Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

proč hrušeň neplodí

< zpět
Autor: jitka 2011-10-07 14:21:12

máme 8roků stromky hrušní a stále neplodí čím to může být prosím poraďte děkuji

Autor: Samek Vladislav 2011-10-24 17:24:33

Dobrý den, problém je velmi známý. Je ale nutné vědět, jestli stomky kvetou nebo jen rostou do dřeva. Dle mého soudu je to způsobeno nevhodným poměrem živin, zejména přehnojení dusíkem. Pokud hrušně kvetou, tak je nutný postřík před květem přípravkem s obsahem vápníku. Nevyloučil bych květopase jabloňového.

Autor: Libor Pírko 2012-11-25 11:36:17

Měl jsem podobný problém. Zahrádkáři mě poradili udělat trubkou 4-8 děr a nasipat Borax (používá se na letování jako tavidlo) Snad se dá koupit, případně seženě nějaký svářeč. Hodně štěstí a plodů. Libor

Autor: Libor Pírko 2012-11-25 11:37:30

Omluva " sypat se píše s ypsilon"

Autor: Miroslav 2013-01-23 12:52:48

Také je potřeba vědět jestli v blízkosti stromku nerostou jehličnany ( jalovec nebo tůje.Nanich totiž přezimuje škůdce,který z jara zničí květy hrušní.

Autor: Miroslav Přasličák 2013-03-11 19:04:56

Na některých odpovědích je vidět, co dělá lidová tvořivost. Všichni se určitě snaží poradit správně, ale měl bych pár připomínek.
Odpověď pana Miroslava je zcela mimo mísu. On myslí asi houbovopu chorobu rez hrušně, která s plodnosti hrušní nemá nic společného. Zásadně neničí květy. Je to rez dvoubytná a jejím druhým hostitelem jsou pouze některé druhy jalovců, rozhodně ne zeravy čili tůje. Rez na listí hrušní způsobuje převážně hnědé skvrny, později s výtrusy na spodní straně listů.Nemá nic společného s neplodnosti hrušně.
Názory, že neplodnost je spojena se špatnou výživou, bych si nedovolil presentovat bez bližších znalostí a půdního rozboru.
Lze souhlasit s tím, že je potřeba uvést, jestli stromy pravidelně kvetou, nebo ne. Pokud máte hrušně mladé, vysazené na semenné podnoži, nezřídka první plodnost se dostavuje i po osmi létech. Stromy rostou velmi bujně. Často jsou velice silně řezány, na což reagují opět silným růstem, plodnost je tím oddalována. Také strmý pyramidální růst oddaluje plodnost.
Doporučil bych omezit předjarní řez a uplatňovat letní řez, ohýbání větví a výhonů do tupějších úhlů. Pokud nějaký prvek podporuje diferenciaci květních pupenů a tedy i plodnost, tak je to především fosfor / Krystalon žlutý /.
Pokud máte výsadbu u lesa nebo parku, může být problém s květopasem. Ale ještě jsem neviděl, že by zlikvidoval všechny květy. Navíc to by hrušně kvetly, ale poupata by zůstala nerozvinutá, hnědá, s housenkou uvnitř.

Autor: Jirka 2014-08-15 23:42:06

U nás v chatové kolonii jsem zasadil hrušně, jedna byla i starší a všichni se mi smáli, že v této oblasti nikdy hrušně neplodí a kdo je měl, tak je vykácel a nebo se na to chystá.
Náhodou jsem ale na chatě začal včelařit a ejhle, stromy, které ještě nestihli vykácet obsypané hruškami.

Takže, máte ve Vašem okolí opylovatele?

Autor: Dana 2016-05-26 10:46:42

Mi jsme měli podobný problém a nakonec hrušně začali skoro po 10 letech rodit, protože to jsou semenáče a tak to správně má prý být. Hrušky z nich jsou nejlepší. Takže čekat jestli jsou to semenáče zarodí později.

Autor: Josef Beneš 2018-04-23 13:25:01

Dobrý den,

mám na zahradě hrušku, která vyrostla z pařezu staré hrušky. Výhonků bylo více, ale ořezal jsem ty, které neměly květy. Výhonků bylo asi 8, byly asi metr vysoké a jeden měl cca 6 kvítků. Z kvítků ale nebyl jediný plod. Letos na jaře jsem pozoroval výhonek, který jsem nechal. Nejen že zmohutněl a vyrostl, ale je celý osypaný květy. Dá se čekat, že časem začne plodit, nebo je to jen nějaký planý výhonek a nikdy plodit nebude? D9ky za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-02 08:03:54

Hrušeň je cizosprašná, potřebuje v okolí opylovače. Tedy osamělá hrušeň plodí jen občas a málo. S narůstajícím počtem květů stoupá naděje, že se v koruně zastaví nějaký opylovač, který má hrušně rád. Pokud víte o jakou jde odrůdu, přiroubujte jí opylovače do korunky.
Z textu nelze poznat, jde-li o pláně či kulturní odrůdu. Rozdíl byste měl dát dohromady sám - rozhodující je velikost a tvar listů, popřípadě i otrnění u podnožových semenáčů.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy