Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ochrana ovocných stromů proti mrazu v době kvetení

< zpět
Autor: Miroslav Šindelář 2020-01-23 10:40:06

Chtěl bych se podělit o zkušenosti, které jsem nabyl loni na jaře při ochraně květů proti mrazu.
K indikaci nízké teploty jsem použil přístroj, který mě při poklesu teploty v sadu pod nulu prozvoní na mobilu. Snímač teploty jsem umístil do koruny stromu do výšky asi 2 m. Zahradu mám několik set metrů od bytu, takže po zazvonění jsem tam byl do půl hodiny a mohl zahájit ochranná opatření. Rozdělal jsem připravené ohniště na kolečku a s ním popojížděl od stromu ke stromu tak, aby žádný strom nezůstával delší dobu bez přitápění. Mám jen 6 stromů, takže se to dalo zvládnout. Kritické byly noci na 5. a 6.5., kdy teploty i při přitápění klesaly až na -2,5 stupně, ale protože to nebylo trvale, k velkému poškození květů nedošlo. Přitápěl jsem několik hodin prakticky až do rozednění, kdy tráva v okolních zahradách byla pokryta jinovatkou. Použitá metoda se ukázala jako dosti účinná, o čemž mě přesvědčila moje úroda 150 kg jablek na 3 stromech, přičemž průměrná úroda v osadě se blížila nule. Tak se mi dosti vysoká počáteční investice do přístroje (3900 Kč) do značné míry vrátila již prvním rokem. Použitá metoda je nenákladná, jde v podstatě jen o čas, který si jako důchodce nepočítám. Nevýhodou je pobyt v mrazivém a zakouřeném prostředí.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy