Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Náhrada za Baycor 25 WP?

< zpět
Autor: J. Mašek 2015-06-13 02:12:45

Dobrý den,
přátelé nemáte prosím zkušenost s nějakou náhradou Baycoru 25 WP? Tento fungicid byl totiž zatím jediný, který 100% fungoval u mých hrušek na rez hrušňovou a černou skvrnitost (hnilobu) listů. Strávil jsem na netu hodiny hledáním náhrady, ale účinná látka Bitertanol se nevyskytuje v žádném současně dostupném postřiku. Zdá se, že naše milovaná EU opět rozhodla o ukončení výroby bez náhrady... Zkoušel jsem Talent, Horizon, Novozir, Dithane, jejich směsi a další přípravky na rzi všeho možného, ale marně. Vzhledem k tomu, že sousedovo tůje se mi porazit nepodaří, budu kvůli zeleným teroristům muset patrně pokácet své hrušky, protože přesto, že všichni tvrdí, že rez hrušňová je neškodná, opadají mi po infekci rzi všechny plůdky a je vymalováno. Předem děkuji za radu, nebo pomoc.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-16 08:06:27

Podívejte se do tabulky http://www.zahradkar.org/ukazky/2008_06_41_pesticidy.pdf, třeba Vás něco jiného napadne. Patří mezi azoly přípravky s účinnou látkou typu DMI (fenarimol, bitertanol, cyproconazol, difenoconazol, fluquinconazol, flusilazol, myclobutanil, penconazol, tebuconazol, tetraconazol), nabízí se hledat tady.
Nicméně sousedovy tůje za to nemohou, rez hrušňová má vedle hrušně jako druhého hostitele jen některé z pěstovaných druhů a odrůd jalovců. To byste dík vlastní neinformovanosti mohl napáchat na rostlinách i sousedských vztazích mnohem více škody než zelení teroristé.

Autor: Josef Zavřel 2015-06-16 15:01:04

Dobrý den.
Jak píše pan ing.Dvořák,tůje za rez hrušňovou opravdu nemohou.Mezihostitelem této choroby je jalovec čínský a jalovec klášterská chvojka.Nemusí je pěstovat soused,ale někdo v zahradě vzdálené 200 i více metrů v okolí.Právě proto je boj s touto chorobou těžký,protože pro zaručený úspěch je nutné ošetřit i tohoto mezihostitele,na kterém rez přezimuje.Jinak bývají i ty nejúčinnější přípravky neúčinné.Zdraví J.Z.

Autor: Jan Mašek 2016-04-15 19:08:13

Děkuji vám za informace, pánové. Zkusím letos postupovat podle vašich doporučení. Je mi jasné, že rez nezlikviduji nikdy, pokud se bude v blízkosti vyskytovat jalovec, ale každopádně jsem na své zahrádce preventivně "vybílil" tůje, na kterých bylo rzi "na kila" a nahradil je zeravem, kde se rez nechytá.

Autor: Pavel Skála 2016-04-29 22:29:00

Jan Mašek tomu dal korunu, když zlikvidoval Thůje a nahradil je Zeravem. Někdy je škoda té námahy něco vysvětlovat.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-05-02 08:12:21

...ono se občas do skupiny tůjí zařazuje vše co má jehlice jiné než smrk, borovice, tis. No a za zdroj spór se označují buď rozkvétající červené samčí květy, nebo i rezavé starší šištice tůjí. Tady by rozhodující bylo foto. Jinak je opravdu tůje (Thuja) česky zerav.
Navíc důvod proč opadávají malé plůdky může být (a dost často bývá) někde jinde. Nedostatečné opylení (stačí, aby někde v sousedství někdo vykácel starou hrušku, která byla dominantním opylovačem, nebo byly v okolí pole a louky s lepší pastvou než jsou hrušně), po opylení napadené malé plůdky bejlomorkou hrušňovou, strupovitostí.

Autor: Jirka43 2017-10-22 16:32:10

Pan Ivan Dvořák sice odpověděl krásně, odborně, ale vyhnul se přímé odpovědi: Kupte si to a to a to pomáhá. Já mám ty zkušenosti (mnohaleté) že jediný funkční prostředek byl Baycor. Od té doby není žádný. Potvrďte, nebo vyvraťte.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-10-23 09:08:57

Není co potvrzovat, vyvracet. Třeba Euparen byl svého času také špičkovým fungicidem a dnes? Vzhledem k tomu, že nejsem agentem některé z firem vyrábějících fungicidy, nemohu žádné prosazovat na úkor druhých. Ale myslím si, že v nabídce je dost kontaktních a též systémových přípravků, které si se rzí poradí.Základem jsou: dávkování, vhodné termíny a kvalita ošetření. Pro kontaktní platí mnohem vyšší pečlivost při aplikaci. Přečtěte si tuto stránku http://www.zahradkari.cz/metodiky/O_D00451.HTM

Autor: Roman 2018-03-06 11:47:27

Tak jsem si přečetl ten popis na http://www.zahradkari.cz/metodiky/O_D00451.HTM a je to teoretický článek bez reálné praktické hodnoty.
Původní otázka byla, čím nahradit Baycor 25. Tím stačilo na jaře jednou postříkat a byl klid a skvělé hrušky.
Nyní se dozvídáme: postříkejte 4x (2x před květem a 2x po odkvětu) pomocí 5 prostředků a možná budete mít hrušky, možná ne, protože "dávkování, vhodné termíny a kvalita ošetření.".

Takže hrušky jsou jen pro chemiky, kteří dokáží vhodně namíchat 5 prostředků podle tajných receptů, pečlivě sledovat rez na jalovci a jakmile je vhodné období, tak 4x postříkat. Pokud ty prostředky nejde míchat, tak se jedná až o 8 postřiků.

Výsledkem je pouštění do přírody 3x více jedů bez zaručeného úspěchu.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-03-08 08:40:46

Možná jste se nějak překlepl, na uvedené adrese je velmi solidní článek, který Vás seznámí s biologií rzi, jalovci, které napadá, vhodnou dobou ošetření hrušní a jalovců.
V článku na uvedené adrese jsou jmenovány druhy a odrůdy jalovců, kterých se napadení týká, přípravky, které se na ovoce používají v době okolo květu 1-2 x (což bylo i v doporučení u Baycoru).
Další doporučení s vícenásobným ošetřením se týkají porostů citlivých jalovců. No a jestli se nestaráte o to, jak se rez šíří v porostech jalovců, nejspíše by Vám v době současné nepomohl ani Baycor, natož jen jednou. Na hrušně musí choroba nalétnout, u jalovců je potíž s tím, že žije ve dřevě a ošetření se dělá proto, aby spóry létající k podzimku z hrušní nenapadly nově vysazené, mladé, zdravé rostliny.
V článku je opravdu vyjmenováno nejméně 10 vhodných přípravků, ale nikde není psáno, že se mají v případě použití v sadu kombinovat či míchat. Systémové přípravky používané proti strupovitosti, které mají ve spektru likvidovaných chorob i rez hrušňovou mají podobnou účinnost jako Baycor, bohužel dík tomu, že počasí na jaře se rok od roku liší je i doba náletu spór různá, mnohdy delší než jakou je schopno ochránit jedno ošetření.

Profi informaci o rzi najdete na www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/rez-hrusnova. Je tam uvedeno, že proti ní účinkují některé přípravky užívané proti strupovitosti.
Přípravky, které se používají proti strupovitosti na stránce www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/strupovitost-jablone.
V charakteristikách jednotlivých najdete, které jsou účinné i proti rzi. Určitě tam budou ty, které nabízí výše uvedená metodika a možná i nějaké navíc.

Asi jste toho o rzi četl více a splynulo Vám to dohromady (mnohdy otisknou barevné časopisy i laická sdělení, bez toho, že by si ověřovaly jestli jsou pravdivá), jinak nevím jak byste z daného textu došel k závěru o doporučení míchání. Více přípravků a doporučení jejich střídání se uvádí, to ano, také proto, aby u rzi nevznikla rezistence vůči jedné použité aktivní látce. Ale neznamená to míchání do jednoho postřiku, ale například použití Dithane na první ošetření a přípravku Talent na druhé.
Myslím si, že žít ze vzpomínek na zaručené, nyní již restringované přípravky a se strachem z přípravků současných, Vám a Vašim hrušním uškodí více než rozumný přístup k realitě a využití současných možností - s dodržením termínů ošetření tak, jak to říká návod. To je cesta k úspěchu v reálném čase.

Autor: V.Rabajda 2018-03-09 15:39:27

TOPAS 100 BC

Autor: jz77f 2018-05-26 21:33:13

Dobrý den,
právě jsem našel Fungicid AGRO Baycor 25 WP 5 x 10 g na namir.cz. A jistě bude k mání i jinde.
jz77f

Autor: E.Hora 2019-04-01 21:14:39

Rez hrušková přezimuje, jak již bylo uvedeno, na jalovci čínském a jaloveci klášterská chvojka.
Nejsou to vzrustem štíhlá vřetena, ale keře. Obejděte své okolí tak minimálně do 200 m a hledejte uvnitř těchto keřů většinou na hrubší haluzi takovou bouli, zduřeninu. Zduřenina nebývá hladká, mívá jamky. V těchto jamkách na jaře při správné teplotě a vlhkosti se objeví kloboučky plodnic v barvě rzi hruškové. Spóry se rozletí do okolí a infikují hrušně. Větvě se zduřeninami na výše jmenovaných jalovcovitých je potřeba odstranit. Podhoubí je zarostlé ve dřeve a způsobije tuto zduřeninu Je vhodné rovněž doporučit majitelům odstranění těchto dvou druhů jalovcovitých a nahradit je jinými druhy keřů. Po takové obchůzce a odstranění několika nalezených zdrojů rzi se mi výskyt rzi zminimalizoval. Dříve jsem neměl žádné hrušky, teď je mám a nepoužívám žádné stříkání.

Autor: iZ 2019-04-02 14:37:44

Podívejte se na tomto webu do článku Rez hrušňová: Jak ji poznáme na jalovci, jak na hrušni. Jsou tam fotky.
iZ

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy