Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jakou hlínu pro ovocné tromky?

< zpět
Autor: Karel 2016-09-23 22:38:48

Dobrý den, mám kousek pozemku kde chci pár stromků jen si nevím rady s půdou, pod ornicí (cca 25cmm) se nachází jílovitá půda, tak mě napadlo, jestli by se zde vůbec dařilo švestkám a meruňkám.Spodní voda zde "není", soused kopal studnu a ve dvaceti metrech to vzdal. zahrádka se nechází v nadmořské výšce okolo 300 m.n.m. . chtěl bych radu zda vysázet ovocné stromky nebo ne. předem děkuji za odpovedi. s pozdravem Karel.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-09-27 08:28:29

1. Rostou jmenované druhy v okolních zahradách? Pokud ano, můžete je sázet i Vy.
2. Jestli v místě málo prší (nejen v posledních letech), nehrozí riziko toho, že by se jámy v jílu plnily vodu a ta pak dusila kořeny, udělejte jámy alespoň 60x60x60 cm, vyplňte je kvalitním kompostem, běžnou zeminou smíchanou s komerčním substrátem (1:1), na dno jámy dejte kus nebo velkou hrst dolomitického vápence a sázejte. Pokud by v místě obyčejně více pršelo vysaďte stromky nad jámou na kopeček, cca 15 cm nad povrch. Část kořenů i v případě, že bude jáma skoro plná vody bude mít přístup ke vzduchu a stromy to přežijí. Nebo jámy odvodněte drénem cca 20 cm nad jejich dnem (aby po dešti nebo solidní zálivce alespoň část vody udržely pod stromem). Na zalévání stromků dejte do jámy husí krk, zalévejte do něj, aby se voda dostala do celého horizontu ve kterém jsou kořeny. Na suchá stanoviště se spíše než jiné slaběji rostoucí a vodu hůře shánějící podnože hodí myrobalán.
3. Jestli se v místě řečeným druhům nedaří, pak je riziko, že se to nepovede ani Vám dost velké. Ale ty větší jámy a možnost zalévat (popřípadě odvést vodu z jam při delších a vydatných srážkách) mohou pomoci překonat nezdary.
Otázkou je, v jaké oblasti a jak je pozemek orientovaný. 300 m je skvělá nadmořská výška, ale vedle teplých, záhřevných poloh bez rizika pozdních mrazíků i velkých mrazů v zimě jsou i "takhle nízko nad mořem" enklávy, kde se ovoci (a zejména peckovinám) z různých důvodů nedaří - třeba z důvodů těch mrazů, nebo větru, nekvalitních půd,...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy