Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Sakura - choroba - listy

< zpět
Autor: Václav Kopal 2009-05-03 23:25:48

Dobrý den, mám několik let sakuru -Prunus serrulata "Kiku-shidare-sakura". Každý rok na jaře po odkvětu jsou mladé listy silně napadeny. Některé úplně zahynou, z jiných zůstane jen torzo. Nevím, co proti tomu dělat. Přikládám fotky.
Moc děkuji za radu.

Připojený obrázek: Sakura - choroba - listy
Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-05-11 07:29:05

Vážený pane Kopale,
jedná se o nepříjemnou píďalku zhoubnou. Housenky škodí žírem a to na jaře. Při masovém výskytu dochází k silnému prosvětlení korun. Housenky jsou zhruba 35 mm dlouhé červenohnědé se světležlutými postranními skvrnami. Nebezpečný je hlavně víceletý žír, kdy je strom tak oslaben, že může dojít až k uhynutí. Ochrana spočívá v aplikaci lepových pásů a to na podzim proti vylézajícím samičkám. Provést zimní či předjarní ochranný zásah např. OLEOEKOL. Dále pak můžete použít při rašení, postřik vhodným insekticidem, např. DECIS EW 50. Účinné je i ošetření biopreparáty na bázi Bacillus thuringiensis. Nepřímá ochrana vyvěšení hnízdních ptačích budek, vajíčka píďalky sbírá v zimě zvláště sýkora. Přeji pěkný den.

Autor: Petra Knappová 2016-11-04 13:53:25

Prunus serrulata Amanogawa - mám ji 4 roky vysazenou v zahradě a poslední dvě sezony se jí nedaří. Na jaře napadne listy nejspíš nějaký škůdce, listy se pak kroutí a zasychají, celkově strom nevypadá hezky. Kmen je pokryt zelenou vrstvou nevím čeho. V příloze posílám aktuální obrázky. Můžete mi poradit, jak strom ošetřit, aby se mu lépe dařilo?

Připojený obrázek: Sakura - choroba - listy
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-11-07 07:49:53

Sakury trpí stejnými problémy jako pěstované třešně a višně, tedy moniliniózou a skvrnitostí listů třešně a višně. Nejinak je to s tou Vaší. Zelený povlak na starších větvích mohou být řasy. Pročtěte si příznaky těchto chorob a jestli Vám vyjde to, že je jednou či oběma strom napadený, pak z toho vycházejte při ošetření.
Předně všechny zasychající větvičky i s listy odstříhejte a spalte, vyhrabejte všechno listí a též ho zlikvidujte mimo kompost (třeba do bioodpadu). Suché větvičky se likvidují okamžitě, jakmile se na stromě objeví.

Autor: Pavel 2017-06-03 12:26:24

Dobrý den.Prosím o radu.Objevily se mi na sakuře tyto černé tečky.O co se jedná,je to nebezpečné.děkuji

Připojený obrázek: Sakura - choroba - listy
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-05 08:46:07

Kdyby dotazující dávali své příspěvky podle daných pravidel, už jste tento dotaz nemusel do fóra dávat.
Věděl byste, že to jsou výrůstky fyziologické, jsou jeden ze znaků určujících zástupce třešní. http://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=65&display=prispevky&id_tema=28#end

Autor: Kateřina V. 2019-08-10 18:12:58

Dobrý den, naše sakura má některé listy vybledlé, většinou na koncích větví, nyní jedna z větví vypadá, že celá uschla. Nevím, jestli to je nemoc nebo nedostatek něčeho. Děkuji za radu.

Připojený obrázek: Sakura - choroba - listy
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-08-20 09:28:35

Vypadá to buď na nedostatek manganu nebo železa. Oba prvky v půdě blokuje vyšší hladina vápníku, pokud je ho v půdě málo a vidíte tohle, tak v ní prostě nejsou. Pokud by šlo o železo, listy by zelenaly po opakovaném použití nějakého chelátu Fe, nebo po ošetření (vícekrát po týdnu) 0,5-1% zelenou skalicí. Vrací-li se barva, byl to nedostatek železa. Mangan je samostatně v přípravcích Mantrac, Mangan Forte. Oba prvky jsou ve Wuxal kombi Mg, Wuxal Super má deklarovaný mangan. Pro rychlý účinek se aplikují přes list.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy