Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Škůdci v hlíně - kořenové mšice?

< zpět
Autor: Martin K. 2021-07-12 11:56:01

Dobrý den,
v květináčích v jednom pokoji se mi rozmnožili nějací malí broučci. Pěstuji tam mango, avokádo a citrony. Jsou velcí cca 0,5mm a žijí pouze v zemině v květináčích, na květiny jako takové vůbec nelezou. Viz. přiložené foto.

Pokud je povrch hlíny suchý, ani nejsou moc vidět. Pokud ale hlínu shora zaleji, začnou být velmi rychle vidět po skoro celém povrchu hlíny a \"utečou\" i na květináč, to je přesně ten moment co je vidět na fotce. Z toho usuzuji že žijí asi hlavně u povrchu a nemají rády mokro?

Dostal jsem tip že by to mohly být kořenové mšice, použil jsem přípravek Mospilan 20 SP ( https://www.prohopo.cz/cs/p-2202-mospilan-20-sp-2x1-2g-proti-mandelince-msicim-obaleci-jablecnemu-molici-a-vlnatce-krvave/?cat=1 ), ale ten vůbec nepomohl, ani nemám pocit že by jejich populaci alespoň trochu snížil. Prostě si tam vesele žijí dál. Kromě toho mám subjektivně pocit, že těm kytkám zase tak moc neškodí, ty si vesele rostou dál, ale samozřejmě netuším co se děje pod zemí...

Dokáže někdo identifikovat, co to je? A jak se toho případně zbavit?

Předem moc díky,
Martin

Připojený obrázek: Škůdci v hlíně - kořenové mšice?
Autor: SPCH 2021-07-12 12:52:57

Ponořte pomalu celý květináč do vlažné vody tak, aby byla hladina kousek nad povrchem zeminy. Po asi třiceti minutách by mohlo být na dlouho vše ok. Ještě pak zkontrolujte rostliny, jestli se na nich některým breberkám podařilo zakotvit...

Autor: Martin K. 2021-07-12 14:38:18

Dobrý den, děkuji za tip.
Tzn. že princip je v tom je utopit?
A co jsou zač víte, nebo to je nějaký \"obecný\" postup?

S pozdravem,
Martin

Autor: Ivan Dvořák 2021-07-12 20:27:29

Jestli je to rychlé, vyplave to a hýbe se to, nebudou to mšice, ale spíše chvostoskoci nebo larvy smutnice. Mšice bývají přisáté na kořenovém krčku, bez pohybu. Z obrázku nejsem moc moudrý.
Careo do zálivky, granulát, tyčinky ano. Ošetření nadzemní části rostliny Mospilanem nefunguje, ten má akropetální působení. Putuje od místa ošetření výše, ne dolů.

Autor: Martin K. 2021-07-20 12:58:57

Tak pokus \"utopit\" je, jak navrhoval SPCH, vůbec nepomohl. 60 minut pod hladinou a s jejich populací to prakticky nehnulo. Zkusím koupit nějaké to Careo.

Autor: SPCH 2021-07-20 14:22:59

Martine, zkontroloval jste i ten bambus? V jeho dutinách je velký přečkávací, úkrytový potenciál...

Autor: Martin K. 2021-08-01 18:42:08

V bambusu se opravdu neschovavali, ten bambus je celistvy, vlezt do nej je mozne pouze do dutiny zespodu/zvrchu, tedy bud z uplneho dna kvetinace nebo z vrchu, ktery konci 50cm nad kvetinacem. Ihned po vytazeni z vody byly videt po celem povrchu.

Nakonec jsem byl uspesny s kremicitym piskem, 2cm souvisla vrstva po cele vrchni plose nahore na substratu.

Autor: Eva 2022-08-30 13:23:02

Dobry den, Martine,

pomohl Vam tedy ten kremicity pisek? Mam uplne to stejne doma a nic proti tomu nepomaha. Pokud pisek pomohl, rada to vyzkousim, ale uz jsem zoufala.

Diky

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 2. 2023

Jak připravit záhon pro děti, které rády zahradničí

Předjaří se hodí pro plánování úprav či oprav zahrady, ať už se týkají zahradních staveb nebo výsadby. Pamatujeme i na děti, které rády pomáhají se zaléváním, sklizní a dalšími činnostmi.

zobrazit další rady a tipy