Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.
Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.
Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.
Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.
Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.
Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.
| Autor: libor | 2010-10-04 18:14:59 |
|
Dobrý den, máme asi 10 let starý ( myšleno od koupě) roubovaný ořešák. Ani vloni ani letos téměř neplodil. Jestli na něm letos bylo 15 plodů, tak je to maximum. Jinak se nezdá že by trpěl nějakou viditelnou chorobou. Preosím o radu co s tím. Děkuji libor.smid@seznam.cz |
|
| Autor: Josef Zavřel | 2010-10-06 17:51:58 |
|
Dobrý den. |
|
| Autor: libor | 2010-10-07 15:45:40 |
|
Panu Zavřelovi - děkuji za odpověď, já Vám umím odpovědět jen částečně - vedle u souseda stojí vzrostlý ořešák, takže s opylením by asi naprosto neměl být problém. Jakou máme odrůdu ale naprosto netuším, je to těch 10 let a kdoví jestli jsem to věděl tehdy. Ořešák ale v dřívějších letech - coby mladší - plodil více. Čekal bych to naopak. děkuji a zdravím . Libor Šmíd |
|
| Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS | 2010-10-08 14:08:25 |
|
Dobrý den, |
|
| Autor: Jaroslav | 2011-01-22 19:00:12 |
|
Dobrý den. Vážený pane,pokud je tento dotaz ještě aktuální reaguji takto: Namlaťte mu! Normálně ráhnem na rážení ořechů. Poškodíte mu větve a nebudete vědět co s ořechy. Já ořechy zásadně rážím, poničím mu větve a ještě se nestalo,že by ořechy nebyly. Poradil mi to před třiceti lety můj praděd a stále jsem mu vděčný. |
|
| Autor: Michal | 2013-03-28 11:55:58 |
|
Srdečně zdravím. |
|
| Autor: Zoro | 2013-12-10 00:26:05 |
|
Taky mám desetiletý ořešák a ještě nerodil. Je fakt, že má za tu dobu za sebou trojí přesazování, tchán mu loni i namlátil, ale stále nic. Dostal jsem ho jako malý - 10 cm stromek vykopaný zpod koruny papíráku. Tak třeba příští rok konečně překvapí... :-) |
|
| Autor: Ivan Dvořák, ústředí ČZS | 2013-12-10 08:08:50 |
|
Nejprve starší dotaz pana Michala. NĚCO NENÍ V POŘÁDKU.Buď neroste roub a máte tím pádem na zahradě semenáč, který plodí někdy až po 10-15 letech. On by totiž měl začít kvést už i ten druhý. Podle Vaší zprávy rostou dobře, ale je možné, že jim chybí nějaké živiny, stopové prvky. Podívejte se po hnojivech, které je obsahují a ořešáky přihnojte. Otázka poškozování větví a kořenů je diskutabilní. Dá se to odůvodnit tím, že strom reaguje na poškození a snaží se zachovat rod tím, že založí potomstvo. Ale snižuje to životaschopnost stromu, jeho odolnost proti chorobám. |
|
| Autor: Zoro | 2014-01-18 16:53:51 |
|
Děkuji za info, pane Dvořáku. Dáme tedy "nedospělci" ještě nějakou dobu oraz a nebudeme ho nutit k hospodářským výsledkům... :-) |
|
| Autor: Věra Tolarová | 2014-08-21 15:48:39 |
|
Máme na chalupě ořech,starý asi 40 let.Naposledy měl ořechy v roce 2008 a to velké množství.Od té doby vůbec nic.Nevíme,zda-li ho porazit,nebo ještě počkat. |
|
| Autor: Ivan Dvořák ČZS | 2014-08-22 08:07:04 |
|
To už je opravdu velmi dávno. První co mě napadne je, kdy měl úrodu před rokem 2008, jestli plodil pravidelně. Odrůdu asi znát nebudete. Otázka je jestli ten strom kvete, nebo ani nenasazuje květenství. Pokud kvete a patří mezi cizosprašné, mohl přijít v zimě 2008-9 o partnera a teď kvete naplano. Pravděpodobnost, že by v místě byly pozdní mrazíky od roku 2009 každý rok je poměrně malá. To jste schopni odhadnout jen vy. |
|
| Autor: vlada | 2014-09-24 09:13:13 |
|
kde pořídit tyč, ráhno, na rážení ořechů? Děkuji |
|
| Autor: Daniel | 2014-10-03 15:18:21 |
|
Dobry den, mel bych dotaz na oresak. Mame na zahrade 20 metru vysoky oresak ktery jiz 3 roky posobe neplodi. Vdy mame tak 30 vlaskych orechu ze stromu 2x vetsim nez je nas dum. Pozemek jsem zakoupil i se stromem tak jeho stari neznam. Nicmene normalne plodil meli sme tak 10 mensich prepravek "lisek" plnych orechu. Strom je zdravy "bez viditelne choroby" listi je hodne ma prirustky dreva "vetve" a i kvete. Letos jsem mel asi 20 plodu, nejake mozna jeste spadnou. Plody jsou chutne bez znamek nemoci. Co s tim. |
|
| Autor: Daniel | 2014-10-03 16:04:43 |
|
Dobry den, mel bych dotaz na oresak. Mame na zahrade 20 metru vysoky oresak ktery jiz 3 roky posobe neplodi. Vdy mame tak 30 vlaskych orechu ze stromu 2x vetsim nez je nas dum. Pozemek jsem zakoupil i se stromem tak jeho stari neznam. Nicmene normalne plodil meli sme tak 10 mensich prepravek "lisek" plnych orechu. Strom je zdravy "bez viditelne choroby" listi je hodne ma prirustky dreva "vetve" a i kvete. Letos jsem mel asi 20 plodu, nejake mozna jeste spadnou. Plody jsou chutne bez znamek nemoci. Co s tim. |
|
| Autor: Jan, Borovany u ČB | 2014-10-06 18:05:54 |
|
Dobrý den, pozemek jsme zakoupili i se vzrostlým ořešákem převyšujícím střechu stavení- plodů bylo prvních pár let zhruba ob rok víc než dost, nyní však po několik let pomálu - pár skořápek rozlousklých ořešákem nebo veverkou nacházíme pod ním... nemůže být příčinou mj. i zasychání starých větví? Ořezat je? Kdy? PODOBNÝ PROBLÉM MÁME SE ŠVASTKAMI, JEJICHŽ KORUNY JSOU PROROSTLÉ A NAVÍC OSLUNĚNÍ Z J STRANY BRÁNÍ VYSOKÉ SMRKY PŘED NAŠÍ ZAHRADOU - VĚTVE ŠVESTEK OSYCHAJÍ, PLODY JSOU VÝBORNÉ CHUTI - VŠAK V NEJVYŠŠÍCH PATRECH A NENÍ JICH TOLIK, CO BÝVALO- PROŘEZAT ŠVESTKY NEBO JEN ZKRÁTIT SMRKY NA J STRANĚ? DĚKUJI. JAN |
|
| Autor: olawa | 2015-06-08 13:09:15 |
|
Dobrý deň, mám 25 ročný orech. Nerodí, nekvine, len strašne rýchlo rastie. Každé 3 roky ho musíme orezať lebo zasahuje do elektr. vedenia. "Zarodil" len raz, keď ho v zime zlomil ťažký sneh. Vtedy mal 2 oriešky na celom strome. Skúšali sme aj hnojiť, aj zmlátiť, nič nepomáha. V okolí nie je iný orech, ale keďže ani nekvitne, tam asi chyba nebude. Vie niekto poradiť? Ďakujem. |
|
| Autor: S.P.,Ch. | 2015-06-08 22:20:00 |
|
Buď je na vině ten opakovaný řez-ořech rodí nejlépe na dřevě vyrůstajícího postupně od staršího po mladší, nebo máte velmi nevhodné podmínky, nebo je to ořešák panchart, nebo to vůbec oř.není... |
|
| Autor: Gabriela | 2015-07-07 20:19:54 |
|
Dobrý den, tak náš asi 50let starý ořešák leží právě na zahradě. Neplodil, úplně suché větve, které začaly padat. Bohužel ity veliké, které nás začaly ohrožovat. A tak musel k zemi. Jak strom nyní nejlépe zužitkovat? Myslím tím listí, zelené ořechy atd. Máte nějaký typ? |
|
| Autor: Jana | 2019-09-25 11:49:12 |
|
Dobry den, |
|
| Autor: SPCH | 2019-09-25 13:59:33 |
|
Jano, na většinu otázek nelze s dobrým svědomím jak k Vám, tak k okolo zůčastněným- meruňce, stavbám, lidem poskytnout křišťálově čistou odpověď. Jisté je, že by bylo dobré alespoň základy nastudovat-ostatně dle mého by se přesazení konkrétního ořešáčku mělo uskutečnit až na jaře příštího roku. Pokud se tak stane, tak je dobré pokusit se zachovat hlavní, tzv.kůlový kořen co nejdelší. To zajistí stromku větší stabilitu a sníží nebezpečí bytnění vedlejších kořenů rostoucích v mělkých vrstvách půdy-blízko jejího povrchu. K Vaší úvaze o záměru šikmého vysazení jsem skeptický-terminál bude téměř jistě mířit rovnou k nebesům! Předpokládná doba dožití ořešáku je až několik stovek roků, téměř nikdy neprobíhá za plného zdraví-hlavně v závěru života je to spíš všeobecné utrpení-tak ať Vás potomci neproklínají...Mechanické zásahy typu řezu a střihu u semenáče na uspíšení plodnosti se míjí účinkem, štěpování ořešáku je velmi složité...Asi by bylo nejvhodnější tento stromeček přesadit na místo, kde by se mohl vyvíjet bez takových omezení, jaké jste předeslala a na co nejvhodnější místo tam u Vás si vysaďte stromek roubovaný-jestli se bez vlastních vl.ořechů neobejdete... |
|
| Autor: Ivan Dvořák ČZS | 2019-09-26 07:42:42 |
|
Spousta otázek, hlavní věc k zamyšlení je asi to, jak vlastně ořešák narůstá. Ořešáky dorůstají do 20 m výšky, rozkládají se i zhruba do stejné šířky. Takže strom 6-8 m od domu Vám bude za pár let koukat a bouchat do oken, přeroste střechu. |
|
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.
Ovocné stromy obtěžkané obzvláště bohatou úrodou zavlažujeme i v červnu, aby mohly své plody uživit. V období sucha jim přidáme do závlahové vody vícesložkové hnojivo.