Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jakou jabloň na velmi slunné stanoviště?

< zpět
Autor: Zdeněk 2021-09-19 14:23:12

Dobrý den, prosím o radu jakou zvolit odrůdu jabloně, která by snesla výsadbu u jižní fasády domu. Kromě letního horka a případného uschnutí mám obavu, aby strom nezačal kvést v zimě při pár slunných dnech a následnými mrazy nedošlo ke spálení všech květů.

Fasáda domu je zateplená, tj. tepelná akumulace prakticky žádná (přes den u fasády horko, po západu slunka zima) a je opatřena silikonovou omítkou, která odráží, resp. zesiluje sluneční paprsky k místu, kde bude strom vysazen. Takže hrozí, že zimní slunce strom probudí příliš brzo a mrazíky zničí květy.

Nemáte tip jakou odrůdu použít? Něco co má přirozeně odložené kvetení a poradí si případnými mrazíky a přes léto s ostrým sluncem? Případně doporučili byste mi nějaký jiný druh ovocného stromu do těchto podmínek? Chtěl bych spíše středně vysoký kmen - aby se pod stromy dalo projít. Celkem chci vysadit do této lokality cca 3 stromy.
Ještě dodám, že půda je cca 30cm ornice a pak spíše jílové podloží.

Autor: SPCH 2021-09-19 15:06:31

Zdeňku, plné slunce by nemělo vadit, půda pod stromy se dá i do větší hloubky vylepšit, předčasné kvetení se dá regulovat přistíněním kmene i nabílením téhož, raritní kvetení části stromu, nebo jen na některé větvi má různé příčiny-dá se mu vyhnout např. výše zmíněným bílením, průběžnou zálivkou v nejteplejších -nejsušších obdobích...Neuvedl jste velikost pozemku-uvažovanou vzdálenost výsadby od budovy, nadm. výšku-pak lze lépe navrhnout řešení. Připouštíte i možnost jít např. do fíkovníku, převislé moruše, temnoplodce?

Autor: Zdeněk 2021-09-19 15:33:22

Děkuji za rady.
Je to 330 m.n.m., okres Vsetín
Fasáda je 9m dlouhá a 7m vysoká. Připojuji zjednodušený nákres. Dva stromy chci sadit cca 3m od fasády, mezi stromy cca 5m. Jeden strom bude trochu mimo.

Preferuji jabloňe kvůli universálnímu využití ovoce (nejlépe aby dozrávaly v různou dobu), ale nebráním se i jinému druhu.

Připojený obrázek: Jakou jabloň na velmi slunné stanoviště?

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy