Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Červené jablko žitňák

< zpět
Autor: Jarda_0123 2017-01-26 15:32:53

Mám dotaz, jak je možné, aby jabloň žitňák (průsvitné letní) měla plody s červenou slupkou. Ve starém sadu máme žitňák, který každoročně plodí. Plody mě vzhledem, typickou chutí i dobou zrání nenechávají na pochybách, o jakou odrůdu jde, což se shoduje i s poznámkami tchána, který strom vysadil. Vloni jsem však pod stromem objevil mezi opadanými typickými žlutavými plody jedno červené jablko a vzápětí našel i přímo na stromě druhé stejné barvy (což vylučuje, že by pocházelo z jiného stromu, popř. že by šlo o nějaký žertík). Jedno jablko jsem snědl, krom barvy slupky vše ostatní sedělo, včetně typické chuti a vůně. Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl ani o tom neslyšel - může mi někdo vysvětlit, jak ke změně barvy došlo a jak často k něčemu podobnému dochází?

Autor: Josef Zavřel 2017-02-09 12:41:13

Dobrý den.
Pane Jardo,pokud opravdu nejde o nějaký žertík,jak tvrdíte,může se jednat o pupenovou mutaci,což by stálo opravdu za pozornost dalšího sledování.Jsou známé pupenové mutace u jabloně Rubín.Tak vznikla např.známá Bohemia a z ní i Bohemia Gold.Některé mutace vznikají i záměrně ozářením roubů,ale o červené mutaci Letní průsvitné jsem neslyšel.Pokud máte větev označenou,odebral bych z ní roub a nebo očko,to bych narouboval na samostatnou podnož a poté dále sledoval.Pokud budou mít na ní jablka červenou barvu,jedná se o mutaci a po dalším odborném posouzení se z Vás stane šlechtitel nové odrůdy.Zdraví J.Z.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy