Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Larvy v zemině

< zpět
Autor: Jana 2021-09-07 10:09:13

Dobrý den,
prosím o radu, v zemině u rajčat i ostatních rostlin, pěstovaných v kbelících jsem objevila larvy, viz. foto.
Zeminu jsem kupovala na jaře v pytlích v Kauflandu.
Už při kvetení měly rostliny rajčat pokroucené listy. Plody sice dozrály, ale bylo jich méně. Až teď, při likvidaci rostlin jsem objevila larvy a myslím si, že byla koupená zemina špatná. Teď už bych jen chtěla vědět, co mi to tedy škodilo.
Děkuji.

Připojený obrázek: Larvy v zemině
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-09-07 11:04:23

Pokud jde o larvy, vypadalo by to jako chrousti nebo zlatohlávci. Ti ale s kroucením vršků u rajčat nemají co dělat. To už tady letos bylo probírané mnohokrát, stačí zapátrat v článcích.

Autor: Jana 2021-09-08 13:33:51

A ty larvy rostlinám škodí nebo ne?
Mohu zeminu i s larvami vysypat do záhonů nebo ji raději odvézt na sběrné místo?

Autor: Ivan Dvořák 2021-09-10 07:07:13

Příčina kroucení listů bude nejspíše jiná (píšu podruhé), ale tyhle larvy, když jim v zemině dojde organická hmota neživá, začnou se krmit kořínky rostlin. Bývají spíše příčinou vadnutí, prostě projevů likvidace kořenového systému.
Když ten substrát rozhodíte po záhonech, nic se nestane, třeba hned přiletí kontrola a ty larvy vyzobe, ale v nádobě je to problém.

Autor: SPCH 2021-09-10 12:06:49

Jano, když tu Vaši konkrétní zeminu vysypete např. na dlažbu, či na rozprostřenou plachtu, igelit, staré lino...a rozhrnete, mělo by se Vám podařit tato broučí mláďata vysbírat.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy