Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Hortenzie

< zpět
Autor: Martina 2007-06-06 21:35:53

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli by mi někdo neporadil, kdy ostříhat hortenzie. Hodně kvete, ale má dlouhé tenké výhony. Děkuji

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-06-07 10:23:53

Vážená paní Martino, předpokládám že se jedná o naši nejběžnější hortensii velkolistou - Hydrangea macrophylla. V poslední době se o ní hovoří hlavně v souvislosti s barevnou červánkovou škálou, kterou je schopná předvést podle změn půdní reakce. Řezat je dobré v teplém klimatu a u rostlin na chráněných místech po odkvětu, v chladnějších vyšších polohách a na exponovaných místech ponechte raději řez až na jaro - druhá polovina dubna až začátek května, po odkrytí rostlin, kdy již nehrozí velké přímrazky. Odkvetlá květenství pomáhají rostlině přes zimu chránit spodní pupeny.
Hortenzie zakládá květy na dvouletém dřevě - loňských výhonech, a to spolehlivě i bez řezu, ale pravidelný řez kvetení stimuluje. Dlouhé tenké výhonky Vaší hortenzie nasvědčují přehuštění, na to je opravdu nejlepší prořezání. U hortenzií není důležitý tvarovací řez, zaměřte se nejdříve na všechny přestárlé a poškozené výhony, které vystřihněte až u země. Obdobně odstraňte všechny slabé a namrzlé výhonky. Loňské kvetoucí stonky se zakracují asi o 30 cm až ke zdravým a dobře vyvinutým pupenům.
Keře silně poškozené mrazem, nebo přestárlé, je možné na jaře seříznout na bázi a napěstovat tak u nich v příštích 2 letech dobré kvetoucí dřevo. V prvním roce po takovém razantním řezu rostliny nepokvetou.

Autor: Martina 2007-06-09 08:35:30

Děkuji za odpověď, jedná se skutečně o hortenzii velkolistou a mám ji zasazenou v květináči. Ještě bych měla jeden dotaz. Když jsou hortenzie zasazené na záhoně, jestli je nutné je na zimu zakrývat. Děkuji

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-06-12 12:29:12

Zazimování bych doporučovala u hortenzií pěstovaných na záhoně v každém případě. Nikdy nemůžeme vědět předem, jaká zima nás čeká.

Autor: Radka 2007-07-24 10:45:15

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat s mojí modrou hortenzií. Na zahrádku nám svítí sluníčko od 9-13hodin a mám pocit, že paprsky květy spalujou, protože barva květů už není krásně modrá, ale spíš hnědo-žluto-modrá. Zalívám jí každý večer nebo ob den, ale přes den má jakoby uvadlé květy..Mám jí raději pěstovat v bytě..? Děkuji za odpověď.

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-01 18:29:32

Paní Radko, s největší pravděpodobností je Váš úsudek správný. Zdají-li se Vám květy jako-by papírové, pak jsou opravdu vysušené sluncem. Hortenzie patří ve své domovině (subtropy, tropy a teplejší oblasti mírného pásma sev. polokoule) k rostlinám rostoucícm v lesích nebo na okrajích lesů a křovin. Z toho je jasné, že dává přednost převážně polostínu. Nejvyšší nároky na vláhu má právě v období květu. Zajímavý je také vliv půdy na její oddolnost suchu. Má sice velmi ráda dostatek humusu v půdě, ale na těžších půdách snáší lépe i větší sucho.
U nás nejběžněji pěstovaná Hydrangea macrophylla jako druh, v sobě zahrnuje asi 60 variet a kultivarů, z nichž mnohé se pěstují právě jen jako hrnkové bytové květiny. Je těžké s určitostí říci, je-li ta nebo ona rostlina vhodná právě pro pěstování v bytě, nebo na zahradě. Vycházejte především z toho, že rostlina pro zdárný růst vyžaduje spíše polostín, nebo alespoň stín přelétavý. Pokud jí vyberete na zahradě takové stanoviště, přesadíte a nebude to lepší, pak se asi bude jednat o rostlinu spíše do květníku. Přesazujte nejlépe ve druhé polovině srpna až v září a s co největším kořenovým balem.

Autor: Helena 2007-08-03 19:08:04

Dobrý den, i já mám letitý problém s pěstováním hortenzií. Mnoho jsem se poučila z odpovědi autora I.K. paní Martině, ale stále nevím, jak mám ochránit nadzemní části rostlin před vymrznutím. Ke kořenům dávám na zimu kompost i listí, ale na jaře jsou nadzemní části vždy suché, lámavé, neživé. Lokalita v níž je pěstuji je asi 600m nadmořské výšky, poslední zimy jsou rostliny vždy přikryté aspoň 50 cm sněhovou pokrývkou. Pomohla by porofolie nebo je pravděpodobné že jsou všechny moje rostliny spíš vhodné na pěstování v pokoji ? Mám jich asi 7, poslední 3 mně byly prodány jako místní odolné výpěstky, ale po zimě je výsledek stále stejný. Děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák 2007-08-03 21:28:25

Hezký večer,
pokud vám rostliny v této nadmořské výšce přežívají venku již více let (5-10), prošly zkouškou odolnosti zimě, nebudou určeny jen pro pokoj.
Hortenzii byste měla nakrýt tak, aby byla chráněna dost vysoko nad zem. Když ji ochráníte násypem do výše 40 cm vysokým, můžte vceku dobře počítat s tím, že zůstane živá část výhonů asi 30 cm. Keř byste měla prosypat, ne jen listí nahrnout okolo. Tradičně navrch dát chvojí. Nevím jestli to ještě někdo potvrdí obdobnou zkušeností, ale měli jsme v zahradě jehlancové kryty z prken, vysoké okolo 50 cm. Ty jsme dávali na citlivé rostliny, tedy přikrývali jsme s nimi rostliny zasypané listím. Odspodu se dostala vláha ke kořenům, odshora do listí ne. Dobu odkrytí zvonu jsme volili cca od poloviny do konce března, odhrnutí chvojí, listí, asi o 2-3 týdny později (cca 400 m nad mořem). Řídí se to odcházejícím sněhem, zimou. Starší rostliny se pak jen chránily zasypáním listí.
Nevím jak hnojíte, přezimování takových rostlin pomáhají i hnojiva s tzv. podzimní formulací, která dávají předpoklad lepšího vyzrání pletiv a do určité míry vyšší odolnost mrazu. Pokud má rostlina z kompostu dostatek živin k bujnému růstu, nemusí jich mít dostatek k vyzrání. Jak je psáno již v odpovědi na 1. dotaz, také menší počet výhonů může přispět k lepšímu zimování.
Hodně škody napáchá i jarní slunce, které rostliny probouzí a další vlna mrazů je poničí. Dost špatného dokáže napáchat studený severní, nebo vysušující a v zimě též mrazivý východní vítr. Tedy lepší je stanoviště otočené k východu, severu, nebo výsadba za jiné keře, stálezelené keře, listnaté či jehličnany, které ji budou alespoň částečně chránit proti brzkému probouzení i studenému větru. Ovšem v případě, že jde o odrůdy špatně vzdorující zimě (letos přežily venku jako živé rostliny měsíčky, Phlox drumondii, jiřiny,... není nijak směrodatná) jsou limitující jejich odrůdové vlastnosti. Roli může hrát i umístění rostlin - blízko u domu je tepleji, v atriu také, nejsou v takových místech velké výkyvy teplot.

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-19 23:32:27

Vážená paní Heleno, 600 m.n.m je opravdu dost vysoko. Pan ing. Dvořák v podstatě odpověděl na celou šíři Vašeho problému s hortenzií. To, že velice špatně přezimuje, bude v této nadmořské výšce záležet hlavně na výběru vhodného stanoviště. Volte polohu dle doporučovaného výběru, a zvláště ještě tu chráněnou. Před jarním sluncem po odkrytí je možné chránit rostliny i rákosovou rohoží. Výrazným faktorem, který ovlivňuje přezimování je výživa - nepřehnojovat dusíkem a v druhé polovině vegetace i menší zálivkou až mírným přísuškem podpořit lepší vyzrávání dřeva a tím zvýšit šanci pro dobré přezimování.
V praxi jsem se setkala s použitím folie pro krytí především choulostivých rostlin na zimu jako je Cortaderie, Eucomis. Používá se obyčejná průhledná folie na navrstvený suchý materiál (zpravidla listí). Listy (Cortaderie), nebo dřevité výhony hortenzie mírně svážeme do jehlancovitého tvaru zaplníme listím, přetáhneme folií, upevníme provazy nebo ještě jednou vrstvou z králíkářského pletiva. Pletivo se dobře upevní zatlučením kolíků, navíc lépe než folie vzdoruje zimním větrům. Důležité je sucho při tomto zimování, kdy právě folie toto zabezpečí.

Autor: Pavel 2007-08-25 20:40:49

Dobrý den, mám prosbu. Zaregistroval jsem nádhernou hortenzii mac. Cardinal. Lze ji zakoupit i u nás? Na internetu jsem ji nikde nenašel. Děkuji za odpověď.

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-28 20:46:20

Pane Pavle, hledala jsem v nejrozsáhlejším českém Lexikonu okrasných dřevin, autor Hieke Karel z roku 1994 a také neúspěšně.

Autor: Ivan Dvořák 2007-08-30 22:04:19

Nějak mi to nejde se sem přihlásit přímo s uvedením odkazů. Zadejte si Seznam, hydrangea macrophylla Cardinal - vyhledávání, hledej ve světě. Jsou tam odkazy. Pokud o ni budete stát, je tam i cena. Možná, že u nás seženete podobnou, která u nás roste a prospívá.

Autor: Pavel 2007-08-31 17:41:15

Odkazy ve světě jste také našel, i prodejce. Cená hrůzná, poplatky také. A navíc většinou zasílají pouze v dané zemi. Proto jsem stál o prodejce či pěstitele tuzemského.... děkuji.

Autor: Ivan Dvořák 2007-08-31 21:36:45

Když jsem chtěl indiánskou borůvku přimo z Kanady, ze "Saskačevanu", trvalo to asi 3 roky než jsem k ní našel cestu. Ani se nenadějete a zjistíte, že přímo Vy, nebo někdo v okolí má někoho v Americe a ten Vám ji pošle a i zaplatí,...

Autor: Bronislava Milatová 2007-09-03 08:33:46

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na přesazování hortenzií. Dostala jsem hortenzii a chtěla bych vědět kdy je nejvhodnější období na přesazování, zda na podzim nebo na jaře? Hortenzie má nyní krásný květ.

Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2007-09-03 10:32:05

Paní Milatová, ve Vašem případě bude asi lépe přesazovat hortenzii až na jaře.
Může se přesazovat jak na podzim, tak i na jaře. U přesazovaných rostlin se vždy bere v úvahu doba jejich květu. Ty co kvetou na jaře přesazujeme raději na podzim, ty s podzimním květem na jaře.

Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2007-09-12 08:42:09

Chtěla bych tímto trochu vysvětlit problematiku modrého zabarvení květů hortenzií - naší nejznámější a nejpěstovanější hortenzie velkolisté - Hydrangea macrophylla.

Modrého zabarvení můžeme dosáhnout pouze u hortenzií s přirozeně růžovým zabarvením květů. Změna barvy z růžové na modrou je způsobována vlivem působení volných iontů hliníku na barvivo delphinin, který květy obsahují. Jedná se o reakci barviva přítomného v květu, na změnu kyselosti půdy a zálivky.

Setkala jsem se, myslím, s velmi dobrým receptem jak rostlinu pěstovat, aby byl onen efekt vybarvení do modra, co nejlepší.
Podmínkou je pěstovat rostliny na polostinném místě, v rašelinohlinitých půdách s kyselou půdní reakcí v rozmezí pH 3,5 - 4,5. Toto rozmezí je obecně doporučováno pro pěstování všech hortenzií, neboť u těch, které jsou pěstovány v půdách s vyšším pH (5,5 - 6,0) dochází k chlorózám, tj. žloutnutí listů. Z toho je jasné, že hortenzie není dobré pěstovat na vápenatých půdách a nezalévat je tvrdou vodou - používat výhradně dešťovou vodu.
Pro zajištění dostatku živin přicházejí v úvahu pouze hnojiva, která nevážou železo - jinak by k požadovanému výraznému modrému zabarvení nemohlo dojít. Dobrých výsledků tak docílíme s použitím hnojiv Kristalon start (19-6-20+3 Mg), nebo Cereritem hnojíme až do srpna. V září aplikujeme Kristalon plod (15-5-30 +3 Mg). Nejméně 4 týdny před květem přidáváme do zálivkové vody 2x týdně 3 - 5 g na litr kamence amonného. Tím výrazně ovlivníme pH na silně kyselou reakci, květy se vybarví do modré barvy, která je jinak nedosažitelná.

Pěkný článek o rodu Hortenzie je v Rukověti zahrádkáře 2007, autor ing. Tomáš Foral na str. 56 - 57. Rukovět je možné z našich web. stránek stáhnout.

Autor: Jana 2008-04-02 16:18:03

Dobrý den, mám dotaz - co se má dělat s hortenzií, aby kvetla modře? Díky za odpověď.

Autor: Jana L. 2008-04-07 09:51:42

Dobrý den, moc děkuji za odpověď k modrému vybarvení hortenzií. Jenom má to malý háček, nevím kde sehnat kamenec amonný. Nebo je obsažen v nějakém hnojivu? Nebo se prodává někde ještě pod nějakým jiným výrobním názvem? Tady u nás na malém městě v zahradnických potřebách to prodavač nezná. Tak moc ještě děkuji za případné další informace.

Autor: Jana L. 2008-04-09 09:55:47

Dobrý den, zatím nikdo nereagoval na Kamenec amonný. Ale zjistila jsem, že existuje hnojivo, které prý má stejnou funkci. Jmenuje se Flortis-azzurante per ortensie,- Flortis Hortenzie color. Distributor Nohel-garden.

Tak to vyzkoušíme. Díky za pěknou reakci od I.K.-ústředí ČSZ. Zdravím Jana

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-04-10 21:44:00

Kamence - (pravé kamence) jsou sloučeniny síranu hlinitého a síranu (sodného, draselného, amonného, stříbrného, thallného), pak jsou ještě nepravé kamence. Z pohledu hortenzií jde ale v podstatě o přítomnost hliníku, který je u nepravých kamenců nahrazen jiným izomofním kovem.

Jako kamenec je obchodně označován síran hlinito-draselný. Ale v zahradnické praxi se spíše používá síran hlinito-amonný. Nejméně vhodný je síran hlinito-sodný - pro obsah sodíku.
Význam hliníku byl již popsán výše v tomto tématu.

Zároveň vám děkujeme za informaci o dnes snad běžně dostupném hnojivu.
Je skutečně registrováno v ČR - viz ZEUS - Seznam registrovaných hnojiv 2008:
Název: Flortis Hortensie color - Přípravek k podpoře modrého zabarvení hortensií
registroval: Ing. Petr Nohel, Nohel-Garden, Budínek 80, Dobříš
Výrobce: Orvital S.p.A., Settimo Milanese (Milano), Itálie

Autor: Mercis 2008-05-19 20:29:23

Dobrý den, mám také pár dotazů. Přivezla jsem si z Budějovického výstaviště hortenzii mac. má čtyři výhonky, které nejsou ani slabé ani silné, ale ten nejvyšší má asi tak okolo 30cm a je vidět, že vyrostl na starém výhonku , zbylé tři vyrašili asi úpně letos nové .Můj dotaz zní ,jestli ji mám nějakým způsobem zakrátit. A ještě bych se chtěla zeptat, jestli by letos mohla kvést červenec - srpen. Předem děkuji Marcela S.

Autor: Dana K. 2008-07-14 20:49:04

Dobrý den,
celou zimu jsem k venkovním hortenziím sypala popel z dřevěného uhlí, a ty se mi letos odměnily nádhernými květy v pěti barevných odstínech. Zasílám foto. Dana

Připojený obrázek: Hortenzie
Autor: Anna Boháčková, e-mail anna.bohackova@seznam.cz 2009-10-27 10:15:00

Dobrý den, já mám jiný problém. Vím o hortenziích skoro všechno, mám dvě rostliny 15 let staré. Za tu dobu narostly do tak neskutečných rozměrů, asi 2m výška. Řez provádím na jaře, na 3 očka. Na květ nasazují pozdě, vykvete dokonale jen pár květů a ostatní to do zimy nestihnou. Nadmořská výška 500m, stanoviště ideální, u domu na dvoře, slunce svítí nejdéle do poledne. Listy zdravé, velké, květy rovněž.
Já bych ty rostliny potřebovala umenšit a radu, co mám dělat, aby stačily vykvést Já mám pocit, že všechnu sílu ženou do listů a výhonů, už jsou to skoro stromy. Jedná se o hortenzie velkolisté, hnojím tak 3x v období vegetace hnojiven na rhododendrony. Děkuji předem za radu.

Autor: pampel 2009-10-28 15:08:55

paní Boháčková,já bych ty staré keře vykopala a nahradila novými,mladými.Na jaře si nařízkujte a na podzim proveďte výměnu.Já,když mi narostou tak do 1,5m,dělám totéž,protože pak by se mi už nevešly jiné květiny.Je to sice "barbarství",zbavovat se už narostlých keřů,ale jinou cestu nevidím.Na jaře ponechávat netkanou textilii co nejdéle,a ony vykvetou dřív.

Autor: Olly 2010-04-12 08:36:50

Jakou mám šanci, že mi obroste na zahradě hortenzie, když jsem ji po říjnovém přívalu mokrého sněhu, zcela polámanou po oblevě ostříhala?

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-12 08:58:42

Nebojte se, myslím že velkou. Navíc pokud byla jen trochu pečlive zazimovaná a kořeny měla nakryté, snadno obrazí od spodu. Nyní jí ještě nechte bázi zasypanou alespoň kompostem, rašelinou, zahradnickým substrátem ap. Zdá-li se dost poškozená zastřihněte jí raději více a až na přelomu duben/květen. Maximálně letos nepokvete, bude zakládat nové dřevo na další rok.

Autor: květuše 2010-05-06 22:29:32

dobry den mám hnojivo na hortenzie a ptám se mate někdo skušenosti s druhou sloškou tohoto hnojiva síranem hlinito-amoným,neuškodí jiným rostlinám, ružím a vřesum mam je v blískosti hortenzie,nezmění mi ruže barvu také do modra, to by se mi možná libilo.

Autor: blanka 2010-09-22 08:08:58

Koupila jsem si hortenzii a chtěla bych vědět, jestli ji můžu ještě teď v polovině září zasadit do zahrady nebo ji radši nechat v květináči do jara.

Autor: marti 2010-09-22 09:03:38

Dobrý den, mám stejný dotaz jako Blanka, včera jsem koupila 2 krásné hortenzie plně kvetoucí v malých květináčích a nevím zda zasadit ještě letos nebo počkat, případně kde ponechat, mohu v tmavé garáži, kde se netopí? Děkuji

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-22 11:40:35

Určitě je nesázejte ven a počkejte do jara příštího roku - nejlépe do května a při zmrzlých mužích ještě trošku dohlédněte a raději je zakryjte.
Pro přezimování pokud jsou nyní v plném květu, by bylo lepší světlejší místo než jen tmavá garáž. Pokud Vám rostliny v chladnějších podmínkách ve druhé polovině zimy "zatáhnou", shodí listy a nebudou mít tendenci růst, pak je možné přesunout je do tmavšího prostoru s odpovídající teplotou (ne příliš odlišnou, než v které byly umístěny v první polovině zimy).
Pokud o ně nechcete přijít, odeberte v VI.-VII. vrcholové řízky které snadno zakořeníte i v domácích podmínkách a také je i doma přezimujete. Pokud v příští zimě rostliny vysazené v zahradě vymrznou, řízkované mladé keříky už do volné půdy v zahradě nesázejte a pěstujte je raději jako přenosnou zeleň s přezimováním v prostorách i bez světla, které hortenzie snášejí.

Autor: iris 2010-10-10 21:33:35

Dobrý den, mám v podstatě stejný problém jako Blanka. Jen bych se potřebovala zeptat, jestli tyto hortenzie máme před zimou ostříhat seříznout nebo je ponechat. Jedná se o letošní koupi, hortenzie stále ještě nyní kvetou.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-10-11 07:11:22

Nechte je stále kvést a i květenství můžete na rostlinách ponechat i delší dobu "odkvetlé" (zdobí rostlinu i později). Tady se řiďte hlavně podmínkami přezimování a zajištěním co největší čistoty - pokud opadají listy, odstraňte je a pokud uvidíte náznaky plesnivění nebo rozvoje houbových chorob i na květenství, je lépe je okamžitě odstřihnout.

Autor: Kateřina 2011-05-09 18:09:01

Dobrý den, mám problém: Minulý týden mi namrzly hortenzie. Zelené lístky na větvích zcela znědly. Mám je odstranit a větve ponechat, nebo celé zkrátit až u země ? Děkuji za radu.

Autor: Soňa 2011-06-22 17:50:17

Dobrý den,prosím o radu.Mám modrou hortenzii v květináči ve stínu.Zalévám vodou z kohoutku,hnojím hnojivem speciálně na modré hortenzie a květy mi zelenají.

Připojený obrázek: Hortenzie
Autor: vondráčková alena 2011-06-22 20:21:23


kanadské borůvky a jejich choroby - černá skvrnitost listů

Připojený obrázek: Hortenzie
Autor: Sokolářová Hana 2011-07-01 15:50:39

Dobrý den,
již 10let mám na záhoně v polostínu nádhernou košatou hortenzii,ale bohaté květy se objevují jen v přízemní části rostliny, v horní části jen velmi zřídka.Co s tím?Děkuji vám předem za dobrou radu.

Autor: Marcela 2011-09-21 10:56:02

Dobrý den, chtěla bych si koupit a zasadit hortenzie, je možné je do půdy zasadit v této době?
A jak daleko je mám od sebe zasadit, chtěla bych mít u sebe více barev.
Děkuji za odpověď.

Autor: Magdalena Šnajdrová 2012-04-09 14:06:07

Dobrý den,koupila jsem si Hortenzii,dala na terasu a v noci květ zmrzl.Co mám dělat, aby ještě kvetla?_Odstřihnout se bojím.Diky Magdalena

Autor: Jarmila 2012-04-18 18:13:14

Dobrý deň, tento rok sa mi konečne podarilo zohnať hortenziu drsnú (Hydrangea aspera "Sargentiana"). Ihneď po doručení na začiatku apríla som ju zasadila na chránené miesto do polotieňa. Rastlina vyzerala veľmi vitálne, mala niekoľko zelených listov. Bohužiaľ, po pár dňoch prišiel prízemný mráz a listy omrzli. Chcem sa opýtať, či to znamená, že zmrzla celá rastlina, alebo len tie listy a hortenzia znovu vyraší. Neviem totiž, aká je citlivosť tohto druhu voči mrazu. S ostatnými hortenziami taký problém nemám. Pestujem ešte dubolistú, veľkolisté hortenzie a popínavú. Väčšinou ich na zimu len zasypem lístím. Žijem na Slovensku v oblasti Záhorie, kde býva tak o 2 stupne menej ako v Bratislave a okolí. Ďakujem za odpoveď. Jarmila

Autor: Věra Mikysková 2012-05-25 11:44:19

Dobrý den, chtěla bych poradit co dělat s hortenzií, která při přezimování nasadila na spoustu květů a obrostla spoustou krásných listů a teď asi to 2 týdnech na venku je při každodenní zálivce a pravidelném hnojení celá uvadlá, všechny ty krásné výhony, které měla opadly a ty co neupadly tak u země zhnědly, čímž postupně uvadnou všechny listy a květy na nich. Jak už jsem napsala, substrát udržuji stále vlhký, takže jediné co mě napadá je možná přelití.Jinak všechny listy jsou takové papírové a místy i okousané.Nejspíš od nějakých škůdců, které jsem ale na rostlině nikde nenašla.

Děkuji za odpověď

Autor: Dragounová 2012-06-10 21:14:22

Hortenzie, která kvete pouze na loňském dřevě, musí být dobře zabezpečena na zimu. Doporučuji následující : před zakrytím letorosty sestřihnout za 3. až 4. pupenem. Rostlinu částečně svázat a postavit z pletiva kolem rostliny zahrádku, kterou naplníme drobnými větvičkami a listím. Nedoporučuji pouze listí, má tendenci hnít. Kryt sejmout až po 20. květnu. Rostlina bude mít po sejmutí krytu pupeny a letorosty uvnitř keře téměř bílé, které se asi po 14 dnech zazelenají. Takto zabezpečená hortenzie přežije i dlouhodobé holomrazy.

Autor: Dragounová 2012-06-28 08:50:09

Hortenzie po zimním odkrytí na konci května 2012.

Připojený obrázek: Hortenzie
Autor: Dragounová 2012-06-28 08:51:26

Hortenzie v polovině června 2012.

Připojený obrázek: Hortenzie
Autor: Radka K 2012-07-19 17:13:54

Dobrý den, bolo by možné přezimovat hortenzie v zimní zahradě? Teplota tam je kolem 18C a relativně vysoká vlhkost. Děkuji za radu, Radka

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2012-08-03 12:55:01

Určitě u hortenzie pěstované v zimní zahradě nebudete mít problém s vymrznutím, ale může nastat jiný, že vám pokvete málo nebo vůbec. Některé druhy rostlin a běžná hortenzie k n&iuml;m také patří, potřebují k inicializaci květních poupat projít určitým klidovým - chladných nebo dokonce mrazivým obdobím. Pokud jim to nedopřejete pokračují ve vegetativním růstu a květy mnohdy nezakládají. V dnešní době můžete koupit i teplomilnější křížence hortenzií pěstované jako pokojové rostliny, ale i pro ty mi vámi uváděná teplota přijde poněkud vysoká.

Autor: Jiřina P 2012-09-05 07:31:00

Dobrý den , mám prosbu o radu, jak předejít rezivění bílých květů, pak i vyzrálých zelených květů.Děkuji moc

Autor: Zdenek F 2012-09-09 11:28:31

Myslím že je to přirozené při stránutí květu, objevuje se to i na barevných jen to není tolik vidět.

Autor: Jana K. 2012-11-06 19:22:18

Dobrý den, prosím o radu. Nestačila jsem zazimovat hortenzii a napadl sníh a cela hortenzie zhnedla. Pravdepodobne namrzla. Dá se ještě zachránit? Moc děkuji za odpověd.

Autor: Romana J. 2013-04-02 19:53:44

Dobrý den, prosím o radu. Dostala jsem hortenzii v květináči, kterou pěstuji jako pokojovku. Substrát udržuji vlhký, denně rosím. Přesto začaly na rostlině usychat okraje listů. Dá se rostlině nějak pomoci?

Autor: Miloš Kožešník 2013-04-09 09:26:40

Rosení u hortenzií není nutné, ale zasychání bych viděl spíše z nedosttku výživy. Obsah hnojiva v substrátu je jen na dobu při pěstování do prodeje. Dále je žádoucí spíše co nejdřívější nákup nové rostliny. Pokud můžete, přesaďte ji do nového substrátu obohaceného hnojivem a i do většího květináče (u substrátu bývá uvedeno na jak dlouho je zásoben výživou) a až bude tepleji pak jí doporučuji přesadit do zahrady, nebo pravidelně přihnojovat (hnojivými tyčinkami nebo hnoojivem v roztoku).

Autor: Helena Cerna 2013-05-04 00:56:17

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli kyselosti odpovidajici zemina pro hortenzie je i ta, ktera se prodava pro azalky a rododendrony - nemam totiz moznost si ji nakombinovat. Dekuji za odpoved

Autor: Miloš Kožešník, Ústředí ČZS 2013-05-06 11:32:59

Pro hortenzie se používá v zásadě stejná zemina jako pro ostatní vřesovištní rostliny, kam rododendrony a azalky také patří.

Autor: Igor Sklenar 2013-05-30 07:20:54

Existuje niečo ako jabloní. ak v jeden rok má prehnane veľa kvetov budúci rok odpočíva? Mne sa to už stáva pravidlom že veľa kvetov mávajú každý druhý rok a pritom hnojím na kvet rovnako. Neviem čo robiť

Autor: Miloš Kožešník 2013-05-30 18:48:41

U ovocných dřevin se tomu říká střídavá plodnost, u hortenzií je to spíše vliv přechozího roku na tvorbu květních pupenů, navíc kvetou na dvouletém dřevě, tak to můžete pokazit i nevhodným řezem.

Autor: Dáša P. 2013-08-14 19:13:26

Jak poznám, zda hortenzie zakoupená se zelenkavými květy patří na zahrádku nebo do květináče v pokoji? Po zakoupení jsem ji nechala v květináči na terase na severní straně domu,krásně se zbarvila do červena.Nyní jsou květy už hnědé. Nejsem si jista, jak nejlépe se o květinu postarat dál.

Autor: kolemjdoucí 2013-08-16 09:54:22

Dnes ještě není běžnou praxí označovat prodávané rostliny zda jsou určeny pro pokojové pěstování, nebo je lze vysadit do zahrady - tedy jsou mrazuvzdorné.
V příspěvku 4056 je návod jak postupovat pokud o rostlinu nechcete přijít.

Autor: Pavlína Nováková 2013-09-24 15:40:12

Dobrý den, prosím Vás o radu... Hortenzii, mám již druhým rokem v obrovském květináči venku, je nádherná, modré barvy a samé velké květy. Můžu ji dát do zahrádky teď na podzim , nebo až na jaře? Děkuji Vám za odpověď a přeji krásný barevný podzim.

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-09-26 08:48:03

Vhodnější termín výstaby je podzim, i když nevím v jakých podmínkách jste ji dosud pěstovala a zimovla. Pokud byla v květináči i přes zimu venku pak ji vysaďte již nyní.

Autor: Liba 2014-01-06 23:20:42

Dobrý den. Hortenzii mám čtvrtým rokem, vždy na podzim odstraním jen květy, prozatím jsem nestříhala, keř je velký a řídký. Prosím radu, jestli na jaře můžu stříhat a jak daleko od odstraněných květů. Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-01-08 08:17:28

Hezký den. Jestli chcete aby keř zahoustl, seřízněte tak polovinu výhonů těsně nad zemí, přihnojte hnojivem doporučeným na hortenzie. "Keř" by měl zahoustnout - pokud o rostlinu pečujete a hnojíte jí průběžně. Pokud jí nehnojíte, nejspíše jen nahradí vyříznuté výhony. Z nových výhonů vyberete ty, které se Vám do keře hodí a jsou dostatečně narostlé a vyzrálé, ostatní drobné a tenké vyřízněte už v srpnu. Nové vyzrálé výhony by měly zimu přežít a v dalším roce kvést. jak píšete, nemáte nejspíše problém s tím, že by Vám hortenzie v zimě namrzala, to byste ji musela více seřezávat. Seříznout jí můžete podle vlastních představ, určitě jste už vypozorovala z jakých pupenů vyráží nové květy a tak si řezem nezlikvidujete všechny "květodárné" pupeny.

Autor: Dominika 2014-04-30 12:01:58

Dobrý den,hortenzie asi trochu umrzla,ale znovu obrazila.Bude jeste kvíst?Děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-30 12:28:59

Podle druhu a odrůdy kvetou buď vyzrálé loňské výhony nebo i částečně i plně vyzrálé nové výhony. Existují odrůdy, které na nových výhonech kvetou pravidelně, ale jsou to novinky několika posledních sezon a zatím dost málo dostupné. Vedle jména odrůdy je "přívlastek" Endless Summer nebo Forever and Ever. Nevím jak je tom se jménem ta Vaše, ale u rozumně hustého keře se na vyzrálých výhonech květy k podzimku mohou objevit. Pomoci tomu může hnojení hnojivem určeným na dobré vyzrání pletiv, hnojivem určeným na plodící rostliny, speciálem na hortenzie. Nechte výhony jestli se vzpamatují - pokud neobrostou - vyřezat je můžete později.

Autor: Eliška 2014-05-26 13:18:46

Dobrý den, jsem v pěstování hortenzií úplný začátečník. Na podzim jsme dostali krásně velkou sazenici hortenzie, mám ji umístěnou na zahrádce. Ale díky pozdním mrazíkům mi jarní pupeny omrzly :-( a teď tam jsou jen suché výhonky a dole vyrůstají listy. Co s hortenzií teď udělat, mají se ty suché výhonky nějak sestříhat nebo nechat tak jak jsou? je jich asi 40. Moc děkuji za info.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-27 07:30:58

hezký den, to suché, až na hranici živého vyřežte, když budou narůstat nové výhony - pokud by jich mělo být 40 - proberte je, nechte jich jen 8-10, aby vyzrály. Na zimu keř zakryjte listím, a chvojím, výšku nakrytí volte podle vašeho uvážení, ale alespoň 25 cm. Na jaře omrzlé seřízněte do živého a tak pořád dál.Postupem času keř můžete nechat trochu zahoustnout. Na jaře, v případě, že by měly přijít mrazíky doporučuji zakrýt keř netkanou textilií, nebo "obyčejným pytlem z plastu, pozdě večer dát pod něj k rostlině pár PET lahví s teplou vodou.
.... po příští zimě poznáte, jestli ta hortenzie patří ven. Letošek přál i relativně málo odolným odrůdám, dobře přezimovaly i rostliny, u kterých to není běžné.
No a jestli ho zatím nemáte, kupte si hnojivo určené na hortenzie, pokud můžu doporučit tak takové, které se rozpouští před použitím ve vodě a dává se častěji než jednou za sezonu - donutí Vás to rostlinu pořádně zalít. Pěstované hortenzie nebývají příliš suchovzdorné

Autor: Irena 2014-06-02 06:23:27

Dobrý den prosím, můžete mi poradit, proč mi nyní v květnu květy hortenzie uvadly? Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-02 08:03:55

Jaký druh hortenzie máte? Rostlina je venku? nebo v květináči? Hortenzie venku obyčejně kvetou až v létě.
Může to být nedostatek vody v květináči, v kořenech může být "nastěhován" nějaký škůdce, který žere kořeny, rostlina doma v květináči může být podmáčená, trpět houbovými chorobami,...
Jestli jste přestěhovala hrnkovou rostlinu ven, tak si teprve zvyká, venku podle stanoviště může mít vody málo, nebo na ní po deštivém počasí kouklo více slunce a zvadla přes den, ...třeba pod ní prolezl krtek nebo hryzec,..., může mít v kořenech například larvy lalokonosce, můry osenice, jestli jste jí přihnojila, může být příčina ve vyšší koncentraci hnojiva,...

Autor: Šárka 2014-06-20 09:05:41

Dobrý den, potřebuji přesadit hortenzii na jiné místo než je ted´zasazená a chci se poradit kdy je na to vhodná doba. Na původním místě ji mám asi 2 roky.

Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-20 10:50:20

Nejlépe v období poloviny října a na jaře, po rozmrznutí půdy, před začátkem vegetace. "Divočina" je přesazování během vegetace. Je to věc zkušenosti v těchto zásazích. V období, kdy budou pár dnů nižší teploty a zatažená obloha, popřípadě prší, je možné přenést prakticky každou rostlinu s dostatečným balem na nové místo. Pokud je v místě 2 roky, stačilo by vyrýt bal s obvodem o šířku rýče větší než je keř. Nejprve by celý horizont do hloubky cca 40 cm musel být dokonale provlhčen. Pak by přišlo na řadu obrytí za hranicí daného obvodu a vyzdvižení "válce" vysokého cca 40 cm. Pokud by kořeny sahaly hlouběji, měl by být vyšší. No a válec se přenese do nového místa, uloží jak do peřinky, zalije. Rostlina se několik dní stíní (ochrana před sluncem, ale i suchým větrem).

Autor: Magdaléna 2014-07-18 18:33:00

Dobrý den, prosím o radu - jak hluboko koření hortenzie, jak hlubokou jámu mám vykopat? Rostlinu (macrophylla Rosita) mám sice ještě nízkou, malou, ale ráda bych založila správnou hloubku výsadby. Děkuji moc za informaci!

Autor: kocour 2014-07-21 14:04:06

Dobrý den. připojila bych se k dotazu p. Magdalany, po zakoupení hort.velkokvěté jí zasadil zahradník hluboko pod úroveń kořenového balu, než byla v květináči, zdá se mi to až neprirozené...je to tak správně? DÍK

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-07-28 10:32:24

Keře hortenzií obecně koření v největším objemu do hloubky 50-60 cm. Větší část do 40 cm, malý podíl i hlouběji. Potíž je s tím, že i když potřebují vlhko a dostatek vody v substrátu, nesnášejí podmáčení. Výsadbová jáma, pokud by byla v zemině, ze které voda neodtéká, musí mít odtok - drenáž.
Zahradník, který vysadil rostlinu hlouběji neudělal nic špatného. Rostlina bude mít zemí ochráněná očka, ze kterých vyrostou nové výhony v případě, že by přišla velmi tuhá zima. První a druhý rok je po výsadbě kritický, rostlina není plně zakořeněná a tudíž i citlivější. Hlubší výsadba dává předpoklad vytvoření většího keře.
Na druhou stranu mě přijde nepřirozené, když jsou rostliny, které koření do hloubky pod 40 cm drženy v mělkých kontejnerech s obnaženými kořenovými krčky. Dík tomu, že dospodu přirůstají kořeny občas rostliny vytlačují jsou oproti Vaší hortenzii v dosti nepřirozených podmínkách.

Autor: Magdaléna 2014-07-28 11:06:55

Děkuji moc za odpověď, pokoušela jsem se informaci všemožně vyhledat, bohužel marně. Ještě jednou děkuji a přeji příjemné léto!

Autor: Blanka 2014-08-20 13:09:57

Dobrý den, zasadila jsem hortenzii velkokvětou do jámy vysypané hrabankou (na radu prodávající paní) a obsypala vrstvou kůry. Na zimu mám ještě raději přikrýt celou rostlinu netkanou textilií nebo stačí navršit třeba do poloviny ještě kůru? Loni mi keřík nepřezimoval, ale je pravda, že jsem ho sázela až někdy v polovině září,ale jestě na podzim jsem hnojila speciálním hnojivem proti vymrznutí. Děkuji za radu

Autor: Božena Králová 2014-08-20 17:32:07

Mohu přesadit hortenzii - velký keř cca 1 metr vysoký a 1 metr široký, (sázela jsem několik hortenzií blízko sebe)a keře rostou krásně ale mají málo místa. Pokud ano, mám je přesadit na jaře nebo na podzim? Děkuji za odpověď

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-21 08:09:20

Pro paní Blanku: Hnojivo proti vymrznutí u rostliny, která není zakořeněná moc nepomůže. Rostlina spíše uschla. Lepší než netkaná textilie by bylo suché listí do stejné výšky, přikryté chvojím a občasná zálivka pod listí. Nejlepší by byl buk, dub, tvrdší listy, které se tolik nesléhají.
Pro paní Boženu: Rýčem udělejte zářez mezi keři (v polovině vzdálenosti od keře vedlejšího), kořeny se zahojí a obnoví blíže k rostlině, na straně volné až před přesazením odryjte bal v šířce keře, přesaďte raději až na jaře. V tomto "informačním vlákně" se dozvíte snad vše co k přesazení a pěstování potřebujete vědět.

Autor: Maria 2014-09-08 16:45:38

Dobrý den,prosím pěkně o radu, zda přesadit z nádoby/7 letou/ Hydrangea macrophylla na záhon, na podzim, nebo nechat tento pokus až na jaře. Je nádherná, ale už potřebuje sama jednu místnost na přezimování. Děkuji za odpověď a přejí krásný pohodový podzim.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-09-09 07:59:57

I Vám vše dobré a pohodu. Zkuste s rostlinou vydržet ještě do jara. už by si do podzimu nevytvořila dostatečný kořenový systém. Vysaďte jí až na jaře.

Autor: Vlastimil 2014-09-18 12:50:37

Dobrý den, mám hortenzii asi 20 let a chtěl bych zjistit, zda bych ji mohl přesadit. Díky za odpověď
V příloze posílám

Připojený obrázek: Hortenzie
Autor: Jan, Borovany u ČB 2014-10-06 17:49:49

Dobrý den, chystám se zasadit právě koupené hortenzie - všechny mají velká květenství, nasazené pupeny- sadit mohu nejdříve dne 13.10.14. Prosím: Jaký časový úsek je ještě vhodný pro podzimní výsadbu - není již příliš pozdě(Borovany u ČB)? Pokud počkat na jaro - kdy sadit a jak přezimovat - na chalupě (neobydlené)na světle nebo raději ve stodole v přítmí? Předpokládám že tam i tam nezalévat a chránit proti mrazu obalením kmínku,...? Děkuji. Jan

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-15 10:27:02

Pokud nemají v květináči vytvořený tzv. mech (= nejsou v kontejneru příliš dlouho), ale pěkné kořeny, které by se rozrůstaly do šířky, pak ano. Vykopat díru 2x větší a hlubší než je kontejner, naplnit ho směsí hrabanky (1 díl), rašeliny bez přidaného vápníku (2) a kompostu (2), nebo substrátem přímo na hortenzie nebo azalky rododendrony, vřesovištní rostliny, begonie. Pořádně zalít, zalévat až do zámrzu, poté zakrýt suchým listím a chvojím, v zimě přihrnout sníh nebo zalít.
Jestli jsou v kontejneru tak dlouho, že ho zevnitř jemňounkými kořeny obrostly, podržte je v místnosti, kde nebude teplota klesat víc jak 5°C pod nulu. Zalít se občas musí, na jaře je vysadíte. Vaše hortenzie jsou na kmínku?

Autor: ruzena 2014-10-16 12:16:24


Dobry den, chtela bych se zeptat, zda mohu jeste nyni presadit hortenzii z mista, na kterem je teprve necely rok. Myslim, ze ji to na tomto miste nesvedci, ale nevim,zda to udelat jeste ted nebo pockat na jaro. Dekuji predem za odpoved a hezky den!!!

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-16 13:25:27

Raději až na jaře. Jestli je v místě, kde se jí nedaří, dostala by přesazením ještě další ránu v době, kdy se chystá na zimu.

Autor: Šárka 2014-10-27 08:28:11

Dobrý den, chtěla bych se zeptat čím pohnojit jedlý kaštan, který máme v zahradě asi 15 let. Na jaře krásně kvete , ale plody má malé.


Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-27 10:01:14

1. může to být odrůdová vlastnost (pokud je to odrůda), není-li to jen semenáč
2. může se to změnit samo s věkem stromku
3. můžete se pokusit doplnit P,K, zapravit do půdy hnojiva s na trhu dostupnými stopovými
prvky.
4. možná by potřeboval jiného opylovače než je sám.

škoda, zajímavé téma, ale schovat ho pod hortenzie není to nejlepší. Kaštan je ve vašem případě ovocný strom, proč otázku řadíte sem. Přicházíte o část odpovědí, které by přišly z okruhu přátel jedlých kaštanů.

Autor: Libuše 2014-11-23 02:23:42

Dobrý den kamarádka mi chce vykopnout kousek hortenzii ,ale neví jestli teď než začnou mrazi a nebo na Jaře.Ale na jaře má hortenzie už má pupence jestli to nevadí.Chtěla bych jí dát. na zahrádku .Děkují za odpověď

Autor: Jára 2014-11-24 00:21:16

Letos na jaře jsem byla podarována vykopanou hortenzií, také již měla pupeny, ujala se dobře a kvetla. Já jsem z mojí (jiné) hortenzie na jaře odlomila při stěhování květináče ze sklepa na terasu větvičku, dala jsem ji do vody, kde během krátké doby pustila kořínky. Zasadila jsem do květináče a podarovala. Kupodivu tato mladá rostlinka vytvořila jeden veliký květ hned prvním rokem. Nejspíš to byla větévka z dvouletého dřeva, na to jsem si nedala pozor. Zeminu jsem si namíchala ze substrátu co dům dal - trochu na pelargonie, trochu rašeliny, trochu ze záhonků, trochu písku, trochu z kompostu a přihnojila jsem kostní moučkou a cereritem. Asi bych to nechala na jaro. Na zimu ji kamarádka nejspíš zakryje - když si přečtete celé toto vlákno, načerpáte potřebné informace.

Autor: Libuše 2014-11-26 21:19:12

Děkují

Autor: Hana 2015-03-21 21:58:10

Dobrý den,
chystáme zvýšení záhonů a to i těch, na kterém máme již 3 leté hortenzie. Moje otázka zní : jestli musíme hortenzie vykopat a zase dát zpět do zvýšeného záhonu, nebo můžeme přisypat cca 20 cm hlíny na již rostoucí hortenzie, tedy 20 cm nad původní zasazenou úroveň. Děkuji a všem pěstitelům hodně zdaru :-))))

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-03-23 08:39:50

Bylo by dobré zachovat hloubku sázení, (nezasypávat) nepotápět ji. Ale bude vyžadovat lepší péči. Na vyvýšeném záhoně může trpět nedostatkem vláhy. tedy zalévat, mulčovat, ev. k ní vysadit něco, co jí dodá stín na kořeny okolo poledne.

Autor: Hana 2015-03-26 20:06:53

Děkuji za odpověď pane Dvořáku, myslela jsem si to :-)). Takže si vyhrneme rukávy a budeme se řídit Vaší pohotovou radou :-) Hana

Autor: Hana 2015-06-17 22:11:27

Dobry den presazeni se povedlo ale mam dalsi otazku Prosim o radu kdy tvarovat tyto hortenzie jsou to odrudy Forever a nikde jsem nenasla informaci jak s nimi nakladat abych si nezlikvidovala kvety pro pristi rok Dekuji za odpoved

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-18 07:59:46

Odkážu Vás na: http://www.hrano.cz/hrano/zahradni-hortenzie-forever-and-ever.html

Autor: Maja 2015-08-15 16:18:40

Dobrý den,
Dnes som kúpila hortenzie latnaté, mám ich zasadiť hneď do záhrady, alebo len do vetších kvetináčov a do záhrady ich sadiť budúci rok. Ďakujem.

Autor: Maja 2015-08-15 16:28:07

Dobrý den,
Dnes som kúpila hortenzie latnaté, mám ich zasadiť hneď do záhrady, alebo len do vetších kvetináčov a do záhrady ich sadiť budúci rok. Ďakujem.

Autor: Simona 2015-11-27 13:01:31

Dobrý den, jsem pěstitel amatér, každý rok koupím nějakou kytičku, ale vím, že do zimy pomře. Na jaře jsem si koupila takovou chudinku (nebo tak vypadala) hortenzii a ona se mě odměnila velkými 15 růžovými květy. Pěstuju ji na balkóně v květináči. na podzim jsem přstala zalévat v domnění, že ji bude stačit déšť. Květy úplně uschly a znědly a i některé stonky zhěndly. Procházela jsem forum ale stále nevím, jestli mám ustřihnout ty oschlé květy na jaře, nebo jestli je tam nechat + tedy jestli ostřihnou hnědé stonky (dřeva), nebo nechat. Jinak nevím, kam ji na zimu umístnit, jestli do sklepa, kde je tma nebo do pokoje, kde je teplo-co bude menší "zlo". Garáž nemám. díky moc! s.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-12-01 08:18:45

Ten sklep by byl lepší. Listy už nejspíše nemá a tma, vlhký vzduch a teplota pár stupňů nad nulou jí budou svědčit. Substrát držte trvale vlhký, při přesazení použijte buď speciál na hortenzie nebo substrát na azalky a rododendrony, vřesovištní rostliny nebo begonie. Oberte jen to co by samo opadalo, řezy nechte na jaro.

Autor: Ivana 2020-08-20 12:18:04

Dobrý den , dostala jsem větvičky rododendronu,je možné je zakořenit ?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-08-24 13:16:20

Obecně řečeno, jde to. Je to docela věda. Používají se letní řízky v různých stádiích dřevnatění. Některé odrůdy a druhy koření velmi dobře, jiné jen po ošetření speciálními gelovými nebo tekutými stimulátory. U těch je lepší dát nějaký výhon na hřížení, potápění nebo to zkusit roubováním. Jako podnož pro roubovance se používala (používá?) odrůda Cunninghams White, snadno kořenící. Možná už jsou lepší, lépe kořenící.
Ale člověk nepoučený mívá úspěch i tam, kde se u odborníků předem počítá spíše s nezdarem.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-08-24 13:18:22

Ještě k věci: proč dáváte jako stý příspěvek o hortenziích dotaz na rododendron?

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy