Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Zlatá reneta

< zpět
Autor: Jaroslav 2008-08-11 16:55:11

Dobrý den,
máme asi 60 let starou jabloň Zlatá reneta, rodí velice chutná jablka. Letos na kmeni a větvích u kmene začala pukat kůra a pod kůrou byla měkká hmota jakoby houba (viz detail na připojeném obrázku). Kůru a hmotu (houbu?) pod ní jsem oškrábal až na dřevo. Co je to za nemoc? Dozrávající plody jsou chutné, děláme z nich kompot, ale nejsou tím napadením zdravotně závadné? Co dál s jabloní? Přežije zásah a nebo bude nutné ji skácet? Prý na skácení ovocného stromu musí být nějaké úřední povolení. Prosím, poraďte.

Připojený obrázek: Zlatá reneta
Autor: Jaroslav 2008-08-12 17:04:39

Ještě dodatek k předchozímu. Existuje nějaký prostředek na ošetření kmene a větví jabloně zbavených kůry a té "houby"? Dá se tím jabloň zachránit? Prosím, poraďte.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-08-13 08:56:12

Vyobrazené napadení je opravdu rozsáhlé, docela se obávám o další osud stromu. Na trhu je (nebo před pár lety ještě byl) Stromový balzám - přípravek s fungicidy, stimulátorem a ochranným lakem na bázi latexu. Jeho účinnost bych ale v tomto případě nepřeceňoval a nejprve bych na ránu aplikoval nějaký měďnatý přípravek a to v nejvyšší povolené koncentraci a to opakovaně 3-5 x v odstupu asi tak 2 dnů, pak bych ránu zatřel balzámem. Výsledek ale nedokáži odhadnout, protože jsem se s tak rozsáhlým poškozenímjsem ještě nesetkal. Podtýkám, že pokud byla houba již ve dřevě, nepomohl ani uvedený postup. Několikrát jsem proto aplikoval i jiné fungicidy - Topsin, Fundazol i ve vyšších koncentracích, ale bez zjevného rozdílu v účinku. Dříve byl na trhu přípravek Santar s obsahem rtuti, ten docea fungoval.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy