Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

zčernání kmenu jabloně

< zpět
Autor: Lenka Tomášková 2023-01-11 08:02:34

Dobrý den, prosím o radu. Mám na zahradě jabloň, 12 let starou, a poslední rok jsem u ní objevila změny na kůře kmenu. Ráda bych věděla, jak mohu stromu pomoci . 
Předem děkuji za radu. 
Foto dokládám.

Připojený obrázek: zčernání kmenu jabloně
Autor: Lenka Tomášková 2023-01-11 08:06:58

Přidávám ještě další fotografii, děkuji.

Připojený obrázek: zčernání kmenu jabloně
Autor: SPCH 2023-01-11 12:42:33

Lenko T., ten nemilý úkaz se jmenuje mrazová deska. Stromu pomůžete, když min. kmen očistíte od nepořádku-mechu, prachu a nabílíte jej. I tak bude asi záhodno v blízké budoucnosti nefunkční část kůry s mírným přesahem do zatím živé části odříznout-pokud není tzv.chycená úplně dokola-to však nejdříve začátkem jara.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2023-01-12 08:29:53

Tohle nemá s mrazovou deskou mnoho společného. Jde buď o houbové nebo bakteriální tzv. korové nekrózy. Vyřezání suchého, nekrotického pletiva je v pořádku, ale pokud budete jen bílit, může poškození pokračovat dále. Jen spóry hub či bakterie uzavřete pod tu bílou hmotu, aby je nic nerušilo v další činnosti. je třeba plochu po zákroku vydesinfikovat. Bakterie si nerozumí s mědí, podobně jako houbové choroby. Takže raději opakované ošetření kmene mědí (nechat roztok párkrát zaschnou) a pak třeba to zatření. Nejspíše někde najdete i radu přidat měďnatý přípravek do nátěrové hmoty, což není špatné řešení.
Černé skvrny na kůře jsou až konečným stádiem, začíná to bělavým, jakoby moučným popraškem, následně se na mladších kmenech a větvích začne pod tenčí vrstvou borky propadat a schnout živá kůra. U starších se silnou borkou si toho těžko všimnete.
Bohužel, pokud člověk neví o co jde (tzv. korové nekrózy), nepřikládá tomu nějaký význam a hledá řešení až v tomto stádiu. Prevence? Ano, po více let předjarní ošetření stromů nějakým měďnatým přípravkem. Částečně to zastaví poškození na jiných stromech, částečně vydesinfikuje prostor.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy