Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Monilioza na jádrovinách

< zpět
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-25 11:54:23

Přeji hezký den.
Na jabloních je už několik let mnoho moniliózních plodů. Usychají i větvičky, na kterých napadené plody jsou. Nevím co s tím.
1.Pokračuje houba dál do dřeva?
2.Ošetřují se nějak stromy, plody, aby jí bylo méně?
Říká se, že napadá jen plody poškozené hmyzem, nebo například strupovitostí. Zdá se mi, že napadá i zdravá, netknutá jablka, "přechází" přes slupku na jablka, která jsou vedle napadeného. Pravidelně a často sbírám a oklepávám plody s hnilobou a se znaky moniliózy, nedávám je do kompostu, vyhrabuji listí, ale stromy neošetřuji proti žádným chorobám, jen občas proti mšicím.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-08-28 12:28:31

U jádrovin asi není dnes jiná oficiální ochrana než sběr napadených plodů a snížení rizika poškození savými škůdci. Ke snížení výskytu přispívá pozdní ošetření proti strupovitosti a padlí a také zjara používané měďnaté postřiky. Do peckovin je povolen přípravek Horizon - obsahuje systémově působící účinnou látku tebuconazole, která by jistě měla fungovat i u jádrovin, ale doporučit vám to mesmím, neboť to není to v souladu s registrací. Jeho hlavní těžiště je v prevenci při počátečním napadení zjara proti moniliovému úžehu ale vzhledem ke krátké ochranné lhůtě se dá požít i během vegetace na vyvíjející se plody.

Autor: Dana 2016-05-26 11:00:37

http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/moniliovy-uzeh-spala-peckovin

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy