsem u našeho ořešáku (cca 10 let) uříznul asi 4 cm silnou větev která byla částečně uschlá. Z řezu okamžitě začala kapat míza poměrně rychlým tempem, nyní už je to více než den. Zkoušel jsem zatřít štěpařským voskem ale míza si vždy najde cestu.

Dá se v tuto chvíli něco pro strom udělat?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-04-16 20:04:43

Nic s tím neuděláte, zatírejte to občas, aby rána nebyla tolik přístupná pro houbové choroby létající ve vzduchu a až přestane míza tlačit, dokončíte to.

Autor: SPCH 2020-04-17 07:49:16

Dá se to obalit streč fólií-např.i potravinářskou, kterou má téměř každý doma. Za asi 2měsíce pryč, to už by mělo být po ronění, potom natřít.

Autor: Michal 2020-04-20 16:37:47

Dobrý den, děkuji za rady, míza se dostane i přes fólii. Nechávám to tedy volně kapat, strom denně zalévám abych nahradil ztráty.

Autor: SPCH 2020-04-21 06:59:11

Michale, ořešák není rákos-pokud není tam někde u Vás půda na prach, tak to se zálivkou nepřežeňte-jde to PROTI snaze zmírnit tlak, zabránit ztrátám mízy.

Autor: Martin Kočandrle 2020-04-26 14:46:19

Dobrý den, prosím poraďte jak správně zakrátit korunu mladého 4 letého ořešáku červenoplodeho. Koruna je založena ve výšce 130 cm vetve mají cca 4 cm v průměru. Vloni narostly asi o 1 m. Děkuji

Připojený obrázek: Řez ořešáku
Autor: Pavel 2020-06-27 12:07:20

Mám podobný problém s orešákem. Jiný v tom, že cca 25 let starý ořešák začal vyhnivat v dávné minulosti odstraněných větvích.Da se to nějak řešit?
Je to jen u dvou vše ostatní v pohodě. Obě větve jsem řezal vždy v červenci na řadu místních. Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-06-29 07:42:40

Z Vašeho dotazu není prakticky čeho se domyslet. Určitě to nějak jde. Takže obecně: Vyškrábat měkké, napustit nějakým měďnatým fungicidem, zatřít, pokud by do místa mělo pršet udělat nad ním stříšku

Autor: Jan B. 2021-04-01 18:11:03

na východním okraji Prahy máme 50+ ořešák, po řezech v minulosti má korunu asi v 10m.
Rád bych z důvodů budoucí údržby odstranil horní patro větví a kmen ukončil mezi současným horním a spodním patrem. Jak by prosím měl řez kmene vypadat a jak vysoký terminální pahýl nad spodním patrem, předp. řez vést v úhlu cca 45 stupňů asi metr nad spodním patrem. Vzhledem k průměru kmene asi provést motorovou pilou a ošetřit Tervanolem Jaké byste doporučil období pro takový řez, podobně jak máte na obrázku pod B ? druhý termín pro odřezávání silnějších větví o průměru nad 5 cm ?
Předem děkuji za radu, JB.

Připojený obrázek: Řez ořešáku
Autor: Ivan Dvořák 2021-04-01 20:49:04

Druhý termín pro řez není. Jen ten jarní. Nebo dle Vašeho uvážení můžete řezat kdykoliv.
Jestli ta větev, která směřuje od nás je níže, pod horním patrem, letos by ten řez měl být veden nad ní. Bez čípku. Když zaříznete kmen tak, že nebude mít na konci řezu nějakou větev, dom které by mohl strom posílat mízu, nebude se hojit, kůra může zasychat a zasychání se nezastaví ani když se dostane k nižšímu patru. Vždycky byste měl řezat jako na převod u peckovin.
Řez, který bude nad větví do boku, nejspíše povede k probuzení spících oček na kmeni nad nižším patrem. Z nových výhonů si vyberete, na který snížíte korunu blíže k nižšímu patru. Aby strom reagoval dobře, chtělo by to ho už teď a pak ještě dvakrát letos do konce června přihnojit, nejlépe hnojivy rozpustnými ve vodě, zálivkou ke kořenům, vždy alespoň dvě konve.
Řez zatřete, pokuste se vytvořit nad místo řezu stříšku, která by bránila zatékání vody do kmene, pokud bude dřevní válec nějakým způsobem narušen. Pokud bude na řezu zdravé dřevo, bez známek poškození houbami, dělat to nemusíte.
Jestli máte zájem, na webu zahradkari.cz na mě najdete telefon i e-mail, můžeme to probrat jaká jsou pro a proti.

Autor: SPCH 2021-04-02 19:02:05

Pánové, já bych řez provedl přibližně v úrovni roviny střechy domu na fotce. Nad nejvyšší větví v tom patře bych nechal čípek-kus kmene, asi 15-20cm. Sklon rány jen asi 15stupnů-plocha nebude příliš velká-větší šance na dobré hojení, případné dešťové a sněhové srážky se tam ani tak dlouho nezdrží. Na vyšší, severní straně pak s velikou pravděpodobností vyraší velmi vhodný výhon-coby budoucí mladý, svěží terminál. Ránu ošetřete nejlépe koncem května-v té době by už neměla téct...Stříška je ok, pokud je jádro ko.

Autor: Jiří Zapadlo 2021-04-03 21:25:50

Zdravím pane JB, řez který navrhujete je prznění stromů. Zcela jistě dojde dříve či později (ale spíše dříve) k vyhnívání kmene a následnému postupnému rozpadu. Strom je podle fotky už tak řezán jak nezralý žito a nezdá se, že by reagoval vitálně. Já bych nyní žádný řez nedoporučil.
Sklon řezu řešit nemusíte, při tak velkém poranění je úplně jedno jestli bude dešťová voda odtékat či nikoliv.

Autor: Jana S. 2021-07-29 09:35:36

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, aby cca rok po ořezu ořešáku (profesionální firmou) tento strom úplně odumřel. Strom už byl před zásahem ve velmi špatném stavu, ale letos bohužel už vůbec neobrazil (loni ještě plodil). Mohla by mít vliv na jeho úhyn nově vyvrtaná studna na sousedním pozemku (fotbalové hřiště)? Děkuji.

Autor: SPCH 2021-07-29 11:59:23

Jestli byl už před zásahem ve velmi špatném stavu, tak jeho poslední úroda byla labutí písní. Zamáčkl bych slzu, nehledal viníky, v případě potřeby zasadil ve správný čas, na jiném, vhodném místě ořešák nový, mladý a zdravý.

Autor: Jana S. 2021-07-29 12:11:20

No, asi máte bohužel pravdu... Na pozemku jsou ještě další dva ořešáky, které ještě letos obrazily, ale už také jen tak drobně. Tak mě zajímá, jestli by strom mohl tak rychle odejít po špatném řezu - já osobně si myslím, že ne. Jinak, díky za reakci :-)

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-08-02 09:04:59

Jestli byl řez dělán v květnu, pak i velký zásah dokáže strom ustát.
Jedno zimní období na likvidaci stromů stačí. Stačí, aby se řezalo až v létě a pak přišly větší srážky. Strom se probudí více než obvykle, jde do zimy částečně v míze. A pak stačí jen -10 až -15 °C aby poničily svazky cévní v kůře. Protože i po tvrdé zimě, kdy strom namrzl, ale šel do zimy bez mízy, by se probudili vlci. Stejně tak stažení vody do studny strom nezabije najednou. Navíc letos, kdy alespoň u nás docela dost pršelo. I za suchého jara raší ořešáky dobře.

Autor: Zdenek 2021-08-02 10:01:54

Pokud nedáte fotky ořešáku před a po řezu, tak je těžko se k tomu vyjadřovat, jestli to udělala firma špatně.

Autor: Jana S. 2021-08-05 14:50:37

Fotky před řezem bohužel nemám... Ale děkuji za vaše postřehy. Asi nezbývá nic jiného, než zasadit nový strom...Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy