Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

jabloň a lišejník

< zpět
Autor: j.komrska 2010-10-30 11:45:23

Dobrý den!
Jak nejlépe ošetřit jabloň napadenou lišejníkem, lze provádět i v zimě? Děkuji.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-11-01 10:11:36

Po přečtení Vašeho příspěvku se mi okamžitě vybavil podrobný článek rostlinolékaře věnující se ve všech souvislostech a vysvětlující obecné zákonitosti tohoto jevu, který mnozí považují za škodlivý.

Článek vyšel nedávno v časopisu Zahrádkář 8 /2010 - Řasy, mechy a lišejníky na stromech a jeho autorem je Ing. Jaroslav Rod, CSc. Máte-li možnost se k němu nějakým způsobem dostat (vypůjčit apod., lze ho získat i jako jednotlivé číslo z naší redakce - viz. Web. Předplatné), neváhejte.
Nemohu Vám pro jeho konkrétnost a obšírnost vypsat vše důležité, věnuji se jen souhrnu v závěru, kde rostlinolékař osobně nedoporučuje tyto organismy na stromech likvidovat, nebo jejich výskyt jakýmkoli způsobem omezovat - a to jak mechanicky, tak i chemicky. Jsou totiž spolehlivými bioindikátory neznečištěného životního prostředí ve kterém se vyskytují a měli bychom být rádi že je to právě na naší zahradě.

Autor: Markéta Nedvědová 2011-04-01 13:51:49

Dobrý den, paní Kožešníková, bohužel nemám možnost si ten časopis pořídit, i když se o to samozřejmě ještě pokusím. Přesto se Vás ještě zeptám - Co když se jedná o malou jablůňku, která je tak plná lišejníku, že jí to evidentně neprospívá. Rodiče si koupili starou zahradu. Většinu jabloní nechali odborně zmladit. Tato malá lišejníkem naprosto obrostlá jablůňka je opravdu velmi neduživá. Je možné, že ji ten lišejník, pokud je ho hodně, ničí? A jestli ano, co pak? Děkuji moc za Vaši radu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy