Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

výsadba nové třešně na stejné místo po staré třešni

< zpět
Autor: bohuna 2014-06-16 16:45:00

slyšela jsem že po staré třešni se na stejné místo nemá vysazovat další třešeň. je to tak? Jaký strom bych měla vysadit?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-17 08:18:43

Je to staré pravidlo, že pokud není možné sázet jinam, tak po peckovině by neměla přijít další peckovina. Je li to z nedostatku místa k sázení jediné řešení, pak by po třešni mohla přijít jabloň, hrušeň, kdouloň, jeřabina, prostě všechno, co nemá pecku, ale jádřinec (i maličký) nebo keře či stromky rybízu, angreštu, další keře přinášející drobné ovoce. V místě budou třešní "vytěžené" všechny živiny, výměna zeminy ve výsadbové jámě, zásobní hnojení dospodu je podmínkou úspěchu růstu v prvních letech po výsadbě.
Ale pokud vykopete všechny kořeny v objemu cca 1x1x1m (do menší hloubky pokud je dole skála), vyměníte zem, pohnojíte jí, můžete klidně sázet hned další třešeň. Také pokud necháte místo několik let odpočinout, pařez a kořeny vyhnít, můžete po odstranění jeho zbytků a obvyklém vyhnojení místa sázet stejný druh.

Autor: Josef Zavřel 2014-06-17 08:33:51

Dobrý den paní Bohunko.
Po staré třešni,která zřejmě rostla na stanovišti několik desetiletí bych novou třešeň nevysazoval.Každý strom má specifické nároky na stanovičtě kde roste a čerpá svými kořeny z půdy živiny,které potřebuje ke svému životu.Stará třešeň mohla zahynout třeba chorobou,ale příčinou úhynu stromu mohlo být právě vyčerpání živin potřebných k růstu.Půdu bych dle Vašich možností nyní obohatil organickýn hnojivem,buď kompostem a nebo vyzrálým hnojen a nechal 2-3 roky odpočnout.Taková půda bude mít pro budoucí stromek jednak dostatek živin,ale bude i prodyšná a bude dobře absorbovat vláhu,což je pro budoucí stromek velmi důležité.Poté můžete vysadit jakýkoliv stromek,ale raději bych volil jádrovinu.Zdraví J.Z.Deblín.

Autor: Honza 2014-06-23 23:34:15

říká se to,ale po vytržení pařezu, zrytí a doplnění jiné hlíny nebo kompostu a provzdušnění by tam mohla jít. Výměna nebo obohacení původní hlíny je důležité protože starý strom živiny tzv. vyžral.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy