Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Záchrana staré jabloně

< zpět
Autor: Dariat 2018-03-05 22:03:15

Dobrý den,
jedná se starou jabloň - věk neodhadnu,ale byla prý už vzrostlá, když se do domu manželka s rodiči nastěhovala před 25ti lety. Byla delší dobu zanedbaná,rodila velké množství malých nedobrých jablek vhodných tak do moštu. Poslední tři roky ji postupně prořezávám a prosvětluju,až minulý podzim se urodila trochu větší jablka, která se dala i jíst. Kmen a kosterní větve jsou poktyty mechem a kůra se dost odlupuje, po odloupnutí jsou pod kůrou vidět larvy nějakého hmyzu a jejich cestičky. Dále na jedné kosterní větvi je poměrně velký defekt - viz foto. Někde jsem se dočetl, že bych mohl mech i s odlupující se kůrou oškrábat a natřít vápenným roztokem. Je to podle vás dobrý nápad nebo mi poradíte nějaký vhodnější zásah, který bych mohl provést třeba už teď v předjaří? Jabloň by jsme chtěli zachránit také hlavně proto, že je to jediný vzrostlý strom v naší malé zahradě, který dává v létě dostatek stínu. Zahrada je v 520ti m.nad mořem, je tu poměrně vlhko, s mechem máme problém i v trávníku.
Předem děkuji za rady.

Připojený obrázek: Záchrana staré jabloně
Autor: Dariat 2018-03-05 22:07:23

Další fotka

Připojený obrázek: Záchrana staré jabloně
Autor: Dariat 2018-03-05 22:09:11

larvy pod kůrou

Připojený obrázek: Záchrana staré jabloně
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-03-08 09:07:01

Očistit kmen drátěným kartáčem a bílení je možné, to pod kůrou mi přijde jako kukly nějakých obalečů, ne škůdců dřeva, kůry. Tu poškozenou větev můžete během několika let nahradit tou novou, která vyrůstá pod tím defektem. "Defektní" ořežte tak abyste snížili její výšku, aby byla spíše do šířky - zkorigujte korunu cca na 1/3. Mělo by to podpořit růst té mladé větve. Další rok už seberete té staré z nového objemu polovinu - ta nová už by mohla být výše než snížená stará. No a v roce následujícím jí "zredukujte" na polovinu, další rok jí vyřízněte celou.

Autor: SPCH 2018-03-09 10:26:29

Kůrovci jdou raději do peckovin-slivoní, meruněk...Zmiňovaný obaleč není nic žádaného, mechanická očista NEJEN kmene, ale i povrchu silných větví je pro Váš strom a kvalitní, zdravé ovoce přínosem. Vaše širší informace-nadm.výška, vlhčí stanoviště, zamechování...mě směřují k úvaze, že předmětná jabloň trpí i rakovinou-ta bývá spojována s přítomností vlnatky krvavé. Mladší větvení cca ve středu stromu může znamenat budoucnost, ale i na něm je k zahlédnutí nádorek- takže pryč s touto konkrétní postiženou částí. Ta velká větev s tmavou nekrotickou propadlinou si žádá odlehčení-to aby se v tomto místě nezlomila+ vyříznutí do živé, zdravější tkáně s následnou desinfekcí. Nevím, v jakém výživovém stavu je půda , ale velký výskyt mechu naznačuje, že jde o letité zastínění, utužení+hlad. Prospělo by mělké zrytí-neděste se zranění nějakého kořínku, vyhnojení vyšší-dvojnásobnou dávkou ledku vápenatého-na celé ploše, srovnání povrchu a nastlání asi 5ticentimetrovou vrstvou kvalitního zralého kompostu nebo univ.zahr.substrátu-vůbec to není přehnané množství, za chvíli si to čapne, žížalky si pro to půjdou, zem provzdušní, organiku v sobě přemelou a jejich výkaly se stanou pro dřevinu Manou. Toto samozřejmě až po provedení ozdravných zásahů na stromě, ale v časovém horizontu v řádu dní od včíl.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy