Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

nemoc hrušně

< zpět
Autor: Rosťa 2016-05-30 20:15:14

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Na hrušni mi každoročně začnou černat listy, mladé výhonky zvadnou, na plodech se začnou objevovat černé skvrny a plody pak postupně opadají. Postřik proti strupovitosti na jaře nepomohl. Děkuji za radu

Připojený obrázek: nemoc hrušně
Autor: Rosťa 2016-05-30 20:18:50

Přidávám ještě další fofo

Připojený obrázek: nemoc hrušně
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-05-31 08:47:56

Na plůdcích to může být plodomorka, konce výhonů a listy mohou být poškozené nějakým škůdcem - např. zobonoskami. Na fotce není vidět, jestli jsou báze listů nakousnuté nebo co se tam vlastně dělo. na druhou stranu postřik proti strupovitosti na jaře(?), neřeší problémy ve vegetaci. Kdybych to měl trošku přiblížit: Proti angíně, kterou chytáte v březnu Vám není nic platné, když si v lednu dáte platíčko či celou krabičku sebelepších antibiotik.
Kontaktní přípravky chrání jen to co pokryly, systémové sice třeba i léčí infekci vzniklou několik hodin před jejich aplikací, proniknou do rostliny, ale chrání je jen cca 5-10 dnů. No a každý další deštivý den (při teplotách okolo 20 °C stačí, aby list či plůdek byl 2-3 hodiny mokrý a infekce se rozběhne) je spojený s rizikem napadení, zejména těch nejmladších listů.

Autor: Květa Sedláčková 2017-05-07 18:06:08

Dobrý den,
asi před pěti týdny jsme zasadili sloupovitou hrušeň a teď má listy pokroucené a jakoby s puchýřky. Okraje většiny listů jsou černé. Není něčím napadená? Děkuji.

Připojený obrázek: nemoc hrušně
Autor: SPCH 2017-05-08 11:10:21

Akarinóza-vlnovník hrušňový-vezmi lupu a k ní list, koukni na něj-buď si jist...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy