Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba jablone 011122

< zpět
Autor: Marek Janotka 2022-11-01 21:00:42

Prosím, poradíte mi o aký typ choroby sa jedná pri jabloni na obrázku? Plus prosím o usmernenie, ako postupovať pri liečení a záchrane stromu. Ďakujem Vám

Připojený obrázek: Choroba jablone 011122
Autor: Ivan 2022-11-02 09:06:25

Pokud chcete něco zachránit, pak počkejte na zimu, odeberte rouby a pak strom vykácejte. Jestli na fotce nezakrývá větev poškození na těch větvích, které jsou od nás nejdál - vlevo vzadu a v zákrytu s větví vepředu, mohly by být zdravé. Ta přední větev je na vyříznutí, ta vpravo je poškozená korovými chorobami, tzv. rakovinou také, ale není poznat do jaké míry. To je to místo pokryté něčím jako saze. Není vidět, jestli je v místě odloupané kůry požerek nějakého kůrovce, ala i kdyby snad nebyl, takové části stromu je lepší spálit, než z něj škůdci vylétnou a napadnou další. To, co by zbylo nebude připomínat strom. Někdo na ten strom dlouho kašlal, těžko taková zanedbání napravovat.

Autor: SPCH 2022-11-03 08:34:33

Bývaly stromy pěstované, jsou stromy vyrobené, pěstěné i opuštěné. Některým to opuštění svědčí, jiné jsou nešťastné, žíznivé, podvyživené, ušpiněné, další zase přehnanou, nesprávnou péčí zdeptané, vedené v dobrém úmyslu, ale nesprávnými zásahy do pekla. Tuto konkrétní, zobrazenou jabloň lze zachraňovat, je otázka, jestli to má z hospodářského a estetického hlediska smysl. Jedině jako úlitba svědomí majitele a pro strom samotný, jeho život, pro poučení, nácvik?...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy