Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Nemoc hrušně

< zpět
Autor: Radek 2021-09-18 07:19:29

Dobrý den,
mám na zahradě starou hrušni.Hrušky na ní nikdy nebyli esteticky moc pěkné ale chuťově byli dobré. Teď už druhy rok hruška nerodí ale letos se na listech objevili takové boláky. Muže někdo poradit co je to za nemoc ?

Připojený obrázek: Nemoc hrušně
Autor: Ivan Dvořák 2021-09-18 12:38:12

Rez hrušňová.

Autor: Radek 2021-09-22 07:54:03

A ještě bych se potřeboval zeptat.. ten strom je starý asi 40/50 let. Vyplatí se ten strom ještě lečit nebo porazit a dát nový strom?

Autor: SPCH 2021-09-22 17:20:13

Radku, zkusme se na Váš strom podívat jako na jiného živého tvora-např.na psa, koně či jako na Vám blízkého člověka-třeba i z Vaší rodiny, který Vám opravdu přirostl k srdci. Ten živáček má za sebou kus nelehkého života, Vy jste si z něj nejen obrazně s chutí ukusoval. Zpět k té Hrušni: i kdyby tady, na Světě měla být už jen proto, abyste se na ní naučil pečovat o jiné stromy, tak se to minimálně Vám VYPLATÍ. Rez-a obzvlášť v tomto roce-je hnus, ale není neřešitelná. Letos se proti ní dá zasáhnout pečlivým úklidem spadlého listí, v příštím roce cíleným postřikem. Jestli je strom přerostlý a prosychající, hustý, tak ho lze prořezat, prostříhat, nepořádek ze kmene a silných větví kartáčem odrbat, kmen v předjaří nabílit, už nyní podzimním hnojením a zjara zase posilnit...A než opravdu nebe zavolá a dřevo se v popel změní, nová, mladá hruška opodál převezme veslo života od své předchůdkyně.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-09-24 07:28:04

No a další důvod. Jakákoliv jiná nová hrušeň bez ošetření bude mít stejné problémy. Odolná je převážná většina asijských hrušní, ale třeba Rafzas a Zaosu-li ne.
Pokud by se Vám podařilo vyhledat zdroje infekce a společně se sousedy, obcí je vyklučili, moli byste na tom být lépe. Druhým hostitelem jsou některé druhy jalovců. Příspěvek na i-zahradkar k tomuto problému je nejeden.

Autor: Václav 2021-10-21 14:04:14

Jalovec Čínský a jalovec sabina jsou mezihostiteli v zimě na jalovci a v létě na hrušni.

Autor: Ivan Dvořák 2021-10-21 18:50:07

Ono je to tak, že jalovec, jak jednou rez \"chytne\", má jí na doživotí. Je trvalým hostitelem. Každé jaro vyrobí ten zrzavý sliz, který po zaschnutí produkuje obrovské množství spór. No a ty se musí uchytit na hrušni, aby se po létě mohla rez šířit na jalovce. Takže i když se třeba na pět let vykácejí všechny hrušně v širokém okolí, ale nezlikvidují se nakažené jalovce, bude rez spát v nich. v květnu se spóry rozletí, ale nikde se neuchytí. Na další jalovce se šířit nebude, ty napadají jen spóry z listů hrušně. No ale po výsadbě nových hrušní se na jejich listech okamžitě objeví. To kdyby byl postup obrácený - tedy likvidace všech jalovců napadených, znamenalo by to konec rzi. Do doby, než někdo vysadí někde jalovec, který si rez přinesl z místa kde byl předtím. Nebo foukne ostrý vítr z dalekých míst napadení...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy