Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroby jabloň, rybíz, třešeň

< zpět
Autor: Petra 2016-08-01 13:14:27

Dobrý den, ráda bych Vás touto cestou požadala o radu. Máme na zahrádce starší jabloně, které pravidelně řezáme a stále plodí. Letos se ale kmeny začaly zabarvovat do zrzava, jsou pokryty houbou nebo lišejníkem bílozeleným milsty i žlutým, na některých se začala loupat kůra. Stejnou "houbou" jsou pokryty i okolní ovocné stromy a keře. Rybízy a třešeň maji navíc skvrnité listy a žloutnou. Prosím pokud budete někdo vědět co to je a co s tím , budu ráda za Vaše cenné rady.

Připojený obrázek: Choroby jabloň, rybíz, třešeň
Autor: Petra 2016-08-01 13:32:21

Další foto

Připojený obrázek: Choroby jabloň, rybíz, třešeň
Autor: Petra 2016-08-01 13:33:03

Další foto

Připojený obrázek: Choroby jabloň, rybíz, třešeň
Autor: Petra 2016-08-01 13:33:57

Další foto

Připojený obrázek: Choroby jabloň, rybíz, třešeň
Autor: Petra 2016-08-01 13:34:42

Další foto

Připojený obrázek: Choroby jabloň, rybíz, třešeň
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-08-02 15:22:01

Lišejníky, řasy na kmenech a větvích nemají výrazný vliv na zdraví stromů. Lze je odstranit mechanicky, poněkud potlačit desinfekcí sadu - ošetřením některým z měďnatých přípravků v předjaří. Určitou účinnost mají i olejové preparáty používané v průběhu vegetačního období. U rybízu jde nejspíše o antrakózu a podvýživu.U třešně jde s velkou pravděpodobností o skvrnitost listů třešně a višně, za její dobrý stav z hlediska výživy bych také moc nedal. Není běžné aby v tuto dobu žloutly a opadávaly listy. Hynoucí strom u auta se znakem Škodových závodů může být v budoucnu zdrojem mnohem větších problémů - stačí aby ho napadly dřevokazné houby.

Autor: Petra 2016-08-02 17:37:22

Dobrý den, velmi děkuji za odpověď! Mohl byste mi ještě poradit výživu pro rybíz (víc jak 10 let starý, o předchozí péči nemám informace) a třešeň (letos vysazena)?

Autor: Petra 2016-08-02 18:06:12

Dobrý den, velmi děkuji za odpověď! Mohl byste mi ještě poradit výživu pro rybíz (víc jak 10 let starý, o předchozí péči nemám informace) a třešeň (letos vysazena)?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-08-03 07:25:44

Já rád používám hnojiva, ve kterých jsou kromě základních živin i stopové prvky. Základem je Cererit, za solidní považuji výrobky z řady Kristalon, hnojiva od firmy YARA, Wuxal Super... Na druhé straně obalu Cereritu je dávkování, stejně tak i na obalech ostatních hnojiv. No a jsou-li tam údaje pro peckoviny (třešně), drobné ovoce, je to vhodné hnojivo. Kvalitu mají i další hnojiva organominerální, organická (např. z Hoštic) - pokud jsou vhodná nebo přímo doporučená k "bobulovinám". U třešně hnojte do mísy u stromu, u rybízů si jí udělejte, na zimu navíc nastelte ke keřům tak půl kyblíku rozloženého hnoje, živného kompostu nebo nějakého substrátu (třeba z truhlíků od muškátů, petunií).

Autor: J. Ondra 2016-08-03 10:04:06

Dobrý den,
prosím o radu k problému týkajícímu se nemocných listů bílého rybízu odrůdy Blanka. Jsou to dva stromky vysazené loni na podzim a oba mají listy skvrnité jak je vidět na obrázku.
Mám strach, jestli nejde o nějakou virovou chorobu, aby nenakazily sousední stromky červeného rybízu, které jsou zatím v pořádku.
Děkuji.

Připojený obrázek: Choroby jabloň, rybíz, třešeň
Autor: Petra 2016-08-03 13:51:24

Děkuji za rady

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-08-04 08:44:52

Virózy přenášejí mšice. Pokud mezi řezem jednotlivých keřů omyjete nůžky, nepřenesete je ani na nich. Podívejte se na příznaky deficitu K, Mg. Dusíku má rostlina dost, proto ta výtečná barva okolo pletiv a neusychání těchto listů. Nedostatek těchto prvků se objevuje vždy na starších listech, živiny se přesunují do mladších. Opět bych to nechal na serióznější posouzení příští rok, po důkladném zakořenění.

Autor: J. Ondra 2016-08-04 19:22:35

Děkuji mockrát za odpověď, nebudu se tedy stresovat a počkám na příští rok.

Autor: Petra M. 2016-08-17 09:12:54

Dobrý den, prosím o radu jak naložit s pařezy (vykopat, postřik, nic?) po kácení nemocných ovocných stromů - hrušeň silně napadená rzí, jabloň napadená houbou a dřevokaznými brouky (z části byla uhynulá) a jak ošetřit rybíz napadený mšicemi, plody jsou již sklizené.
Děkuji

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy