Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

onemocnění hrušně

< zpět
Autor: Hanka 2021-07-26 22:22:00

Dobrý den u rodičů je druhým rokem zasazena hrušen Blank .Doposud krásně prospívala, s rzí jsem \\\"počítala\\\", ale ted mi maminka nahlásila, že mladičká hrušen totálně \\\"zčernala\\\" Viz fotografie. Co ted s tím, normálně bych kromě nějakého postřiku?? volila přihnojení na list- ale tady není jediný zdravý lísteček. Poradí prosím někdo? Velice děkuji doufám, že hrušen zachráníme. Vzhledem k tomu , že zahradničení nám \\\"zpestřují\\\" hryzci jsou nové stromky vysazené v pletivu a dost nerada bych kopala další \\\"hrob\\\" 70X70 na nový stromek.

Chorobu chytla i stará Boskova lahvice, byt v menším rozsahu, výmladky staré Wiliamsky i hrušně neznámé odrůdy. S díky Hanka

Připojený obrázek: onemocnění hrušně
Autor: Hanka 2021-07-26 22:23:35

Přikládám ještě celkové foto stromku. Omlouvám se za / v textu, netuším čím to. děkuji

Připojený obrázek: onemocnění hrušně
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-07-27 08:11:46

Přičítal bych to počasí, slunci, horku. Podívejte se sem https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/01_jadroviny_choroby.pdf

Autor: Hanka 2021-07-27 09:22:53

Dobrý den pane Dvořák,děkuji za odpověd. Letos proti předchozím rokům horko skutečně není, za to mokro vydatně, ale podle fotek v prezentaci, to tak vypadá. Jaké byste prosím zvolil řešení \"léčby\"? Čím a jak byste \"hnojil\", když většina listové plochy je poškozena. Kristalon start nebo podzim s přídavkem lignohumátu?

Autor: Ivan Dvořák 2021-07-28 02:07:22

Ono je horší střídání sucha a teplého větrna s obdobím vlhčím, než trvalé sucho. Pokud bych měl hnojit, použil bych klasiku Plod, květ. Lignohumát ne. Jestli totiž něco rostlině chybí, pak to bude nejspíše draslík. Lepší by bylo, kdyby si ho rostlina mohla vzít ze země.

Autor: Hanka 2021-07-28 15:19:47

Děkuji, takže dáme postřikem plod a květ, ikdyž nevíc draslíku má kristalon podzim a zapravíme síran draselný do půdy, ten se uvolnuje postupně. Velice děkuji!

Autor: SPCH 2021-07-29 05:18:01

Hanko, pokud je listová plocha tak aut, jako na fotkách, je jakýkoliv hnojivý postřik na ně plýtváním zdroji.

Autor: Jana 2021-07-29 09:45:41

Dobrý den, pane SPCH, Dvořáku,
takže další postup je šetrně obrat uschlé listy, strom přihnojit zálivkou a doufat, že začne obrážet ze spících pupenů? Suché výhony odstřihneme, viz toto foto.

a opravdu to není spála nebo moniliový úžeh? objevilo se to v posledních cca 14 dnech, 3 týdnech.

Připojený obrázek: onemocnění hrušně
Autor: SPCH 2021-07-29 11:52:12

Pokud ustřihnete, tak ranky-byť lidským okem a měřítkem malé-zamázněte-např.stromovým balzámem, štěpařským voskem. O stavu pod povrchem-přesušená, nebo pro-podmáčená půda?, tlaku monilie i té neméně zpropadené rzi podáte report? Jak je to pletivo proti hryzcům zabudováno-je i nad půdním povrchem, je tam volno, či omotáno okolo kmínků?...

Autor: Jana 2021-07-30 10:51:00

Dobrý den, nejdřív oberem suché listy, zstřižené rány zamáznem. Ověřím situaci o víkendu na místě, včetně půdy, tipuju, že spíš přesušená, závlahová mísa je zarostlá a posledních 14 dní bylo vedro a sucho, přeháňky minimální. Před tím srážkově vydatný měsíc prokládaný sluncem a teplem.

Rez bývá každá rok hodně, letos ještě víc:-( Pletivo bylo vloženo do výsadbové jámy na dno a ke kraji, myslím, že ven nekouká nic, je na volno, kolem kmínku neomotáno.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-08-02 09:18:25

Když vidím ty ohnuté výhony, napadá mě ještě jedna varianta postižení - pear decline či jinak Phytoplasma pyri, candidatus Phytoplasma pyri. Už jsem jí měl letos od někoho v e-mailu.

Autor: SPCH 2021-08-02 10:38:16

Jano, k tomu pletivu-pokud není alespoň 10cm nad povrchem, hryzec i přes svou plachost, strach z predátorů-koček, kun, sov... v pohodě toto překročí, přeleze a za lahodnou krmí se vnoří, zahrábne. Lepší je tedy pokrytí pletivem i shora půdy. Že je letos obrovský tlak houbových chorob lze nepochybně přičíst na vrub vlhku, ale mám dojem, že čtyři nedávné extrémně suché roky přispěly k rozšíření spor na mnohem větší vzdálenosti...Kořeny jsou často trápeny i různými larvami-to aby toho nebylo málo!

Autor: Hanka 2021-08-12 13:07:11

Pokud by to byla Phytoplasma pyri, candidatus Phytoplasma pyri co s tím prosím pane Dvořáku?
Pletivo bylo dané i ca 5-10 cm nad povrch, ale ne přes jámu, a je překryto zeminou- je z toho udělaná zálivková mísa, at se dá kolem sekat. Na mé zahradě mám všechny stromky v pletivu, kopu vždy jámu 70x70 cm, neb hryzal hajzlík zákeřná je součástí mé zahrady, která sousedí po celé délce s potokem a divokou roklí.
Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-08-12 13:29:45

Ta fytoplazma je konečná stanice. Vykopat a spálit.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy