Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

hiloba?

< zpět
Autor: mlejnkova 2020-02-22 19:45:22

Dobrý den, prosím o radu. Na zahradě máme starší jabloň (nevím jak starou, bydlíme tu 3 roky a nevím ani druh - velká, červená, sladká, vevnitř bílá, hodně šťavnatá, dozrávají někdy začátkem září), byla zbídačená, poslední 2 roky nese krásná jablka. Letos jsme v rámci prořezu uřízli jednu z větví, která jablka nenesla. Na řezu vypadá viz foto, našli jsme že asi hniloba? Co s tím? Dá se s tím něco udělat?
Jabloň předloni nesla jablka s tím, že hnily ještě před dozráním, vloni jsme postříkali a jablka už byly bez vady.
Děkuji za jakoukoliv odpověď. (jsme začínající zahrádkáři a nemáme se s kým poradit:))

Připojený obrázek: hiloba?
Autor: SPCH 2020-02-23 11:20:47

Paní M.-je více možností, proč dochází k zasychání i silnějších větví. Často jde o multifakt. působení-dlouhodobé sucho, půda chudá na živiny, dřevokazný hmyz, houbové choroby, nevhodný způsob řezu s absencí ošetření ran...Také hniloba může být jiného původu, či stejného, v jiném prostředí odlišně se jevící-popište prosím více tu, která ničila plody Vaší jabloně: hnědá tkáň okolo jádřince, nebo postupně se zvětšující kruhová světle hnědá s nárustem kroužků šedivých bochánků, po uložení zdánlivě zdravých jablek do tmy celé černé, mrtvolky-mumie květů, plůdků až finálně velikých plodů, které ze stromu neshodí ani vichřice Sabina...? Čím, kdy, kolikrát jste stříkali? Máte možnost zálivky, hnojíte cíleně strom-stromy a další rostlinstvo, trávník...? Je prostě cesta krátká, dlouhá, klikatá, kostrbatá i hladká.

Autor: mlejnkova 2020-02-23 12:47:05

Aha ?
Podle obrazku to nejspíš byla moniliniova nakaza a pak jeste i ta fusariova? Strikali jsme vloni Talentem. Ani nevim zda spravne, strikali jsme zjara, kdyz sla do kvetu a pak jeste jednou. Podle prezentace, co jsem nasla zde na webu chybi stromu bor a draslik, doposud jsme nehnojili nicim, nevime jak.

Zahrada lezela dlouho ladem, neslo v ni prvni rok takrka nic, az po prohnojeni kompostem a hnojem mi aspon vyrostla zelenina.
Zpet k jabloni - uskladnena jablka nevydrzela, vsechna zcernala. Na strome misty mumie, seschle listy, nasla jsem ze moniliniova spala. Bohuzel deda zahradkar jiz neni a nikdo ze sousedu mi neni schopny poradit, jak presne a kdy strikat a na tech krabickach jsou pro me ty navody trochu nejasne.
Dekuji za Vasi ochotu, intenzivne googlim uz od lonska a vic jsem nenasla.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-02-24 08:39:57

Nejlepší by bylo ošetřit sad před rašením velmi pečlivě některým z měďnatých přípravků, zlikvidovat ty mumie, řezat až když bude vědět co je suché a to tak, že nebudete nechávat suché pahýly, zaříznete až na zdravé dřevo. Takové rány se hojí.
Na řezu je vidět, kde je živá kůra, kde z různých možných důvodů uschla. To, že dřevo v tom místě mění barvu nic neznamená, to prostě dřevo dělá.
Pokud hledáte hnojiva obsahující stopové prvky, podívejte se na řadu Wuxal. Ale musíte je dostat ke kořenům. Zalijete-li trávník, nechá si to pro sebe takže rýčem udělat pár \"sond\" pod drn a do těch děr lít hnojivo. Se stopovými prvky i další.
Ohledně návodů - jsem zvědavý jestli pan Petr poradí víc než je v návodu. Sad není kancelář, těžko radit jak přesně a kdy. Stačí popojet z Hustopečí do Třebíče a vracíte se proti toku času z plného jara do jeho začátku.
Tady https://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=60 najdete kalendárium ochrany. Bez cíleného ošetření ovoce ze zanedbaného, ale kolikrát i opečovávaného sadu, je pravděpodobnost likvidace sklizeného ovoce skládkovými chorobami velmi vysoká. V dílu srpen najdete odstavec věnovaný ošetření proti skládkové chorobě sazovitosti, stejné přípravky výrazně účinkují i proti dalším skládkovým chorobám.

Autor: SPCH 2020-02-24 12:13:41

Bylo by fajn, kdyby paní M. a další uváděli více info o poloze, kde své rostlinstvo mají-samozř. ne osobní-důvěrné. Při letošní zvláštní-utajené zimě by šlo provést i toto:trávu posekat se sběrem do koše, plochu více směry důkladně zvertikutovat a provést pohnojení dvojnásobným množstvím granulí cereritu, s následným rozhozem cca 5cm vrstvy kompostu či univ.zahr.substrátu. Posekaný a vyčesaný materiál nevyhazovat-dát na kompost. Připomínám-upřesňuji-hnojivo i substrát tzv. naširoko-min.pod celou korunu, raději s přesahem, ale ne blízko kmene-tam nechejte asi 20cm bez! A také foto+celková velikost stromu, třeba odhadem k řešení pomůže.

Autor: mlejnkova 2020-02-24 17:11:30

dekuji za cenne rady, budu se jimi ridit.
Takze to na rezu neni shnile, ale zaschle?

Zahradka ma asi 90m2, je to pidiplacek v mestskem vnitrobloku, nachazi se v polabske nizine, ale nedostatkem vody netrpime, zatim - jsme u reky. Strom je na zahrádce jeden. Pak se pokousim vice ci mene o uspesne o zeleninu a drobné ovoce - to se opicim po starsich zkusenejsich sousedech, sazim kdyz oni a tak :-) (bydlí nas tu 6 rodin a kazdy mame vlastní pidiplacek), ale jablon mame sami a ani oni nevedi.

k celkovým pomerum dodam, ze jsem opravdu amater, zila jsem 30 let v panelaku a nebyla jsem schopna udrzet pri zivote ani pažitku. Takze fakt diky tady za tyto stranky a diskuzi a vasi ochotu poradit i jelitu meho kalibru :-)

urizla vetev na fotce vpavo dole

Připojený obrázek: hiloba?
Autor: SPCH 2020-02-24 19:38:29

Dobrý večer, nelze zdáli určit jde-li o zaschnutí vlivem počasí posledních pěti roků, nebo infekt-to jde celkem dobře-nesmějte se, prosím, přičichnutím k čerstvému řezu... Že je řeka poblíž ještě nezaručuje ideální vlhkostní poměry v půdě-nepravidelně kolísající hladina spodní vody, její složení, znečištění-pro rostliny je navíc lepší voda, kterou dodají přímo nebesa. Taky nevíme, jak je na tom kořenový bal-velikost a zdr.stav. A taková technická-dalo by se něco málo proutí lehce, přiměřeně přistřihnout i ohnout, rozepřít, volně vyvázat, ale hlavně celkem urgentně-OPATŘETE STROMU PEVNOU OPORU-např.železnou, pozinkovanou tyč, ať už plnou nebo i dutou, raději kus do země zaraženou, do koruny zasahující-pružně uvázat. Nemusí být u kmene-raději někde ve středu vlevo-dle Vašeho fota. Hrozí totiž vývrat-těžiště mimo střed, či zlomení-pravděpodobně v místě oslabení po řezu. Taky je záhodno řeznou plochu natřít-já používám hnědý balakryl, i vápenný hydrát by pomohl-tím je možno natřít celý kmen.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-02-25 09:25:12

Pane Petře, asi takhle dát oporu? Řezejte na celé větvičky, nezakracujte konce. Když Vám to hlava dovolí, zakraťte větve doleva cca v místě černé čáry, ať ta váha \"větší poloviny není tak výrazně odlišná, aby se strom trochu rovnal v objemu vlevo, vpravo. Malování mi moc nejde, ale snad to řekne své

Připojený obrázek: hiloba?
Autor: SPCH 2020-02-25 10:04:21

S mými schopnostmi zasáhnout do fotky je to na bodu mrazu-materiální stránka života mi nedovolila cvik v této oblasti, vyšší střední věk nyní z mozku mýdlo činí...Jsem spíš terénní praktik-nuže-těch modrých teček bych přidal směrem nahoru asi 5! Takže ne ze spodu šprajc, ale větev k boku tyče uvázat-menší nebezpečí uskočení v době největšího zatížení+otevřené rány o ostré hrany+jen částečně omezená možnost tělocviku při větru-zachování pružnosti. Tyč samozřejmě dostatečně hluboko zapuštěná v zemi. Ten tvar koruny bych si představoval jako část kruhové výseče-i tento osudem zkoušený ovocný strom by pak dle mého mohl být blíž ideálu krásy. Ani z této fotky není jasné, jestli jsou konce letorostů-loňských výhonů napadené padlím, ikdyž nejsou zkroucené, můžou být na nich vajíčka mšic-i k tomu směřovalo mé doporučení k lehkému, přiměřenému střihu. Hlubší zásah by-pro někoho paradoxně pokračoval nárustem nadbytečných nových výhonů, které by se staly lákadlem pro již zmíněné mšice+svilušky.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-02-27 09:22:13

Máte pravdu, vypadá to nejednoznačně, ale když o tom píšete, ona by taková berlička, na jakých sedají sokolíci, v místě toho dvojení, byla podle mě podobně dobrá, jako průběžný kůl.

Autor: SPCH 2020-02-28 05:21:35

S pravdou se šetří-možná proto, aby zbyla? Málokdo-snad jen já,můj strýc Květoš blahé paměti-než mu mašina urvala vůdčí ruku a pár dalších, si pohraje s prkny a hranoly takovým způsobem, aby tento podpírací materiál nepůsobil rány na místech dotyku. Už výřez do tvaru písmene Vé je velký krok pro takto opatřený strom, sražení hran rašplí či dokonce smirkem je téměř z říše snů...Někdo pečlivost a cit pro detail pokládá za marnění času, nebo dokonce za fanatismus, já sám sebe neumím objektivně posoudit-spíš se mi z lenosti nechce méně oblíbené činnosti zbytečně opakovat, tudíž se snažím vše udělat co nejlépe na první dobrou. Prostě-preferuju boční úvaz, v druhém sledu fajfkovité zavěšení, teprve na krásné bronzové příčce je podepření-když už to musí být...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy