Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Chemstop - poškození kůry stromů

< zpět
Autor: Marcela S. 2020-04-19 09:57:14

Dobrý den, minulý rok jsem bohužel natřela kůru mladých ovocných stromků (broskev, třešeň, meruňka) proti hmyzu přípravkem Chemstop. Nyní jsem chtěla přetřít loňský nátěr, ale kůra stromů je popraskaná a loupe se. Jakým způsobem je nyní nejlepší kůru ošetřit? Seškrábat starý nátěr Chemstop a čím seškrábanou část kmene ošetřit, aby se stromky uzdravily? Děkuji za radu.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-04-19 20:04:35

Šel by problém vyfotografovat? Takhle není jasné, co je rozpraskané, jestli borka nebo živá pletiva.
Jestliže nemáte v zahradě problémy s mravenci a mšicemi, nemyslím, že by byl tento nátěr nutný. Ostatně, on by se dal na kmínek natáhnout rukávec z tuhého papíru upevněný na obou koncích pevnější gumou nebo pružnou páskou a potom natřený tím lepem. Nebo jiná deska či hmota, která by v pásu dobře přilnula ke kůře, aby ji mravenci nemohli podlézt.

Autor: SPCH 2020-04-20 08:50:37

Velmi se osvědčuje nejdříve na očištěný kmínek dát papírovou malířskou pásku-nejčastěji je v nabídce žlutá. První vrstvu nelepivou stranou, druhou lepivou a třetí zase nelepivou-nemusí se průběžně stříhat, stačí přetáčet. Teprve na ni dejte spec.lep na mravence. Toto vše raději výše-až pod korunku-dole nad zemí se lepidlo dřív znehodnotí prachem, travou...a je po funkčnosti. Z pokusných důvodů jsem taky aplikoval lep přímo na kůru-už je to 4 roky a furt je to ee, odchází to velmi pomalu-rychleji po mrazivé zimě, kdežto páska se po sezoně sundá a je čisto! Máte-li stromek s kůlem, nezbývá než lepem napatlat i jeho část.

Autor: Marcela S. 2020-04-20 09:15:53

Dobrý den, děkuji a připojuji obrázek. Na stromky nám právě lezou mravenci a pěstují si na listech mšice, hlavně na třešni. Kmen nejdříve obalit mě bohužel nenapadlo... Když poškozenou odchlíplou kůru trochu odhrnu, je jakoby rozdrobená. Myslím tak, že když přípravek z kmene seškrábu, půjde kůra dolů celá. Děkuji, přeji pěkné dny.

Připojený obrázek: Chemstop - poškození kůry stromů
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-04-20 14:55:02

Nechte to na přírodě, ono to co má odpadnout, odpadne a bude. Tady nejde o živou kůru (to je ta zelená vrstva pod tou rozpraskanou vrstvou), ale o borku. Pokud byste měla pocit, že rány jsou až do těch živých pletiv, převažte (přelepte) ten pruh malířskou páskou. Pokud ne, nadrolte si hrudky zeminy na jemný prach a zbavte to lepidlo schopnosti lepit. A dál už jak píše kolega. Pokud používáte Biolit proti lezoucím, nastříkněte celý kmínek, ale ze vzdálenosti asi 30 cm, ať ho nepodchladíte (=nepopálíte).

Autor: Marcela S. 2020-04-20 15:25:14

Moc Vám děkuji za cenné rady :-)
Přeji krásné dny.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy