Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

CHOROBA JABLONĚ

< zpět
Autor: FRANTIŠEK MATĚJKA 2020-06-08 09:15:51

MÁME NA ZAHRADĚ CCA 60 LET STAROU JABLOŇ. JSOU NA NÍ NAROUBOVANÉ TŘI DRUHY JABLEK.
BOHUŽEL NEZNÁM JEJICH NÁZVY /ROUBOVÁNÍ PROVÁDĚL DĚDEČEK MÉ MANŽELKY. JEDNA Z NICH - A POUZE JEN TATO JEDNA ODRŮDA A JEDNA VĚTEV JE NAPADENÁ UVEDENOU CHOROBU - VIZ OBRÁZEK. OSTATNÍ JSOU ZATÍM V POŘÁDKU.
MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT, JAKÁ JE TO CHOROBA A JAK SE PROTI NÍ BRÁNIT ?
JEN PRO UPŘESNĚNÍ - JEDNÁ SE O OBLAST STŘEDNÍHO POSÁZAVÍ.

DĚKUJI VÁM ZA ODPOVĚĎ A PŘEJI PŘÍJEMNÝ DEN.
F.M.

Připojený obrázek: CHOROBA JABLONĚ
Autor: SPCH 2020-06-08 11:19:48

Františku-vypadá to na virovou mozaiku jabloně. Nepanikařte a něco více si o tom načtěte-ať se neunáhlíte, stačí se o strom více starat stran výživy, hygieny a nešířit napadené rostliny dál ve formě roubů...

Autor: Josef Suk Sportovní 557 Zbýšov u Brna 2020-09-08 21:14:25

Mám jablon Florina která má plesnivost v jadřinci. Prosím o sdělení co se s tím dá dělat.

Autor: SPCH 2020-09-09 10:51:10

Není vždycky plísní to, co jako plíseň vypadá-dejte foto k nahlédnutí nebo alespoň podrobnější popis: kolika podů-počet, poměr- se tato zvláštnost týká, jakou barvu ta domělá pl.má, její lokalizace-celý prostor, nebo jen blíže stopky, jde o první úrodu, či jde o starší strom, trpí ta vaše jabloň jinými neduhy, škůdci...

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-09-11 08:18:03

Některé odrůdy jsou na \"plesnivost jádřince\" náchylnější. Jsou to ty, které nemají ze strany \"bubáka\" pevně uzavřený vstup do jádřince, nebo ho uzavírají při narůstání pomalu. Tudy se do jablka dostanou spóry chorob a začnou se zde množit. Letošní rok - tedy jaro - jejich šíření přál Ochranou je ošetření jabloní přípravky proti strupovitosti, které jsou doporučené i pro užití na konci sezony, proti skládkovým chorobám.
Nejspíše jde o alterariovou nebo fuzáriovou hnilobu. Najdete je v tomto souboru https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/01_jadroviny_choroby.pdf

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-09-11 08:29:10

Pro pana Františka: tady https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/01_jadroviny_choroby.pdf se dozvíte, že lze působení této virózy poněkud potlačit.
Často bývá vidět na příbuzenstvu odrůdy Rubín, zatímco na jiných odrůdách ne. Také je její výskyt rok od roku jiný. Při silném napadení (to je ono) se objeví někdy jen trochu, jindy jako u Vás. Při slabém napadení jsou roky, kdy nic nevidíte a pak rok, kdy je těch skvrnitých listů jen několik. Nejspíše byla mozaika v tom přeroubovaném stromu, nebo v roubech těch dvou dalších odrůd. Snad by Vám nikdo nedal z takhle silně napadené jabloně. Hlídejte si, jestli plodí, pokud by měl být velký rozdíl v plodnosti s projevem virózy a dalších roubů, nemá cenu se o takovou část koruny starat, raději přeroubujte některým z roubů zdravých, plodných z vedlejších větví. Samotná mozaika není tak strašná, když se přidají další virózy, klesá výnos třeba až na nulu. Strom může bohatě kvést, nasazovat na plůdky, ale ty ještě do narůstání do solidní velikosti z velké většiny opadají.
Když použijete rouby z jiných stromů a bude to Rubín, Rubinola, Topaz, Bohemia a další, které mají mezi rodiči a prarodiči jmenované, bude ta část stromu na hodně % zase tak pestře olistěná.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy