Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Granulovaný kravský hnůj

< zpět
Autor: Adam 2007-09-04 13:12:59

Prosím jak postupovat při hnojení granulovaným kravským hnojem. Zda ho mám zaorat teď na podzim, nebo zapravit až na jaře jen lehce do země a jaké množství, když je půda hnojena víceméně chemickým hnojivem.

Autor: Ivan Dvořák 2007-09-06 08:31:31

Zemědělci naprosto běžně kombinují minerální i organická hnojiva. Pokud bych mohl radit, dejte hnůj dříve a pak minerální hnojiva, nebo zároveň s nimi. Krátce a laicky je možném říct, že organická hmota z hnoje je schopná zachytit živiny, které by se vyplavily.
Pokud je hmota před granulací smíchaná se slamou, požívejte asi 1/3 doporučené dávky (po nabobtnání), pokud jde spíše o čistý produkt bez slámy, pak asi 1/5 běžné dávky hnoje. Jde o to, že z běžného hnoje se částečně vyplavují živiny při zrání a ta Vaše hmota bude zpracovávána nejspíše čerstvá. Pod brambory spíš na podzim nebo 3 týdny před sázením - tam bude víc hrozit obecná strupovitost.
Zkuste, jak se zvětší objem hnoje po namočení (pár granulek do vody). Doporučil bych asi 0,1- 0,2 l hnoje na rostlinu jahody, trvalek, dvouletek (objem po nabobtnání) před sázením k jedné rostlině, zarýt asi 3 týdny před výsadbou. Počítejte s tím, že pokud dáte hnůj ke kořenům, bude v suchém období konkurovat kořenům při odběru vody až do doby než se plně nasákne. Pokud dáte granulát ke kořenům v době, kdy rostliny sázíte (letničky, košťáloviny,...) musíte o to víc zalévat. Takový hnůj je dobrý dospodu do truhlíků ke květinám za okno, do květináčů (k Ammarylis, Hippeastrum, Hibiscus, Oleander,...). Na přihnojení v létě a lehké zapravení do půdy je podle mne dost pomalé uvolňování živin.
Předpokládám, že výrobce dává doporučení, kterými se máte řídit, určitě má výrobek otestovaný.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy