Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Kompost - kdy a jak

< zpět
Autor: Jana 2020-10-16 00:04:00

dobrý den, prosím o názor, radu kdy a jak dávat na záhony kompost? Mám zažité, že kompost se rozhodí na podzim po záhonech a záhony se zryjí. Tj. kompost se dostane do 20-30 cm pod povrch. V poslední době jsem se setkala s názorem, že z takto zapraveného kompostu rostliny moc nemají, že je lepší ho dávat až na jaře, ideálně na povrch připravených záhonů. Jak to aplikujete vy? Hodně mi mne zajímal názor pana Ivana Dvořáka, ale i dalších. děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-10-16 08:01:10

Děkuji. Dneska se schovám za Ing. Kalinu.
V Rukověti 2021, která je v tisku bude o tom článeček, ale to nejdůležitější na co se ptáte:
\"...Kompost bychom měli aplikovat během vegetační doby, to znamená od jara až do pozdního léta. Od začátku zimy je použití méně vhodné. Zejména bychom v tomto období neměli hnojit většími dávkami, protože rostliny během zimy téměř nepřijímají živiny a tyto se mohou snadno vyplavovat.
Kompost bychom měli vždy jen rozhodit na povrch půdy nebo jej mělce zapravit do ornice, například hráběmi nebo kultivátorem. Hlubší zapravení do půdy, například rytím, nelze doporučit, protože minerální látky se rychleji vyplavují do spodiny a v půdě hrozí nebezpečí ložisek hniloby...\"

Autor: Jana 2020-10-16 21:12:06

Pane Dvořáku, děkuji:-)) takže takové to tradiční, rozvést kompost na záhony na podzim před rytím a zrýt je úplně blbě... Vídám to kolem sebe tak často, kde se tento zvyk vzal? Takže vy na podzim zryjete, na jaře založíte záhony a pak na ně rozhodíte kompost, který lehce zapravíte hráběmi? K čemu přidáváte během vegetace?

Kdybych sehnala hnůj, ten můžu zarýt do záhonů teď na podzim a nebo si ho mám \"zkompostovat\" a přidat do záhonů jako uleželý a zčásti kompostovaný?

těším se na rukověť a moc děkuji za odpověď.

Autor: SPCH 2020-10-17 07:43:25

Jano, méně vhodné neznamená úplně blbě. Ono totiž slovo kompost bez přívlastku je jako slovo ovoce. Teprve když dodáme jablko, ořech, nebo borůvka, tak jsme blíž. Nemá každý zahrádkář možnost polepšit své zemině hnojem, použije-li kompost při podzimním rytí-obzvlášť hrubou frakci a nebude skrojek půdy překlápět, tak nepochybí! Nějaké spláchnutí do spodních vrstev? Konečně se cosi živin dostane i často strádajícím ov.stromům, nemusí všechno zhltnout salát, špenát ředkvička...

Autor: Jana 2020-10-20 13:32:13

Pane SPCH, děkuji za uklidnění, ovocné stromy toho moc neschramstnou, jsou na druhé straně, než zelenina.
Kompost nepřesévám, takže hrubé části tam jsou:-) a překlápím tak z poloviny, ryju 60 m2 a nejsem žádnej kulturista, takže jak kdy.

Letos zkusím rytí bez kompostu a ten pocukruju na jaře a uvidíme. Děkuji za uklidnění.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-10-21 21:11:18

Hnůj je dobré zarýt teď.
Pokud jde o kompost, nemám ho tolik, abych pohnojil celou plochu, mám ho spíše jen na záhon s košťálovinami, okurkami (dělám kompost s králičím hnojem). Takže kolikrát to dělám tak, že udělám na záhoně otvory, kam budu sázet nebo sít /okurky, cukety/ a do nich dám kompost. A v sezoně dám k rostlinám močůvku nebo rozmočené bobky, ty trochu zahrábnu. Ony se sice rozkládají a hnojí se zpožděním, ale u okurek, cuket to nevadí, ty dusík a další živiny potřebují déle než třeba rajčata, papriky. U těch by byl kompost s pohotovými živinami za vegetace byl lepší.
Třeba i na výsev mrkve, petržele, pažitky, cibule udělám brázdičku, do které nasypu rozložený kompost. Zeminu na záhonech mám spíše těžší, takže kompost nejen že dodá živiny, ale výsevu umožní lepší vzcházení, zem okolo něj se po zalévání tolik neslévá, lépe s kypří.
Pokud jde o stromy, ty krmím ke kořenům. Se zavlažováním, když je třeba.

Připojený obrázek: Kompost - kdy a jak
Autor: Jana 2020-10-24 11:28:28

Pane Dvořáku, děkuji za upřesnění a názornou ukázku jak pečujete u vás. Paprikám, rajčatům cuketám to dělám stejně, včetně brambor, dostávají kompost při sázení. Výsevy tím obohatím. Stromy přihnujete teda rozpustným hnojivem?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-10-26 08:35:31

Ano, a také tabletami Silvamix.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy