Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

gumovitost hrušně

< zpět
Autor: J. Ondra 2017-01-09 16:03:15

Dobrý den, na podzim nově vysazený stromek má zvláštní vzhled. Je to polokmen odrůdy Elektra, byl zakoupen přes e-shop, asi bych jej při osobním výběru nekoupil. Nyní se mi zdá, že se stromkem není vše v pořádku, větve má spíše jako smuteční vrba. Takže mě napadla gumovitost. Prý se vyskytuje nejen u jabloní, ale i u hrušní. Ve VŠÚO by prý testování trvalo cca 2 roky, protože metodika dosud není.
Takže pokud lze usuzovat na virovou gumovitost, je lepší stromek raději zlikvidovat?
Děkuji za názor a přeji vše nejlepší v roce 2017.

Připojený obrázek: gumovitost hrušně
Autor: Josef Zavřel 2017-02-09 13:34:48

Dobrý den.
Pane Ondro,já bych z obrázku jednoznačně netvrdil,že má hrušeň gumovitost.To by bylo třeba odborně posoudit na místě.Spíše mě to připadá,že stromek vytvořil velmi dlouhé letorosty,které se vlastní váhou ohnuly.Pokud by to byla gumovitost,dřevo by při ohybu nahoru nekladlo odpor,bylo by po celé délce velmi ohebné,měkké, jako by korkové.V těchto dnech větve po výsadbě zakraťte pro zapěstování korunky a ještě letos počkejte.Pokud by to byla potvrzená gumovitost,stromek neprodleně odstraňte.Nezdá se mě také,že by e-shop prodával nemocnou sadbu,i když???Zdraví J.Z.

Autor: J. Ondra 2017-02-17 09:08:30

Dobrý den,
moc děkuji za názor. Samozřejmě bych byl rád, kdyby byl stromek zdravý. Takže podle Vašeho doporučení větve upravím a počkám na letošní vývoj.
Pěkný den.
J. Ondra

Autor: ladislav 2018-04-01 12:12:39

připomíná mi to silně moji Boscovu, kterou jsem zakoupil, zasadil (přiznávám že trochu mým omylem) v poměrně nevhodné poloze pro tuto odrůdu (Valašsko, 400 mnm). a někdo z rodiny(dosud se nepřiznal, ale vím kdo to je :-)) to rochu ostříhal v domnění že to dělá dobře jakoby šlo o jabloň) a myslím že v důsledku toho a také proto že jsem řekl, že 2-3 roky žádný řez - se spodní větve klikatily a ohýbaly jakoby vlastní vahou. Dnes - po 4 letech už (je sice rozkošacená, ale už směřuje k typickému tvaru)

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy