Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroby bobkovišní

< zpět
Autor: Josefi Pavel 2016-06-26 14:36:31

Dobrý den,

od jara mám vysazeno několik bobkovišní jako živý plot za domem, je zde tedy polostín. Sazenice byly v balu, vysoké jsou už 100 až 120 cm. Bohužel zejména odspodu některé listy žloutnou a opadají. Horní polovina keřů je zatím v pořádku. Přikládám obrázek listů. Jde o odrůdu Caucasica.
Jako příčina žloutnutí listů se někde uvádí příliš vápnitá půda, ale to by snad žloutly všechny listy. Nevypadá to ani na houbovitou chorobu.

Měl by někdo radu? Děkuji.

Připojený obrázek: Choroby bobkovišní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-27 08:28:17

Pokud se to týká nejstarších listů, je to reakce na změnu stanoviště, nedostatek přístupných živin - tedy zejména N,Mg,K,P. Nevím jestli s balem znamená čerstvě vykopané nebo už delší dobu kontejnerované, ale to nehraje v konečném důsledku roli. Chtělo by to dohnojit. Jestli máte strach z chlorózy, střídejte hnojiva pro rostliny vřesovištní či vápnostřežné (azalky, vřesovištní rostliny, kanadské borůvky, rododendrony, hortenzie a hnojiva pro běžné rostliny.
Pokud by rostliny zeřídly tak, že budou špatně plnit funkci neprodyšného plotu, na jaře je začněte postupně zmlazovat, aby znovu obrostly odspodu.

Autor: Josefi Pavel 2016-06-27 19:49:10

Děkuji za radu, rostliny pohnojím a věřím, že to pomůže.

Autor: Josefi Pavel 2017-06-05 10:51:11

Dobrý den,
ještě jednou se ozývám kvůli listům u bobkovišně. Rok byl pokoj, občas nějaký list zežloutnul, ale bylo to přijatelné. Nyní se bohužel poměrně významné žloutnutí obnovilo, ale listy mají skvrny. Ty postupně zaschnou a pletivo vypadne (viz obrázek). Bývá to na okraji listu, tam jsem myslel na okousání nějakým škůdcem, ale i uvnitř listu.

Jinak keře teď na jaře pěkně obrazily novými větvičkami. Také přihnojuji Kristalonem na okrasné dřeviny.

Moc bych přivítal radu. Děkuji.

Připojený obrázek: Choroby bobkovišní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-05 13:53:54

Ta žlutá barva by mola být reakcí na tu vápenatou půdu. Bobkovišně vcelku dobře snášejí sušší stanoviště, ale potřebují trochu pomoct s pH. Přihnojení síranem draselným, síranem hořečnatým ve vodním roztoku, ten Kristalon na okrasné dřeviny nahradit jiným, vhodným na rododendrony, azalky, vřesovištní rostliny. Pokud máte strach z houbovek nebo bakterióz (Pseudomonas syringae) - hnědé zasychající skvrny se objevují i na zelených listech, ošetřete keř některým z měďnatých přípravků (Champion, Kuprikol). Tohle bych spíše příčítal na vrub poranění třeba do okolí odlétajícími kaminky, kousky země při obsíkání strunovkou a podobně.

Autor: Josefi Pavel 2017-06-08 09:42:07

Děkuji moc za názor a radu. Vše vyzkouším a věřím, že to pomůže.
P.J.

Autor: Josefi Pavel 2017-06-21 15:40:26

Dobrý den,
ještě si dovoluji poslat dotaz k upřesnění situace. Je možné, aby se žloutnutí kvůli vápenaté půdě projevovalo převážně pouze u listů na vnitřních silnějších větvích? Mladé listy a listy na obvodu koruny jsou v pořádku.

Kolem keřů křovinořezem nesekám, takže poškození odletujícími kamínky asi nemůže nastat. K zabránění vzniku skvrn jsem keře postříkal přípravkem DITHANE, uvidím jestli to pomůže.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-21 16:30:06

To by odpovídalo. Na základě silnějších větvích jsou listy nejstarší, nic nevydrží věčně, obyčejně mají trvanlivost 5-8 let. Dithane je kontaktní přípravek, chrání tam, kde na listu leží, neproniká do něj. Kam nezaletí, tam nechrání.

Autor: Pavel Novy 2018-08-10 21:42:37

Dobrý den, prosím, je vhodné přihnojovat bobkovíšně slepičinci? Myslím na čerstvé ne kvasene.
Samozrejme jsem se snazil o ne silny koncentrat a cca jedna mala lopatka do 10 l vody.
Moc dekuji. Taky řešíme to, že nam jenom jedna odruda bobkovíšní začíne od pulky žloutnout. Jsou na jižní strane a snažím se dostatečne zalevat. Jsou 50 cm vysoke a v dubnu se i balen sazely. Moc děkuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-08-17 08:25:23

Vykvašené ano, čerstvé už teď ne. Malá lopatka (???) je hodně. Používá se obyčejně zákvas 1:10 po vykvašení ještě 5x až 10x ředěný. Než se slepičinec rozloží do rostlinou přijatelných forem živin, bude tu podzim. Která půlka? Když nehnojíte, může žloutnout spodní půlka. V zemi může být lalokonosec,...???, může to být i špatným vysazením, suchem, horkem, odrůdou, rostlinou, která měla horší bal, nerozvolněný bal,..
Včera jsem byl v Olomouci na Floře v poradně. Tam lidi nosí to, co chtějí diagnostikovat s sebou. Na fóru by bylo skvělé k dotazu přidávat fotky problému, dané rostliny, popř i srovnání zdravé a té divné, pokud to jde.

Autor: Lucie 2019-06-08 16:51:33

Dobrý den, zasadili jsme si na podzim 9 bobkovišní k vytvoření živého plotu, 5 jich je více ve stínu a nádherně rostou bez choroby, 4 bobkovišně více na slunci na sobě mají skvrny (viz foto) a rostou výrazně pomaleji, mají menší nárůsty. Sem tam na všech zežloutne list. Už jsem přihnojila, snad to bude lepší. Ale co ty hnědé fleky?
Děkuji za radu

Připojený obrázek: Choroby bobkovišní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-06-10 07:51:23

Bobkovišně obecně nejsou keře na sluneční úpal. Nejspíše na slunci trpí nedostatkem vody, výživa (jestli je to barva jaká je ve skutečnosti) nestojí za moc. Výrazná žilnatina by říkala, že pH v záhonu není v pořádku. Nedostatek hořčíku, draslíku. Nevím, kde hospodaříte, jestli je pH vysoké (na vápenatých půdách) nebo naopak velmi nízké (dělá to i štěpka, čistá rašelina), ale chtělo by to urovnat. Ty skvrny mohou být projevem nedostatku draslíku - špatně vyzrávající pletiva, může to být i následek poškození třeba kroupami, protože rostlinu vidíte zblízka, podívejte se, jestli nejsou skvrny podobné chorobě suchá skvrnitost listů. Na listech vytváří hnědé skvrny, které brzy zasychají a vypadávají. Hnědé skvrny na listech způsobuje bakterie Pseudomonas syringae pv. syringae a několik houbových patogenů, například Cercospora sp., Blumeriella sp., a Wilsonomyces carpophilum. Stigmina carpophila parazituje na květech, plodech a pupenech.

Autor: Lucie 2019-07-01 21:28:58

Děkuji za rady, vyzkoušela jsem pH speciálním měřičem - bylo mezi 4,5 a 5. Takže kyselé je, ale je to moc??? Postříkali jsme je přípravkem TALENT, měl by být na listovou skvrnitost u okrasných rostlin. Pohnojila jsem je Organo-minerálním hnojivem pro okrasné dřeviny (N + P +K), ale stále žádná změna. 4 rostliny v řadě, ale ve stínu, mají úplně jinou barvu - krásnou sytou tmavou. Nemůže to být opravdu tím sluncem?? Máme odrůdu ETNA.

Připojený obrázek: Choroby bobkovišní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-07-02 07:41:54

To pH je dost kyselé, hnojením se to dá srovnat na cca 5,5, což by bylo optimum. Spíše bych čekal, že napíšete, že jste vyřešila skvrny a keře začínají mít zdravé listy. Ta barva rostlin na slunci bude jiná, poněkud se srovná hnojením, úpravou pH, k místě výsadby je psáno výše. Nevím co je to za OM(G) hnojivo, ale rychlé působení mají hnojiva zcela rozpustná ve vodě, jako je třeba Kristalon, tekutý Cererit. Ten organický podíl se musí mikrobiálně rozložit na základní živiny a teprve ty rostlina přijme. Takže se může stát, že bakterie rozkládající organický podíl spotřebují prakticky všechny živiny z minerálního podílu a teprve, když odumřou, začne hnojivo působit. Takže to co doporučuji já působí prakticky do týdne, hnojiva OM až se zpožděním v řádu týdnů, měsíců. Dobré by bylo, aby obsahovalo hnojivo i stopové prvky. S tím, že by odrůda Etna byla výjimkou a milovala slunce nepočítejte, i kdyby se jmenovala Sahara, stále to bude bobkovišeň.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy