Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba jablone

< zpět
Autor: Jozef 2014-11-17 09:19:40

Neco nici vsechny jablone. Co to je a jak se branit?

Připojený obrázek: Choroba jablone
Autor: Jozef 2014-11-17 09:20:17

Obrazek 2

Připojený obrázek: Choroba jablone
Autor: Jozef 2014-11-17 09:24:06

Vice [url=http://totem.chytry.cz/choroby-jablone/index-z.html]zde[/url]

Autor: Jozef 2014-11-17 10:51:11

Vice [url=http://totem.chytry.cz/choroby-jablone/index-z.html]zde[/url]

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-18 07:37:25

Vypadá to jako sady po Němcích, o který se od války nikdo nestaral. Pár jsem jich v 90. letech na Šumavě prošel. Zajímavé odrůdy jablek, ale ani roub se tam nedal uříznout. Vedle houbových chorob se u Vás uhnízdili i škůdci ve dřevě (mrtvém, možná i živém), které ze stromu vytahoval datel nebo strakapoud... Ty lišejníky a mechy vadí snad jen proto, že se v nich a pod nimi ukrývají choroby a škůdci ovoce.
Nejspíše půjde o napadení houbami ze skupiny "korových nekróz", obecně označovaných jako rakovina. V jednom případě skvrna zčerná, jakoby se pokryla sazemi, kůra se začne loupat. Vzniká v místě, kde byla kůra poškozena - mrazové poškození, poškození sluncem, místa a okolí nezahojených řezných ran, suchých větví, potlučená místa na kůře, třeba i místa, kde na stromě sála vlnatka. Jinde kůra odumřela pod špatně udělaným řezem.
Prevencí je dobrý výživný stav, správný řez, likvidace suchých větviček, zamazávání řezů, desinfekce stromů.
Je možné to vyřezat do zdravé, živé kůry, ošetřit některým z měďnatých přípravků, zatřít latexem, voskem. Vše co suché, co je na stromě je třeba pálit, strom ošetřit (dokonale omýt) Kuprikolem nebo Šampionem, používat ho k postřiku vždy po ukončení řezu.
V tomto případě bych doporučoval do sadu pozvat někoho místního, nejspíše Vám poradí radikálnější řešení, jak se o stromy starat a nejvhodnější náhrady. Podle toho odkud jste si zavolejte na příslušné ÚS ČZS, tam poradí kdo by sad na místě zkoukl.

Autor: Jozef 2014-11-18 20:44:53

Dekuji!
Jak se zbavit lišejníky a mechu? kuprikolem?
Co na dezinfekci sprej nebo ?
Jak na kmen ten se neda vyrezat

sad ma mozna 70 let.

Autor: Jozef 2014-11-18 21:36:05

Dekuji!
Jak se zbavit lišejníky a mechu? kuprikolem?
Co na dezinfekci sprej nebo ?
Jak na kmen ten se neda vyrezat

sad ma mozna 70 let.

Autor: Jozef 2014-11-18 22:24:52

Dekuji!
Jak se zbavit lišejníky a mechu? kuprikolem?
Co na dezinfekci sprej nebo ?
Jak na kmen ten se neda vyrezat

sad ma mozna 70 let.

Autor: Jozef 2014-11-18 22:25:36

kapanek mi to blbne neumim delete :(

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-19 08:15:25

Začnu od toho nejjednoduššího, ale pracného. Mechy a lišejníky sundáte jedině kartáčem. Chtělo by to pod strom dát plachtu a vše co odřete zachytit do plachty a dát na oheň. Desinfekce v tomto případě je ošetření Kuprikolem, umytí stromů po odrhnutí borky.
Jestli se ještě používají jarní postřiky s olejovou složkou, ta je brzdí v rozvoji. Dá se přidat i do latexu, kterým byste rány zatíral. Protože nepoužívám stromový balzám, nevím jestli v něm není proti houbám. Pokud budete mít zájem, podívejte se na etiketu než ho koupíte. Štěpařský vosk je dobrá věc, jen nesmí být starší než dva roky. Někdy se stane, že není takový jaký by měl být - pálí. Letos jsem koupil u těch s panáčkem co říká "A je to" vosk, který pálil tak, že na všech roubech zaschla všechna horní očka. Někde jsem ten dobrý ze zahrádkářské speciálky zapomněl a musel v sobotu odpoledne koupit jiný. Příště počkám do pondělka.
Z toho kmene je třeba odloupat mrtvou kůru. Začistit až na zdravou, pak zatřít. Mrtvé a trouchnivé dřevo vyškrabat, nechat vyschnout (lehce překrýt něčím, co bude bránit dešti a sněhu, ale umožní to dřevu dýchat, vysychat), pak doporučuji ten latex s Kuprikolem. Nejlépe v barvě kůry. Ale je to jen odklad neodvratného konce. Možná jen zbytečná námaha.
Pokud stojíte o odrůdy ze sadu, přeroubujte si je, udělejte si, nebo si nechte udělat nové stromky, začněte od těch nejvíc poškozených, nahrazujte je stromky z roubů - mladými, vitálními.

Autor: Jozef 2014-11-19 10:04:49

Dekuji tata z toho nebude nadsen. Bude tam holina a roky :(
Vedlejsi dopad je prosychani pudy severny svah na vrchu kopce.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-19 13:58:15

Jeden strom ven, jiný místo něj, zkuste nějaký keř, snesl by to rybíz, nasejte tam směsku spíše než vojtěšku, dát plazivý jetel s nějakou trávou, na stromek udělat díru, okolo nechat sekané zaplevelení, nedělat spoušť jako Kyril na Šumavě. Výkonné v pokrývání půdy jsou i "lesní jahody"...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy