Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

břečťan

< zpět
Autor: Vladimír Franěk 2007-04-20 15:59:08

Dobrý den. Koupil jsem dva druhy břečťanu s cílem, aby obrostly zděnou a vápnem nabílenou zídku. Nemohu docílit, aby břečťany šplhaly po zídce. Poradíte mi?

Autor: Miloš Kožešník 2007-04-22 22:55:07

Vážený pane, ve vašem případě jde s velkou pravděpodobností o typickou chybu při pokusu o pěstování břečťanu na nevhodném místě. Břečťan vytváří pod každým listem drobné příčepivé kořínky, kterými je schopen šplhat na kmeny stromů a po hrubších omítkách domů až do výše 10 m. Daří se mu nejlépe na severních a severovýchodních stěnách a ne na světlých, nemá totiž rád velké výkyvy teplot a proto vám na vaší bílou asi i poměrně hladkou, vápnem natřenou stěnu - dovolte hádat - k jihu či západu otočenou ne a ne vyšplhat. Rada je v tomto případě beze změny barvy a povrchu stěny dost těžká. Břečťan má rád polostín, je schopen pokrýt i poměrně rozsáhlý povrch půdy, ale šplhá skutečně jen tam, kde nepřesychá. Příčepivé kořínky sice neslouží k výživě, nýbrž k přidržení, ale pořád se jedná o kořeny a ty přeci jenom potřebují trochu jiné podmínky k růstu než dřevnatý výhon či listy. Pokud trváte na bílé barvě omítky a stěna není otočena na jih či západ dopřejte mu alespoň dřevěnou konstrukci a častější zálivku, věřím, že pak si dá říct.

Autor: Milan Plzeň 2008-04-03 11:30:37

Mám opačný problém než pan Vladímír.
Na štítu stodoly nám roste ze dvou silných kořenů (cca 8 cm) břečťan po celé ploše štítu. Už je i na střeše v délce asi 3 m a prorůstá mezi taškami na půdu.
Problém máme s tím, že vrstva rostliny je někde i 80 cm a máme strach aby při silném větru se neutrhl štít. Kořeny vyrůstají z přilehlé studny, což zajišťuje bohatou vláhu.
Je tady ale zajímavý úkaz - některé listy jsou tvaru javorových a některé jsou na jiné větvi oblé a ty dělají tu velkou vrstvu.
Chtěli bychom, aby byl štít byl porostlý, ale jen v jedné vrstvě.
Poraďte, prosím, jak rozpoznat ten správný typ.

Autor: Vašek K. 2008-04-03 14:01:37

Břečťan když dosáhne svým růstem vrcholu vytvoří květní lodyhy které už nerostou do délky mají jiné listy kvete koncem léta a na jaře má plody když tento vrchol zakoření nechá se pěstovat samostatně jako bonsaj která kvete a plodí.

Autor: Ivan Dvořák 2008-04-04 12:10:48

Spíše jde o to, kde roste. Oblé listy mívá na slunné straně a opravdu tam i kvete a plodí. Takové výhony rostou jako větve do boku, už se neplazí. Na daném místě bude mít břečťan vždy listy i typ růstu stejný.
Dá to práci, ale ve Vašem případě to nevidím jinak, než že budete muset břečťan prostříhat, ostříhat. Pokud jsou větve u štítu živé, snižte řezem tu vrstvu asi na polovinu, příští rok opět hlouběji. Vždy musiíte nechat na výhonech nějaké listy, aby stínily větve pod nimi. V řidší vrstvě vyrazí další, odspodu, pak opět proberete rostliny hlouběji. Tak se dostanete až k fasádě a na rostlině budou listy. Budete to muset asi ročně opakovat, tak aby ta břečťanová hmota nenarůstala do šířky. Pak můžete používat i "plotostřižnu".

Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2008-04-05 10:54:23

Pane Milane, břečťan - Hedera, patří obecně mezi nejméně náročné dřeviny. Cení se především jeho malé nároky na světlo. I přesto že je stálezelený, snáší velice dobře i silně znečištěné prostředí a je dobře přizpůsobivý suššímu prostředí. Zejména náš původní domácí břečťan obecný - Hedera helix (rozšířen v Evropě až po Kavkaz) je plně mrazuvzdorný - nižšími teplotami trpí jen na extrémních stanovištích ve zvláště tuhých zimách. Je-li břečťan vysazen v podmínkách ideálních pro život - uvádíte jako zdroj vody blízkost studny, je zákonité že se mu opravdu dobře daří. Vámi popisovaný úkaz dvojích listů je patrný u všech břečťanů, hlavně u těch kterým se opravdu daří. Jsou projevem přirozeného stárnutí rostlin, kdy se na větvích rozrůstajících se do plochy vytvářejí větve plodné, které se mohou i řízkovat a někdy jsou uváděny jako zahradnická kuriozita.
Pokud nebudete spokojen s radou pana ing. Dvořáka a razantním seříznutím odhalíte větší množství starého dřeva, které bude delší dobu obrůstat, přikláněla bych se raději k likvidaci keře. Proveďte to podříznutím keře co nejníž u země a myslím, že po proschnutí půjde lépe keř a jeho větve odtrhnout od podkladu. Počítejte i s větším množstvím hnízdících ptáků - vyhněte se jarnímu a brzkému letnímu termínu. Herbicid, nebo jakýkoli jiný chemický zásah, by v tomto případě s ohledem na blízkost studny nebyl nejlepším řešením. Pro nové ozelenění stodoly - domku vyberte sušší stanoviště, vzdálené od studny.
Mladé konce větviček s příčepivými kořínky dobře zakořeňují. Nekupujte břečťan kavkazský - H. colchica (je původem z jižnějších oblastí Evropy, Malé Asie, Kavkazu až po sev. Irán) je choulostivý na mráz a používá se jako podrostová rostlina v parcích a lesních partiích - ten je nejméně vhodný na kmeny stromů nebo zdi a stěny, protože výhony, které nejsou přitisknuté k zemi, snadněji namrzají. Poznáte ho podle velkých listů - široce vejčitých 10 - 20 cm v průměru, někdy s bílou nebo žlutou kresbou.

Autor: Slavomír Turoň 2008-11-21 16:23:49

Mám dotaz co udělat s břečťanem. Je jim porostlý roh domu až na střechu, výška cca 8m. Příští rok chceme dělat zateplení fasády a nechtěli bychom o ten břečťan přijít. Je možno nějak jej uvolnit, odklonit a po přestavbě opět nějak přichytit na dům? Děkuji za odpověď

Autor: Ivan Dvořák 2008-11-22 21:35:09

Mnoho potřebného najdete v předchozích příspěvcích.
Další bude možná (bez obrázků) místy hůře pochopitelné, ale snad si vyberete co se Vám bude hodit.
Předpokladem pro solidní "odtržení", bez velkého poškození břečťanu je dobrý stav zdi. Na dobré omítce je břečťan přilepený, do horší, nepevné, prorůstá. Takový porost se při odklánění poškodí více.
Určitě to půjde, jen bych radil nechat břečťan maximálně ve výšce cca 1-2 metry, vše co je výše, odstraňte. Zkrácené kmínky brzy vyženou nové výhony a novou zeď zarostou. Odtrhnout a odklánět hmotu vysokou 8 (5,3,2m) metrů je dost problematické (vysoká hmotnost, velký manipulační prostor pro tuto "deku", její snadné polámání při větru a dešti, znesnadnění práce u zdi, výstavby lešení,...). Když břečťan zkrátíte na 1,5 metru opřete a přivážete na obyčejné pletivo a to podepřete tak aby se kmínky nezlomily nad zemí, máte po zateplení náskok asi 3 roky.
Nejspíše budete muset zasahovat i do kořenů (odkopání v případě, že je břečťan těsně u stávající zdi), podle typu zateplení Vám asi zeď ztloustne. Pak bude lepší zkrátit ho asi na půl metru nad zemí. Při dostatečném hnojení a zalévání břečťan po nové zdi téměř poběží do výšky.
Já osobně bych zkracoval v každém případě na půl metru a počkal si na nový obrost. V případě, že by se musely kořeny kopat, aby se uvolnilo místo pro základ zateplení, udělal bych si pro jistotu již teď (či brzy na jaře) několik řízků na zakořenění.

Autor: Alena 2009-11-17 22:57:05

Poradí mi někdo, prosím? Mám v úmyslu si k drátěnému plotu, který je dlouhý 60 m, mezi mým a sousedovic pozemkem, zasadit břečťan. Dělám si však starosti s tím, že plody břečťanu jsou prý jedovaté a soused mívá za tím plotem v zahradě berany a kozu. Sice to asi pár let potrvá, než břečťan vykvete a zaplodí, ale ráda bych věděla, zda by to nebylo pro jeho zvířata nebezpečné? Má někdo zkušenosti? Díky za odpověď.

Autor: Pavla 2009-11-28 20:58:18

Můj táta má celou velikou cihlovou zed s vraty porostlou břečtanem (západ). Vypadá to moc pěkně. Břečtan se tam dobře drží a každý rok kvete. Na podzim ho zastřihuje podle oblouku vrat aby nepřerůstal a nebyl moc do řířky.
Na jinou zed se mu lézt nechtělo. Severní zed s hrubou omítkou-nedařilo se mu přichytit se k ní. Natloukla jsem do zdi hřebíky, mezi ně jsem napnula provázky-tím byly šlahouny těsně u zdi. Zakrátko se přichytil a zcela zarostl napnuté provázky.

Autor: Likvidace břečtanu pod smrkem. 2010-08-01 19:16:48

Dobrý den.
Mám asi trošku atypický dotaz.
Na zahradě mám vzrostlý smrk. Pod ním se rozrostl břečtan (plocha cca 3x4 m), "šplhá" i vzhůru po stromě. Chci břečtan zlikvidovat a plochu pod stromem zatravnit, ale smrk samozřejmě zachovat. Existuje nějaký chemický přípravek, který zničí břečtan a smrk neohrozí? Když bych např. postříkal břečtan herbicidním přípravkem, který se dostává do rostliny a kořenů přes listy, přežil by to smrk?
Nebo zbývá jen mechanická cesta - prostě břečtan vytrhat? To je ale problém, protože už je zakořeněný mezi kořeny smrku.
Děkuji za radu.
Jiří Hrabovský
jihra@seznam.cz

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2010-08-04 13:14:46

Dobrý den,
ve vašem případě bych raději odstranil rostlinu břečťanu mechanicky, ne snad že by se nedal ošetřit tak, aby smrk přežil, ale spíš s ohledem na to že žádný herbicid neodstraní dřevní hmotu co z břečťanu zůstane. V živém stavu je břečťan pružný a dá se poměrně dobře stříhat a jednotlivé výhony postupně vytahat i pokud jsou zakořeněné, nekoření hluboko.

Autor: Otta 2011-06-14 23:16:19

Dobrý den,
Máme na cihlové zdi bez omítky břečťan do výšky cca 7m. Chtěl bych se zeptat, zda je možné břečťan zkrátit cca 2-3m zezpoda. Kořeny břečťanu nejsou ve hlíně a jsou většinou obnažené. Nevím zda kořeny břečťanu jsou důležité nebo si veme živiny a vodu z omítky. Již pochybuji, že kořeny fungují. Nevím zda břečťan dokáže žít na omítce bez původní spodní části ?
Děkuji za odpověď
Otta

Autor: Pavel 2012-05-20 10:37:03

Dobrý den,
koupili jsme pozemek, který je silně zarostlý břečťanem a dalšim křovím. Prostě taková džungle. Břečťan svými kořeny narušuje zdi kolem pozemku, které za začaly hroutit. Snaha zlikvidovat vše s rýčem v ruce je tařka nemožná. Zem je tak prorostlá kořeny, že se do ní rýč dostane jen s obrovskou námahou. Bohužel vzhledem k terénu není možné pokužít mechanizaci. Poradíte, jak chemicky a pokud možno ekologicky vše zlikvidovat, aby byo možné založit novou zahradu?
Děkuji za odpověď.
Pavel

Autor: Denisa 2012-10-03 15:46:12

čím mi poradíte břečťan hnojit? už se nemůžu dočkat, až mi zinvazivní, chtěla bych ty džungle, kterých se většina lidí zbavuje, hrozně se mi to líbí. Letos se mi chytlo vícero nahřížených rostlinek, každý den je chodím morálně podporovat, ale vím, že si počkám pár let. Přesto, urychlím růst hnojením? Resp. jakým hnojením? díky moc :-)

Autor: Denisa 2012-10-03 16:29:27

čím mi poradíte břečťan hnojit? už se nemůžu dočkat, až mi zinvazivní, chtěla bych ty džungle, kterých se většina lidí zbavuje, hrozně se mi to líbí. Letos se mi chytlo vícero nahřížených rostlinek, každý den je chodím morálně podporovat, ale vím, že si počkám pár let. Přesto, urychlím růst hnojením? Resp. jakým hnojením? díky moc :-)

Autor: Laura 2013-01-06 22:17:24

Dobrý den,mám jeden dotaz,jestli je možné,aby se břečťan také pnul po natažených provázcích,jestli ano,tak musí být na to nějaký speciální provázek???Děkuji moc:-)!

Autor: Dana 2013-02-07 19:11:31

Dobrý den, jediný dotaz. Jak zlikvidovat tuto strašnou rostlinu? Snažíme se již 5 let, rozrůstá se čím dál víc. Je od souseda, který se o zahradu nestará a břečťan nám prorostl do půli zahrádky. Každý rok ho likvidujeme postřiky(roandap), mechanicky, podstříhaly jsme od země pnoucí šlahouny atd. Každý rok toto podstupujeme a je to čím dál horší. Likvidace této příšery je nemožná. Poradí mi někdo něco účinného? Za radu moc děkuji.

Autor: Sebkova 2013-07-21 16:47:51

Dobry den,
brectan od souseda mame vsude, predevsim se plazi a narusuje nasi hradbu. Prosime Vas, co koupit, abychom tento doslova plevel zlikvidovali? Se sousedem neni zadna domluva.
Dekuji.

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-07-22 12:48:36

Pokud máte možnost ošetřit jen část rostliny lze použít některý z herbicidů na bázi Glyphosate, ten je nejprve rozveden do celé rostliny a pak teprve ovlivní růst až k likvidaci. Počítejte ale s tím, že se jedná o zásah vlastnických práv souseda, zničíte tím jeho rostlinu rostoucí i na jeho pozemku, proto je potřeba postupovat s jeho souhlasem.

Autor: D. Semerád 2014-07-16 23:36:05

Dobrý den,
podobný dotaz jsem zde nikde nenašel, snad mi někdo poradíte.
Při stavbě plotu kolem zahrady nedopatřením došlo ke kompletnímu přeseknutí hlavní (no, jediné) větve břečťanu ca. 2-3 cm silnou, která se pne do výšky přibližně 7 metrů a tvoří nádherný sloup a popíná jinak velmi nevzhledný dřevěný pilon rozvodu VN. Dobré je, že nadzemní část má malé , přibližně půlcentimetrové vlásečnicové kořínky, potom bydlíme na břehu řeky, takže v podstatě podpovrchová voda je na dosah a rostlina je na velmi slunném stanovišti a nezvykle prospívá.
Prozatím jsme zvolili řešení náhradního balu nadzemní části do přibližně 1 m propojeného se zemí. Mě jde o to rostlinu v každém případě zachránit. Nevím, jestli to půjde tímto způsobem, příp. jak na to lépe- můžete poradit? Zvažuji navštívit místní zahradnictví a poradit se i tam. Díky za rady, vím, že se břečťan dobře množí, ale ta rostlina je velká, ovšem to poškození také. D.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-07-28 09:02:44

Je možné, že se Vám podaří zásobit část rostliny vodou prostřednictvím těch kořínků. Ořezal bych co největší množství nových výhonů, pokusil se zajistit rostlině náhradní kořeny - vysadit v místě několik sazenic břečťanu a naroubovat je pod kůru té části nad zemí - tím by se mohlo časem vytvořit náhradní zásobení vodou a živinami ze země. Také byste mohl zkusit zakořenit několik větviček z nadzemní části jejich otočením zpět do země. Zkuste místního zahradníka. Ten to uvidí ve skutečnosti a na místě odhadne jestli by obnovené spojení se zemí prostřednictvím naroubování přinese úspěch. Tím, že rostlina přišla o kontakt se zemí, nejspíše uhyne. Na druhou stranu kořen určitě dosti brzy začne obrůstat...

Autor: D. Semerád 2014-08-05 22:32:47

Díky za radu pane Dvořáku, zkusím to obojí, zní mi to dobře.
DS.

Autor: Láska.Jaromír 2016-06-05 11:27:29

Dobrý den, soused má na našem plotu břečťan a plot nám padá. Neni s ním domluva. Jak prosím odstraním tento břečťan postřikem. Děkuji.

Připojený obrázek: břečťan

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy