Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Odrůdy jabloní vhodných na hory

< zpět
Autor: Jana 2021-07-02 19:39:42

Dobrý den, prosím máte někdo zkušenosti s pěstováním jabloní na horách? Nejdek cca 900 m n m? našla jsem, že například odrůda Enterprise snáší drsné podmínky, co James Grive? nebo jiné.
Lokalita je poměrně chráněná, slunná, místo v mírném kopečku, žulové podloží.

Autor: Ivan Dvořák 2021-07-06 10:33:22

Odrůdy do vyšších poloh šlechtí pan Kumšta. Podívejte se třeba na stránky obce Votice, najdete tam další informace. James Grieve vcelku vhodný, ano. To druhé neznám. Hodně záleží na místě samém, jestli se v okolí či přímo v místě jabloním daří, vybírejte si z raně zimních odrůd, odolných či rezistentních ke strupovitosti. V dostupném sortimentu je u odrůd psáno, hodí-li se do vyšších poloh, jestli jsou odolné ve dřevě k mrazu.
Neberte podnože M-9, M-26, řadu J-TE (+ písmeno). Spíše M-25, MM-106, A-2, M-1, M-11, semenáč, Jadernička.
Jestli budete průkopníkem, zkuste nějaké letní, časem na něj přiroubujte odrůdy další. I do koruny toho James Grieve můžete časem přidávat, zcela ho přeroubovat.

Autor: Ivan Dvořák 2021-07-06 13:16:21

Ještě k J. Grieve. Někde je k jídlu v srpnu, u Vás bude až déle v září. Pokud se dobře vystihne doba sklizně, vydrží v dobrém sklepě do Vánoc.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy