Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Gascoyneho šarlatové a monilie

< zpět
Autor: Hanka 2022-09-19 23:43:50

Dobrý den, potěšil mne článek od pana Dvořáka, kde zmiňuje mé nejoblíbenější jablko Gaysoneyneho šarlatové.
https://izahradkar.cz/zahradkari/blog/okenko-do-zahrad-ivana-dvoraka/jablka-ukryta-ve-sklepe-pred-vosami-uz-voni-a-ladi-chut/
Mám otázku, jak u tohohoto jablka co nejefektivněji omezit napadání monilii? Má zásadní vliv prostředí, kde je pěstováné, podnož, jaká je případně pro tuto odrůdu nejvhodnější? Proč zrovna tato odrůda tolik monilii trpí ? \"Gaskoně\" zbožnuji od dětství, roste stále u rodičů na zahradě, jeho specifická chut a vůně je božská. Řadu let koketuji s tím nasadit je k sobě na zahradu, ale zahrada je v mrazové kotlině, vlhčí klima= monilie ráj (Což letos v září odnesla Hamanova švestka, poslední měsíc propršel, postřik nebylo kdy provést, na zahradě nejsem denně) Lze postřiky výrazně monilii u Gascoyně omezit? Jaké odrůdy jsou pro Gascoyna vhodní opylovači? Krásně se u mě daří Zvonkovu, James Grieve, Topaz, Bohemii, Spartanu i Idaretu-ten některé roky trpí více strupovitostí. Velice děkuji za jakékoliv rady a odpovědi na mé vštečné otázky.

Autor: Ivan 2022-09-23 09:01:43

Tato odrůda bude monilií trpět vždycky. Mají ji rádi škůdci, slupka je pravděpodobně natolik tenká, že se do ní dobře dostávají i choroby. Podle ročníku více či méně. Stejně tak i pokud bude více obalečů nebo vos, bude více napadená. proti vosám někdo ošetřuje sírou, někdo kaolínem, jemně mletým vápencem. Je možné jablka sáčkovat... Monilie bude víc, pokud budete sám a lidé ve Vašem okolí nebudou likvidovat nemocné plody v sezoně a po ní, napadené větve. Existuje možnost ošetření proti monilinióze, prakticky to, co zabírá u slivoní. Počínaje ošetřením před vegetací, základní zimní desinfekcí stromů a jejich okolí (kam postřik spadne) měďnatými přípravky. Mnohé přípravky dokáží omezit více chorob. Pokud budete sám, nikdo jiný v okolí nebude dbát na to aby monilie byla potlačená, budete to mít těžké.
Když vezmete stanoviště, může na něm mít podíl, výsadba ve vhodné lokalitě je jednou z nejvýznamnějších opatření proti chorobám. Světlá koruna, letní řez také odvedou dobrou práci. Vliv podnože není nijak zdokumentovaný, ale vyšší strom, který lépe osychá, který je na stanovišti, kde vzduch nestojí, na tom bude lépe než ten v zápoji. Také strom na začátku výsadby na tom bude lépe než strom uvnitř sadu.
Jako dobré opylovače ( je to historická odrůda) uvádí literatura odrůdy Parména zlatá zimní, James Grieve a Coxova reneta.

Autor: Hanka 2022-09-25 23:16:27

Dobrý den pane Dvořáku, děkuji za odpoved.
Neporozuměla jsem jak a kdy ošetřovat sírou proti vosám ? Používá se sulikol nebo sulka, myslím, že za vyšších teplot než 16C jsou fytotoxické nebo se pletu? Mletý vápenec, hm přiznám, že tuhle radu na vosy také neznám, zjistím si více.
Jamese jako opylovače mám, zkusím dodržet idalší rady a tak jako dosud, i důkladnou likvidací napadených plodů. Vzhledem k tomu, že sousedi odkud vítr vane nelikvidují víceméně nic a jablka nechají spadaná zkusím přidat podzimní postřik kuprikolem i u jabloní, nejen broskve. Část odpovědí jsem našla i v zářijovém Zahrádkáři, ke kterému jsem se prokousala až po napsání dotazu. Děkuji za váš čas a ochotu nám radit, vážím si toho

Autor: Ivan Dvořák 2022-09-29 20:00:55

V tomto případě jde opravdu o síru, přípravek Kumulus. V příbalovém letáku nebo na obalu se dozvíte jak tomu s ošetřením je. Vy byste měla začít nejpozději ve chvíli, kdy jablka ochutná první pruhatý letec.
Těší mě, že čtete tištěnou verzi - Zahrádkáře. U něj můžeme ručit za obsah, u internetových stránek, které se názvem podobají tomu našemu, jen mají něco přidáno, bohužel ne. Tam se dozvíte horší věci než by bylo použití sirných přípravků jen do 16 °C. A prezentují to jako triky, fígle a zkušenosti našich předků. I když to občas odporuje i základním fyzikálním zákonům a poučkám.
Tohle fórum bylo dříve na adrese zahradkari.cz. Tam najdete v sekci Odborné informace Atlasy chorob a škůdců a další informace doplňující časopis (Kalendárium, Denní rady do zahrady), obyčejně od jiných autorů.
Když už problém (chorobu a škůdce) s pomocí Atlasu pojmenujete a budete chtít více informací, můžete se podívat na stránky zvané Rostlinolékařský portál. Myslím si že poznat a pochopit jak se chová nepřítel, je základem úspěšného boje proti němu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy