Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba jablek

< zpět
Autor: Mixl 2013-02-20 11:34:05

Dobrý den,
máme stařší jabloň (plodí hodně, odrůdu neznáme). Při skladování jablíček se pod slupkou objevují hnědé tečky, ne příliš hustě, což je spíše estetická záležitost. Jedná se o chorobu jabloně, nebo je to způsobeno něčím jiným? Dá se tomuto nějak zabránit, či předejít?
Děkuji všem za případnou odpověď.

Autor: P.Z. 2013-02-24 09:34:17

Podla popisu by mohlo ist o fyziologicku skvrnitost jablk, ktorej pricina moze byt napr. nedostatok Ca v pôde.

Autor: Miroslav Přasličák 2013-03-11 17:49:36

I mně se jeví, že by se mohlo jednat o fyziologickou skvrnitost. nejedná se o chorobu, ale fyziologickou poruchu, kdy se z různých příčin do plodu nedostane dostatečné množství vápníku. Ale v půdě jej může být dostatek. V rostlině je vápník přednostně rozváděn do nových přírůstku. Pokud dojde například k nepravidelné výživě, dlouhotrvajícímu suchu, přehnojení dusíkem a podobně, u některých náchylných odrůd /Coxova Reneta, Vanda, Lipno, Rozela, Admirál, Ligol ./
zejména u mladýcvh, přeroubovaných nebo bujně rostoucích stromů k situaci, že vápníkem jsou převážně vyživované nové přírustky a do plodů se již vápník nedostene v potřebném množství. Plody reagují hnědými propadlinami a skvrnami, které se vyskytují většinou na těch největších plodech především v kališní části plodu. Skvrny se mohou vyskytovat již před sklizni, nebo až běhen skladování.
Nejlepší je takovéto náchylné odrůdy nepěstovat. Pokud to není možné, doporučuji nepřehnojovat dusíkem, opatrně přistupovat k zimnímu řezu u bujně rostoucích odrůd, částečně pomůže letní řez. Nejúčinnější je vápník dodat postřikem přímo na plody. Ale s tím je nutno začít již v červnu a stříkat co dva týdny. / Kalkosan, Kalkosol, Stopit, Caltrax, Wuxal Calcium, ledek vápenatý .../

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy