Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Líska obecná

< zpět
Autor: Bohunka 2007-08-28 20:36:51

Dobrý den, prosím vás, před dvěma měsíci jsme se přestěhovali do domu se zahradou. Na konci zahrady jsou lísky. Měli mnoho oříšků, ale hodně jich popadalo a navíc je každý (i ty, co jsou ještě na stromě) červivý. Na oříšku je malá dírka a když oříšek roslousknu, v jádru je červ, který jádro požírá. Ptala jsem se bývalých majitelů, co s tím a oni nevědí, prý každý rok z těch všech lísek, které tu jsou, měli pár dobrých oříšků - tak do jedné dlaně. Dá se s tím něco dělat?

A ještě jeden dotaz? Na zahradě je pařez, prý po švestce, která měla šárku. Mohu koupit nový stromek a zasadit?
Děkuji za odpověď.

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-28 21:46:14

Vážená paní Bohunko, klikněte myší na hlavní straně této diskuze na skořápkaté ovoce, kde se zobrazí i dotaz týkající se lísky a červivosti oříšků - z 5.7.
Doplním jen, že nejosvědčenějším likvidátorem broučků - nosatce lískového, kteří na jaře vylézají po přezimování ze země jsou slípky, které si v té době dají opravdu záležet aby jim nic neuniklo. Pokud nějaký brouček přeci jen proklouzne, pak má šanci naklást na vyvíjející se oříšky vajíčka a oříšek je pak červivý. Více na http://www.zahradkari.cz/metodiky

Autor: Bohunka 2007-08-28 22:45:35

Myslíte slepice?
Děkuji vám za odpověď, na tyto stránky jsme narazila dnes poprvé díky časopisu, který jsem si dnes koupila, moc se mi líbil, uvažuju o předplatném.

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-29 10:27:49

Ano, jedná se opravdu o slepice. Jsou tím nejekologičtějším řešením tohoto problému. Jak jsem se ještě dověděla, prý jsou v tomto ohledu ještě spolehlivější koroptve a bažanti, protože broučci vylétají hlavně ve večerních hodinách, kdy již slípky mohou spát.
K dotazu ohledně švestky. Jedná-li se o starý mrtvý pařez, kolem kterého se netvoří žádné výmladky, není již žádné riziko infekce šarkou. Problém však může být pokud se v okolí vyskytují jiné švestky a peckoviny, které mohou být infekční, neboť šarka se vyskytuje i skrytě u mnoha dalších ovocných druhů. Dnes už existují i odrůdy s rezistencí k této chorobě, dokonce je i odrůda tzv. hypersenzitivní - Jojo (je licenčně chráněna), kontaktem je fa. Fytos Plzeň - ing. Voráček. Výčet dalších odrůd švestek, mirabelek a renklod, meruněk a broskvoní s vyšší rezistencí k šarce najdete v našich posledních Rukovětích zahrádkáře, které lze stáhnout v textové podobě.

Autor: honza 2012-08-24 22:19:45

Ten pařez můžete vykopat,zaprvé nebude překážet sekání a za druhé švěstka je ideální do udírny.
viz návod. Návod na likvidaci pařezů
Záleží na prostoru kolem na okolních stavbách a inženýrských sítích.
Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

1 možnost -pařezová fréza- rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem- (bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lanodruhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne.Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost- bagr s podkopem- Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku.

Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják uvážeme za jiný pevný bod-(silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor
Naviják na autě: kolem pařezu uděláme díru, zavážeme pařez na smyčku zahákneme hák s lanem,autem najedeme čumákem k pařezu(min však 3m od něj)-dle možností, auto zabrzdíme,zařadíme rychlost a založíme kola např cihlou,dřevem atd.. a zapneme naviják.Pokud má velkou nosnost pařez vyleze ,pokud se mu nechce tak mu pomůžeme, sekerou useknout kořeny.

5.možnost: Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší ( např : Škodovku, VW, teréňák,atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost

6 .možnost: nechat vyhnít. Trvá to dlouho.Ale nenadřete se . Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu, nebo ledek a zakrýt.

7.možnost: Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm. Ale je to nebezpečné a někde i zakázané. Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.nevypalovat v lesním terénu.Oheň se šíří pod zemí-požár lesa.

9.možnost. Chemickou cestou. navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.

10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země. Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.
11.možnost: vytržení heverem na auta: pokud nemáme k dispozici bagr, hupcuk,nebo naviják,a chcete se zbavit pařezu tak stačí pařez odkopat,usekat kořeny a použít hydraulický nebo hřebenový zvedák-hever.Najdeme ten nejsilnější kořen. Podhrabeme aby se pod něj vešel zvedák,zvedák podložíme nějakou větší plochou- cihlou, železnou plotnou, silným prknem tak aby se nebořil a začneme zvedat.K dispozici máme sekeru na zbylé kořeny.takto pařez zvedáme dokud nevyleze.Pokud je hever dost silný(např .5 tun) tak pařezy jdou jak máslo
Takto jdou i pařezy od ořechů.Jeden jsem dělal včera,pařez 90cm v průměru.Vykopal jsem díru cca metr hlubokou a stejně širokou,vzal jsem hydr. hever (tzv panenku) nosnost 12 tun ,podložil jsem ji železnou deskou o rozměru 30cmx30cm a 10mm silnou a začít zvedat-jde to krásně. Za asi hodinu práce byl pařez venku. A pak jen zasypat díru a pařez do kotle.
















Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy