Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Postřiky

< zpět
Autor: Toman 2008-03-27 07:38:11

Ptal jsem se v obchodě na Metation, ale prý se již nevyrábí. Co ho nahrazuje?

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-27 08:34:05

Stejnou účinnou látku - Fenitrothion obsahuje dnes ještě používaný SUMITHION SUPER. Bohužel všechny jeho registrace jsou již jen "Do spotřebování zásob", tak záleží na štěstí, zda ho ještě někde seženete. Jde o širokospektrální insekticid s vysokou toxicitou ničící vše živé, nynější trend je v přípravcích cílených na požadovanou skupinu škůdců.

Autor: JaRo 2008-04-08 10:45:33

Když se ptáte, co nahrazuje Metation, který se nevyrábí a tudíž neprodává řadu let, je třeba uvést, na co chcete náhradní přípravek používat.

Autor: hana 2008-10-02 21:49:55

neškodí roundup zdraví

Autor: Ivan Dvořák 2008-10-03 19:58:18

Při použití Roundupu podle návodu, je riziko poškození zdraví omezeno na minimum. Zdraví může poškodit i obyčejná, čistá voda - pokud je užívána jinak než je běžné, či ve větších dávkách.
Podívejte se na diskuzi Totální a selektivní herbicidy a kompost.

Autor: Pavel Skála 2008-10-28 23:23:07

Pane Tomane! Metation, ani Sumition už nehledejte. Byly to prostředky vše ničící a poškozující životní prostředí. Bohatě vám je nahradí na př. Decis, nebo Mospilan. Pokud se jedná o mšice, opět se začal vyrábět Pirimor.

Pro paní Hanu. Roundupu se nebojte. Působí pouze na zelenou listovou plochu a při dopadu na půdu se prostřednictvím humusovitých látek rozkládá a nezanechává žádná rezidua. Tato výhoda rozkladu humusem je ale na druhé straně nevýhodou v případě, že byste k postřiku použila kalnou vodu, která stopy humusu obsahuje. V takovém případě by se randap začal rozkládat už v postřikovači a tím ztrácet účinnost na listovou plochu. Stejnou účinnost jako Randap mají prostředky Clinic, či Caput.

Autor: Jaroslava Janoušková 2009-02-06 14:21:44

Na podzim loňského roku jste mi poradili postřik Sporgon na višeň morelu, které zasychají konce větviček.Když jsem teď sháněla tento postřik tak mi v zahrádkářské prodejně řekli, že se informovali u dodavatele a Sporgon se prý již nevyrábí prosím poraďte mi, který jiný postřik bych mohla použít místo Sporgonu.Děkuji.

Autor: Josef Zavřel 2009-02-08 08:38:31

Dobrý den.Zatím jsem se nesetkal s informací,že by se nevyráběl Sporgon,ale snad seženete Horizon 250 EW(10 ml.na 10 l.),Rovral Flo (40 ml./10 l.) nebo Baycor 25 WP(15g/10 l.).Hezký den.

Autor: Pavel Svejkovský 2009-02-28 17:44:02

Dobrý den,prosím o radu,jaký prostředek mohu použít do nadzemní,průhlednné nádrže ,na desinfekci vody,aby
se na stěnách neusazovaly řasy,které se špatně čistí i tlakovou myčkou.
Vodu z nádrže používám především k zalévání květin a zeleniny.Skalice jak modrá tak zelená není vhodná.Vypaluje zeleň.Poraďte prosím.

Autor: Jiří Horký 2009-06-10 18:50:35

Pane Skálo, pokud již není Metation, tak čím tedy cíleně zničím klíšťata na své zahradě? Nic účinného již prý není. Děkuji.

Autor: Lubo 2009-10-25 07:00:29

Na ozdobnom kríku v záhrade sa na listoch a na kôre objavilo veľké množstvo miniatúrnych bielych červičkov,
V záhradkajskej predajni mi povedali,že je to štítnička na ktorú nejestvoje žiadny postrek.Odporučili mi krík zrezať a spáliť.Pytam sa či je to skutočne jediné riešenie.

Autor: Jiří Barák 2010-02-06 17:54:01

levný a ekologický a zaručený postřik na mšice:do 1 l.vlažné vody vmíchejte 1-2 lžíce vody a ruč.postřikovačem /zespod/nastříkejte na napadené listy.Vyzkoušeno!Mšice totiž mají dýchací ústrojí na povrchu těla a nedýchají ústy.po aplikaci olej.roztoku se zadusí.opakujte dle potřeby.Rostlinám toto neuškodí!

Omlouvám se všem,ale chyba se vloudila,v textu má být :do 1l.vody přimíchejte 1-2 lžíce jedlého oleje.Omluva! - vloženo 28.5.2010 - správce

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2010-02-11 21:10:56

Odpověď pro pana Svejkovského.
Pokud máte nezbytnou potřebu používat vodu k zálivce rostlin, pak je likvidace řas problematická. Většina účinných látek, které omezují růst řas mají vliv i na vyšší rostliny. Existuje sice několik dosti drahých prostředků na potlačení řas v rybníčcích, které jsou jinak osázené rostlinami a s rybami, ale nepočítá se s tím, že by se voda pravidelně obměňovala. Rozumnější opatření s trvalým efektem je opatřit nádrž neprůhlednou vrstvou (fólie, barva).

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-02-12 07:47:56

Pro pana Svejkovského.
V ekologickém (- chcete-li bio) zahrádkaření je doporučováno i do větších rybníčků s násadou ryb a žijícími vodními živočichy použití rašeliny, kdy jí naplníte sáček z husté tkaniny o velikosti přímo úměrné velikosti rybníčku (je potřeba odzkoušet). Rašelina svým okyselováním po delší dobu zabrání růstu řas. Podobného efektu se prý dá dosáhnout použitím ječné slámy v množství větším (tady je psán poměr na dno jezírka pytel), kdy slámu nacpete do pytle a ponoříte na dno se zatížením již na začátku sezony a sláma udrží pomyslnou rovnováhu po celé léto.

Jinak obecně k problému růstu řas v nádržích pro zálivku se vyjadřují autoři odborných publikací, že pro závlahu není tato voda vůbec škodlivá. Řasy se objevují zpravidla za velmi teplého počasí po napuštění čisté vody, kdy po spotřebování minerálních látek se během několika dnů voda čistí sama a i v rybníčkách se obnovuje biologická rovnováha. Naopak pokud se jedná o chovný rybníček, výměna vody za čerstvou za slunného počasí škodí nejen rybám, ale i rostlinám - vede k intenzivnějšímu růstu řas - "vodnímu květu".

Autor: Pultr 2010-04-09 19:23:32

Čím stříkat cibuli, a hlavně švestky proti pilatce, když není sumithion?

Autor: Jaroslav Šimek 2010-04-11 19:39:46

Dobrý den.
Čím a jakým přípravkem střákat proti "Pilatce švestkové" a "Obaleči švestkovém".
V jakém časovém termínu - dočetl jsem se, že až ke konci odkvětu švestek - peckovin.
Za radu předem děkuji.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-12 08:52:12

Pilatka švestková a pilatka žlutá na slivoních - způsobují červivost a předčasný opad plodů slivoní. Na plodech 1-3 otvůrky, vnitřek vyplněný drtí a trusem; larvy jsou navíc schopné přelézat z jednoho plodu na další, takže znehodnotí až 4 plody. Ochrana: okamžitý sběr a likvidace spadaných plodů, chemická ochrana v období dokvétání - když jsou téměř odpadané květní plátky - přípravky viz. metodiky ochrany v levém menu.

Obaleč švestkový - u nás škodí hlavně druhá generace na přelomu července a srpna, samičky kladou vajíčka na mladé plody do nichž se později vylíhlé housenky vžírají. Napadené plody se obvykle dříve zbarvují a měknou, předčasně opadávají, na jejich povrchu se objevují kapičky kleje, uvnitř najdete růžovou housenku a hnědý trus - plody jsou pro konzum znehodnoceny, za vlhkého počasí rychle zahnívají.
Postřik proti obaleči švestkovému děláme asi o týden později než proti obaleči jablečnému, důraz je přitom kladen zejména na postřik proti II. generaci v polovině srpna. Použijeme přípravky proti obaleči jablečnému.

U jádrovin - švestek a hrušní platí následující: motýlí samičky kladou vajíčka na vyvíjející se plody a okolní listy zpravidla v červnu a počátkem července za teplot kdy ve 21 hodin letního času je alespoň 17°C. Za teplého počasí může kladení vajíček trvat až do srpna 1 mm velká, tvaru ploché čočky, zprvu mléčně bílá, později s červeným kroužkem uprostřed. Pro monitoring náletu škůdců se doporučují feromonové lapače, navíc okresní rostlinolékařská služba informuje o správném termínu postřiku. Feromonové lapače zavěsíme do korun týden po odkvětu jádrovin, ale předem upozorňuji není to levná záležitost. Schůdnější cestou je opravdu obrátit se na okresní rostlinolékařskou správu - postačí telefonicky, která přímo vydává pokyny kdy je nutné a proti čemu chemicky zasáhnout.

Autor: Jaroslav Šimek 2010-04-22 19:14:28

Poradí mi někdo:
SYS 67 RAMEX - je na ničení plevelu v trávníku - nevím, ale v jakém poměru se míchá- návod nečitelný
Sulka - Kdy a kčemu se používá.
RIDOMIL - Kdy a kčemu se používá.
Za vysvětlení a rady předem děkuji.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-27 07:35:28

Pane Šimku,
obávám se, že Vaše přípravky nejsou už dnes mezi oficiálně povolenými přípravky - doporučuji proto nahlédnout nejen do naší metodiky ochrany rostlin (levé menu), ale navštivte i stránky Státní rostlinolékařské správy www.srs.cz.
Proti pilatce švestkové a pilatce žluté na slivoních - způsobují červivost a předčasný opad plodů slivoní, na plodech 1-3 otvůrky, vnitřek vyplněn drtí a trusem, larvy přelézají na další plody a mohou tak znehodnotit až 4 plody. Ochranou je nejlépe okamžitý sběr a likvidace spadaných plodů, dále chemický postřik v období dokvétání (téměř opadané okvětní plátky) - RELDAN 40 EC, CALYPSO 480 SC a souprava OPTIKOMBI ŠVESTKA-TŘEŠEŇ (další viz. metodika ochrany)

Autor: Jiří Barák 2010-05-27 19:32:30

Omlouvám se všem,ale chyba se vloudila,v textu má být :do 1l.vody přimíchejte 1-2 lžíce jedlého oleje.Omluva!

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2010-05-28 08:53:54

Dobrý den, pane Šimku.

SYS 67 Ramex již není dlouho registrován a proto jeho použití nemohu doporučit. Používal se na dvouděložný plevel v trávnících v množství cca 100 ml/1 ar. Účinná látka na bázi 2,4 D je poměrně stabilní a účinnost se správným skladováním skoro neztrácí, přesto raději doporučuji likvidovat jako nebezpečný odpad (viz firmy IMP servis a pod.).

Sulka je stále registrována i v malobalení na:
- česnek - háďátko zhoubné 5 % nebo 250 ml 5 l vody (moření sadby)
- broskvoň - kadeřavost listů broskvoně 4 - 5 % nebo 200-250 ml 5 l vody (před rašením)
- réva vinná - hálčivec révový, vlnovník révový 4 - 5 % nebo 200-250 ml 5 l vody (při řezu révy)
- dub - padlí dubové 1 % nebo 50 ml 5 l vody (viz SRS.CZ)

Ridomilů je více,
jde o směsné přípravky - více účinných látek (Ridomil Gold Combi Pepite, Ridomil Gold MZ Pepite, Ridomil Gold MZ WP, Ridomil Gold MZ 68 WP, Ridomil Gold Plus 42.5 WP; dříve ještě RIDOMIL MZ 72 WP, RIDOMIL PLUS 48 WP) ale s podobným rozsahem použití na plísně (rajčat, okurek, cibule, brambor, chmele a další). Opět doporučuji podívat se stránky www.srs.cz a vyhledat současný rozsah registrace přípravku.

Trochu se divím, že máte přípravky ale nemáte u nich návody, pokud nevydržely skladováním návody, trochu bych se obával jaký bude skutečný stav přípravků??? i ty mají jen omezenou dobu skladovatelnosti (a to jen o originálních obalech). Konec konců, uvědomte si, že mnohdy stříkáte i na to, co později jíte!

Autor: Landová Gabriela gabriela@interiery-landa.cz 2010-06-01 13:58:42

Dobrý den,

dvoukilový pejsek pravděpodobně olizoval trávník , kde byl provedený postřik přípravkem Randap. Má zduřelé patro a je melancholický.je tento přípravek pro zvířata jeho váhové kategorie nebezpečný ?

děkuji za odpověď Landová Gabriela

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-06-02 08:28:17

Totální herbicid Roundup je řazen svou účinností mezi nebezpečné přípravky, více o charakteristice na
www.agromanual.cz
http://www.agromanual.cz/download/pdf_bezpecnost/bl_roundup_klasik.pdf

Při správné aplikaci a použití ochranných pomůcek jsou rizika ohrožení vyloučena. Nebezpečné jsou však často po aplikaci i jeho výpary, pokud je porost na první pohled již suchý. Deštěm může být spláchnut do půdy, takže druhý den je porost bez nebezpečí.

Podle Vašeho popisu bych ale usuzovala, že pejsek do porostu vběhl brzy po aplikaci. V každém případě využijte níže uvedenou možnost porady:
- terapii je možno konzultovat s Toxikologickým informačním střediskem, tel.: 22491 9293, Na Bojišti 1,
128 08, Praha 2.

Autor: Anička Gabzdylová 2010-07-25 00:20:26

Dobrý den chtěla by jsem se zeptat za jak dlouho můžu konzumovat vinnou revu po postřiku skalici zelenou .. moc děkuji za vaši odpověď ... ivet.gabzdylova@seznam.cz

Autor: Miloš Kožešník, ČZS 2010-07-25 16:57:26

Vážená pani, u zelené skalice nevím zda je vůbec stanovena nějaká ochranná lhůta. Jde o síran železitý, který v dávkách používaných k postřiku není pro člověka nebezpečný, jde vlastně o hnojivo doplňující nedostatek železa a používá se v případě chlorózy, což není choroba, ale abiotická porucha. Domnívám se že zbytky postřiku lze z hroznů snadno omýt.

Autor: Iva 2010-08-03 09:15:06

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co randap a zvířata. Máme kočičku a potřebujeme posříkat větší plochu na
zahradě. Je v tomto případě možné použití randapu nebo jiného učiného přípravku.
Dekuji Iva

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2010-08-04 13:38:14

Dobrý den. Nedávno jsem řešil stejnou otázku. Informace od výrobce řadí přípravek mezi téměř zcela neškodné, ale někteří zelení aktivisté na internetu uvádějí jeho značnou jedovatost, která ale není podložena žádnými serióznimi výzkumy, jen hypotetickou souvislostí s vyšší nemocností amerických farmářů. (Pokud bychom podobným způsobem posuzovali četnost návštěv mimozemšťanů podle počtu hopitalizovaných v léčebnách s diagnózou setkání blízkého druhu, musela by se naše planeta mimozemšťany jen hemžit.) Pokud máte možnost vyloučit pohyb vaší kočce bezprostředně 2-3 dny po postřiku, nemělo by jí podle dosavadních informací hrozit nebezpečí. Jinak díky olizování srsti i pacek může přípravek i částečně pozřít.
Naše kočka okusovala roundupem ošetřený plevel, který již jevil známky žloutnutí - nevím co jí na něm mohlo chutnat - pak častěji intenzivně zvracela, ale problémy ustaly ihned po podání pasty na rozpuštění chlupů v žaludku, tak byla naše obava z přiotrávení vyvrácena. Jde o mainskou mývalí, která má velmi hustou a jemnou srst a bylo to v období línání, problém s tím neměla poprvé.

Autor: stefan 2011-05-02 11:39:41

Ako sa dávkoval metation ?

Autor: Sára 2012-02-02 23:05:03

Randap je sice dobrý prostředek, ale mám skušenosti.Stříkala jsem randapem a postříkala jsem si kvítka a zhnili mi a moji dceři sem omilem postříkala nohu a už nemá nohu co na to řeknete??

Autor: Pepé 2012-02-29 21:53:20

... no, snad, že neumíš česky.....

Autor: arno 2012-04-20 10:08:59

chci se jen informovat jak je to s dodržovánín data spotřeby u potřikových preparátů a jestli po době spotřeby ztrácí svou účinost

Autor: Milan 2012-05-06 15:04:31

Pokud to nepřemrzne, tak s prošlým datem expirace není problém, přípravký účinkují pořád stejně.

Autor: Martin 2012-06-16 19:13:49

Dobry den,

chci se zeptat cim bych mohl nahradit metation, potrebuji dezinfikovat pudu.

dekuji

Autor: Franta 2013-04-24 15:50:17

Jaký postřik použít na květilku cibulovou, když se už nevyrábí Sumithion?

Autor: mil 2013-04-24 22:38:25

Za sumithion není náhrada. květilka má navrch.

Autor: z. 2013-04-25 02:05:51

Zkuste Mospilan nebo Calypso či jiný se systemickým účinkem.

Autor: Milan P. 2013-05-09 17:19:33

Poznámka.
Vážení, podle diskuze jsme odsoudili všechny bývalé přípravky jako Metation, nebo Sulku a další staré výrobky a asi máte pravdu, a l e jaké svinstvo je například postřik Calypso 480Sc (a najdou se i jiné)!
Stačí se podívat na krabičku a zjistíte, že je zde i podezření na karcinogenní účinky a poškozování životního prostředí.Tím nechci omlouvat staré pípravky a kritizovat nové. Je to asi stejné ! Zaráží mne jiná věc, že například ničíme ovzduší různými postřiky,které vdechujeme a nějaké stopové množství i sníme v ošeteném ovoci či zelenině.Víte zajímá mne Pilatka švestková. Dovíte se o ní, kde žije(údajně přímo pod stromem) , známe její stádia vývoje a nikdo se nezamyslel nad tím, jak rozumně se jí zbavit. Bez postřiku, třeba rozprostřením nějaké upravené papírové plachty, nebo postřikem do konve a zalití půdy pod stromem a myslím si ,že je mnoho dalších možností ! Upozorňuji , že nejsem žádný"Zelený aktivista" , ale dovozem podobných přípravku si asi neposloužíme i když jsou účinné(ale za jakou cenu).Zatím jsou jen bíle lepové desky .Asi je jednodušší přípravek koupit ze zahraničí a tady jen zabalit a draze prodat, než něco vymýšlet. Musela by se najít i přijatelná náhrada při hektarovém použití.Oceňuji rady pro tázající se i to ,že někdo poradí. Omlouvám se a vím ,že pláči na špatném hrobečku, ale nedalo mi to. Pokud jsem nedostatečně informován , tak promiňte.
Zdraví všechny Milan P.

Autor: Alena 2013-06-10 14:39:52

Dobry den,chtela bych poradit. Uz tri roky strikam v praci (lese) roundupem. Nikdy jsem nemala problem,az letos. Prestoze jsem vsechno dela stejne jako vzdy,tak se me spousta stomecku spalila,je pravda ze letos me poprve hned po nastrikani prselo,tak prave jsem se bala ze se me trava kolem stromku nespali,spalila a bohuzel i se stromkama,nedovedu si to nijak vysvetlit,je mozne,ze kdyz vydatne prsi hned po nastriku a roundap se dostane do pudy,tak me muze spalit koreny stromku? Dekuji moc za odpoved a pokud bych mohla poprosit tak co nejdrive.

Autor: Mirka 2014-09-18 09:33:21

Postříkala jsem zahradu randapem,zajímalo by mě kdy můžu vysázet thůje.Děkuji za info Mirka

Autor: jozef 2015-01-06 12:04:26

Zdravím! Mám problém s ovadmy a osami existuje nejaký dotikový postrek,alebo čo by ste mi poradili? dakujem s pozdravom Jozef

Autor: Dvojosa 2015-05-29 19:57:12

Všem příjemný den. Jakým přípravkem se zbavím housenek, které mi žerou listy angreštu a rybízu. Doporučení vysbírat je je sice zajímavé a několikrát jsem je vysbíral - alespoň si to myslím, ale druhý den byly další listy sežrané. A tak to šlo až do chvíle, kdy stromkový angrešt, potažmo rybíz neměl jediný list. To bylo loni a na jaře jsem zjistil, že jeden angrešt uschl. Letos už začaly opět žrát zbývající angrešty. Prosím o doporučení vhodného přípravku, který je v obchodech k dispozici - čili vyrábí se. Děkuji předem za informaci- Dvojosa

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-01 08:08:04

Je-li to malá housenka, může to být některá z pilatek škodících na rybízu a angreštu, pokud je větší může to být píďalka. Pilatky nemají ani 1 cm, píďalka cca čtyři. V každém případě jsou povolené přípravky Capypso nebo Spruzit Flussig. Sběr se doporučuje při malém napadení. Ten angrešt nemusel uschnout proto, že byl ožraný.

Autor: kucera 2015-08-06 19:04:41

Dobry den, v naskladnenem obili se nam objevil pilous cerny. Prosim o radu, jakym postrikem se brouku zbavit,tak, aby bylo mozne obili dale vyuzivat pro ucely krmeni zvirat. Dekuji Kucera

Autor: kucera 2015-08-06 19:31:55

Dobry den, v naskladnenem obili se nam objevil pilous cerny. Prosim o radu, jakym postrikem se brouku zbavit,tak, aby bylo mozne obili dale vyuzivat pro ucely krmeni zvirat. Dekuji Kucera

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-08-07 08:26:41

Je to spíše otázka pro vyhledávač Agromanuál.cz. Našel jsem toto: http://www.zoofit.cz/zahradni-potreby/anti-pilous.
Bylo by lepší obrátit se na sklady obilí, výrobny krmných směsí v okolí. Mohli by mít zkušenosti.
Brouk má rád velké teplo, vyhledává obilí ve vyšší vrstvě, které se zahřívá, vyskytuje se v místech, kde je vyšší vlhkost (místa v obilí, kde kondenzuje voda z jeho biologických pochodů.

Autor: jarka 2016-06-23 22:33:17

Postříkal jsem plevel a kopřivy kolem plotu .soused mě oznámil že kvůli mně mu posla dvě malé jehňátka.ovecky .ptám se je to možné po 14 dnech postřiku? Když mezitím i pršelo? Děkuji !

Autor: Jarka 2016-06-23 22:35:11

Zapomela jsem napsat randapurem.

Autor: jarka 2016-06-23 22:37:08

Postříkal jsem plevel a kopřivy kolem plotu .soused mě oznámil že kvůli mně mu posla dvě malé jehňátka.ovecky .ptám se je to možné po 14 dnech postřiku? Když mezitím i pršelo? Děkuji !randapur!

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-27 09:17:55

Tady Vám pomůže třeba stanovisko firmy, která přípravek vyrábí. No a to co je na etiketě. Druhá věc je, že 14 dnů po postřiku bývá ošetřený porost neživý. Postřik sice může být smyt z povrchu rostlin, ale ne z jejich vnitřku, kam pronikl. A tu suchou, nebo "chcípající" zeleň ovce sežraly? Proč, když o tom věděl je tam pustil?
Další souvisí s tím, jestli jste souseda upozornil na možné riziko, jestli jste stříkal u sebe, nebo i u něj, či na obecním..., no a též s tím, jestli se po Vás soused nechce svézt po nějaké svém chybě v chovu. Též jestli mu to veterinář objektivně potvrdí, jestli je to jednoznačný výsledek ohledání, pitvy..., z hlediska "objektivity posouzení" také záleží na tom, jestli jste v okolí oblíben více Vy nebo soused chovatel, v jakém vztahu můžete oba být s veterinářem,...

Autor: Petr 2017-03-10 22:40:58

Dobrý den. Možná mám dost předčasné starosti, ale jak se traduje, připraveným přeje štěstí. Letos budu muset určitě zakročit proti obaleči švestkovému. Pomohlo by mi, kdyby mi mohl někdo poradit optimální přípravek, nejlépe z vlastní dlouhodobé zkušenosti. Vím, že se nabízí mnoho výrobků, např. Reldan, Calypso, Mospilan, Karate, Integro, atd. Ale který z nich je nejlepší jak z hlediska ůčinnosti, krátké OL, tak i z hlediska ochrany životního prostředí? Děkuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-03-13 08:19:55

Obaleč se dá omezit sběrem a likvidací napadených (popadaných) plodů po první i druhé generaci, včasné umístěním feromonových lapáků v koruně slivoně. V nabídce je ještě Spruzit Flussig, u něj by dost velkou roli hrálo vyhodnocení termínu ošetření podle signalizace, kontroly lapáků.

Autor: Lambro 2017-03-15 18:48:03

http://www.herbistop.cz/

Autor: Standa 2017-06-28 13:52:57

Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat zda mohu použít SUMITHION SUPER i proti Mandelinkám.
Za odpověď předem děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-29 07:18:56

V ČR není Sumithion Super už možná deset let povolený, zásoby pokud nebyly do určitého data spotřebovány se likvidovaly. Už u něj určitě prošla i záruční doba a tudíž by měl skončit někde úplně jinde než na zahradě v porostech zeleniny, ovoce.

Autor: Josef Hrdlička 2018-01-14 17:54:51

Dobrý den, prosím o radu, jak se bránit vlnovníku ostružinovému, děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-01-17 07:27:00

Proti tomuto roztočovi je v Agromanuálu přípravek Thiovit. https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/fungicidy/fungicid/thiovit-jet
Obecně proti skupině roztočů (svilušek, vlnovníků, hálčivců) účinkují přípravky zvané akaricidy.

Autor: Jindřich 2018-02-18 17:32:30

Je vhodné stříkat na jaře ovocné stromky 1 % roztokem síry ? Děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-02-19 08:38:45

Na balení přípravků obsahujících síru je doporučená dávka i to, proti čemu se používá. Koncentrace, popřípadě množství přípravku na jednotku plochy se liší dle užití.
Pokud jste stav chorob a škůdců v zahradě vyhodnotil tak, že máte důvod sírou ošetřovat, řiďte se tímto návodem.
Na trhu jsou přípravky Sulphurus, Thiovit JET, Kumulus, Siarkol 800 SC, Pol Sulphur 80 WP (WG). Ne všechny jsou dostupné v malospotřebitelském balení, ne všechny mají registraci pro použití v zahradě, ale všechny mají cca 80 % síry.

Autor: David 2018-04-02 18:40:02

Mám ovocný sad a v obchodě mi dali postřik proti přezimujícím škůdcům DECIS. Neumím se dočíst jestli je tento postřik správný a chtěl bych se zeptat kdy se s ním mají stříkat stromy (když se nalévají pupeny a nebo u myšího ouška).
Předem děkuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-04-03 08:20:52

Ošetřovat stromy jen proto, že "se to dělá", je docela luxus. Doba ošetření se řídí tím, proti čemu ošetřujete. Tedy pokud jste v loňském roce měl hodně květopasů, měl byste volit termín vhodný pro jejich likvidaci. Pokud hodně mšic, zase se řiďte nejvhodnějším termínem pro toto opatření. Spíše si ho nechejte na konkrétní případy napadení, na Vámi preferovaný postřik použijte přípravky typu Jarní postřik, Předjarní postřik (zase dle návodu), Přezimující škůdci STOP, Přezimující škůdci, Jarní ošetření jabloní, Optikombi jádroviny nebo kombinaci přípravku Reldan a olejového přípravku (Oleoekol).

Autor: Honza 2018-04-05 15:06:57

Zdravím všechny, věděl by někdo konkrétní rok, kdy se přestal vyrábět Metation? Jen tak pro zajímavost.
Děkuji

Autor: Honza 2018-04-05 15:10:16

Zdravím všechny, věděl by někdo konkrétní rok, kdy se přestal vyrábět Metation? Jen tak pro zajímavost.
Děkuji

Autor: Pedros 2018-04-06 18:08:05

Na přezimující "havěť" již několik let úspěšně používám BIOOL, který by měl být ekologicky neškodný. Na pilatky (švestkovou a jabloňovou)se mě osvědčil odvar z Quassia amara (hořkoň). Stříkám, když opadne cca 80 % květů. Když se na stromech objeví mšice (je to obvykle na koncích mladých výhonů, jednoduše napadené větvě zkrátím. Pomáhá také výluh z kopřivy. Zásadně nepoužívám na zahradě chemii.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-04-09 08:10:05

Metation se přestal vyrábět určitě před rokem 2005, spíše už před rokem 2000. Se stejnou účinnou látkou se prodával do vyprodání zásob ještě v roce 2008 Sumithion.

Autor: Mirek 2018-04-30 13:21:13

Osvědčený a často propagovaný postřik CALYPSO 480 již není v malém balení dostupný (nebo se pletu?). Čím je nejlépe nahraditelný. Co zabírá proti housenkám na buxusech? Po RELDANU si pochodují vesele dále. Děkuji.

Autor: SRT 2018-04-30 19:45:30

ochrana buxusů - postřiky


Ochrana rostlin
U většího výskytu škůdce se doporučuje chemická ochrana rostlin. Je zde několik možností použití chemických přípravků. Vzhledem k tomu, že jsou zimostrázy často součástí veřejné zeleně, je v každém případě nutné dbát zásad správného použití přípravků ve veřejném sektoru. Podkladem pro správnou aplikaci je Metodika ochrany veřejné zeleně před škodlivými organismy rostlin, Ministerstvo zemědělství 2015.
Samotná likvidace housenek není nijak technicky složitá. Problémem je však mnohdy pozdní objevení škůdce na rostlinách a to znamená jeho další rychlé šíření, potažmo i poškození rostlin.
K ochraně rostlin lze použít preparáty na bázi Bacillus thuringiensis nebo přípravky na bázi přírodních olejů. Aplikace hlístic (Steinernema carpocapsae) se ukázala být nedostatečně učinnou a to proto, že nelze zajistit potřebnou vlhkost prostředí, kterou hlístice potřebují pro úspěšnou aplikaci.
Mezi klasickými chemickými postřiky volíme přípravky proti housenkám okrasných a lesních dřevin. Spolehlivé přípravky jsou kontaktní pyrethroidy s účinnou látkou Lambdacyhalothrin:
Agrosales – Lambdacyhalotrin
Bec Lamcy
Cs Lamcy
Karate se Zeon technologií 5 CS, Karate Zeon 050CS
Streetfighter 5CS

Můžeme také použít přípravky s účinnou látkou Deltamethrin, například přípravek Fast K. Ten je nejvhodnější aplikovat v rané fázi vývoje housenek, tzn. koncem října, půlce dubna nebo v červenci.
Systémové působení zajišťují přípravky na bázi neonikotinoidů:
Careo – postřik proti škůdcům
Calypso 480 SC

Jako požerový přípravek lze použít Spintor. Dále je možné použít přípravky na bázi blokování chitinu (Dimilin 48SC). Tento přípravek však likviduje všechny živočichy syntezující chitin.

Autor: Hugo 2018-05-22 11:55:36

Dobry den,
koupil jsem si Thivit na Erinozu vinne revy, ale v navodu pisi, ze se ma pouzivat jeste na velmi male vyhonky brzo na jare. Ted uz ma moje vinna reva delku vyhonu cca 30 a vic centimetru a taky odkvetle male plody. Muzu ten postrik aplikovat ted ? Erinoza mi napadla cca 30% vinne revy a napada i male plody.
Predem dekuju za odpoved.

Autor: Hugo 2018-05-22 11:56:16

Pripravek: Thiovit

Autor: Hugo 2018-05-22 13:50:59

Pripravek: Thiovit

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-23 07:09:06

Dejte sem fotku, jestli se problém přenáší i na plody, tak by "diagnóza" erinóza nemusela být to pravé. Erinózu způsobují příbuzní svilušek, roztoči.

Autor: Lucie 2018-08-22 12:10:10

Dobrý den,

četla jsem, že Roundup není biologicky nijak závadný pro životní prostředí. Ale chtěla bych se pozeptat co pro domácí mazlíčky. Mám kus pozemku který bych potřebovala celý postříkat, abych odstranila veškerý plevel, než začnu sázet trávu. Ale máme kocourka a nevím, jestli nebude pro něj škodlivé, pokud se mi pak tím proběhne. Těžko mu můžu vysvětlit aby tam nechodil :-). Předem děkuji za odpověď

Autor: Lucie 2018-08-22 12:52:05

Dobrý den,

četla jsem, že Roundup není biologicky nijak závadný pro životní prostředí. Ale chtěla bych se pozeptat co pro domácí mazlíčky. Mám kus pozemku který bych potřebovala celý postříkat, abych odstranila veškerý plevel, než začnu sázet trávu. Ale máme kocourka a nevím, jestli nebude pro něj škodlivé, pokud se mi pak tím proběhne. Těžko mu můžu vysvětlit aby tam nechodil :-). Předem děkuji za odpověď

Autor: Lucie 2018-08-22 13:13:46

Dobrý den,

četla jsem, že Roundup není biologicky nijak závadný pro životní prostředí. Ale chtěla bych se pozeptat co pro domácí mazlíčky. Mám kus pozemku který bych potřebovala celý postříkat, abych odstranila veškerý plevel, než začnu sázet trávu. Ale máme kocourka a nevím, jestli nebude pro něj škodlivé, pokud se mi pak tím proběhne. Těžko mu můžu vysvětlit aby tam nechodil :-). Předem děkuji za odpověď

Autor: Lucie 2018-08-22 13:13:57

Dobrý den,

četla jsem, že Roundup není biologicky nijak závadný pro životní prostředí. Ale chtěla bych se pozeptat co pro domácí mazlíčky. Mám kus pozemku který bych potřebovala celý postříkat, abych odstranila veškerý plevel, než začnu sázet trávu. Ale máme kocourka a nevím, jestli nebude pro něj škodlivé, pokud se mi pak tím proběhne. Těžko mu můžu vysvětlit aby tam nechodil :-). Předem děkuji za odpověď

Autor: Emil 2018-11-03 19:37:41

Rovral flo na moření česneku je zakázán. Čím je jej možno nahradit

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-11-05 08:44:17

v nabídce jsou Clonoplus, Gliorex.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy