Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

opadavé azalky

< zpět
Autor: Jarka Váchová 2009-06-30 15:37:00

Mám na opadavých azalkách/druhy menšího růstu/na lístcích ,deformace ,lístek je zarostlý nějakou bílou vrstvou ,jako houba to vypadá , i když lístky otrhám šíří se to dál,potřebovala bych vědět jestli proti tomu není nějaký postřik a taky to moc hezké není a jistě to rostlinám vadí.dík za odpověď

Autor: Zlata 2010-05-14 12:19:54

Dobrý den, chtěla bych se zeptat , jak máme pomoci azalce. Kvete jen pravidelně, každý rok na zahrádce, jen květů je málo 3-4. Máme květy nějak odstraňovat? Dá se azalka nnějak omladit? Děkuji za odpověď

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-05-17 08:16:27

Azalka - lat. Rhododendron má podobné nároky na stanoviště jako pěnišník, je ale výrazně tolerantnější k slunečnímu záření a v půdních nárocích je poněkud skromnější. Pokud jsou sázeny jako podsadba stromů, je toto vhodné jen u stromů hluboce kořenících - ty většinou neodčerpávají potřebnou vláhu a živiny. Větrné stanoviště není vhodné - větry snižují půdní i vzdušnou vlhkost, proto je vhodnější stanoviště chráněné.

Obecně - dbáme na dostatek vláhy, zejména na polostinných stanovištích. Toto je velice důležité u mladých rostlin v prvních letech po výsadbě, kdy není rostlina dostatečně zakořenělá. Půda by měla být kyselejší i když, jak bylo uvedeno v úvodu - azalky jsou tolerantnější. Prospěšný je vyšší obsah humusu - rašelina, vřesovka, borová hrabanka, lesní půda. Přihnojování nejlépe polorozleželým chlévským hnojem, nebo hnojivy průmyslovými - kyselými (síran amonný, superfosfát a síran draselný - 10-20 g /m2) a zásadně nepoužíváme hnojiva obsahující vápník. Podle návodu lze používat i speciální hnojiva pro vřesovištní rostliny nebo Rhododendrony. Hnojíme na jaře, nejpozději do konce června.
Plevel kolem rostlin odstraňujte pouze ručním vytrháváním, nikdy neokopávejte - mají mělký kořenový systém, který okopáváním poškozujete.

Po odkvětu je doporučováno u azalek i pěnišníků opatrné odstraňování (vyštipování) odkvetlých květů, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen. Pro lepší uchování půdní vláhy je dobrá v létě i v zimě nastýlka (mulčování) kořenů nejlépe listím nebo rašelinou (rašelinovým substrátem), případně kompostem.
Některé časně kvetoucí druhy mohou na jaře trpět i pozdními mrazíky.

Většinu druhů lze velice dobře zmlazovat, regenerační schopnost je u nich dobrá. Patří ale do skupiny dřevin které se neřežou, protože řez spíše škodí jejich vzhledu. Pokud považujete řez za nutný - řeže se nejlépe po odkvětu a je vhodné tento zásah rozdělit do několika let. Abyste zjistila jak dobrou schopnost zmlazení Vaše dřevina má, první zásah který řezem provedete udělejte jen velice mírný. U některých druhů se navíc dále uvádí, že řez může vhodným způsobem stimulovat kvetení. Pak by zmlazení celkové bylo bezpředmětné.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy