Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Kvetení lípy + povlak na hlohyni

< zpět
Autor: Soňa Cvrčková 2010-09-11 14:53:51

1.) Kvetení lípy

Dobrý den.
Na zahradě se mi vysemenila lípa. Prosím o určení druhu a ráda bych věděla kdy na ní můžu čekat květy, jak musí být stará nebo jak musí být velký obvod kmene.

2.) Povlak na hlohyni
Prosím o radu ohledně plodů hlohyně mám dva keře. Na jednom jsou krásně oranžové malvičky a druhá je má potažené zelenohnědým povlakem, čím bych jej mohla odstranit?

Přikládám obrázky, za odpovědi předem děkuji.

Připojený obrázek: Kvetení lípy + povlak na hlohyni
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-13 08:43:32

Podle odhadu velikosti listů v poměru k plodenství hlohyně, se bude jednat nejspíše o naši domácí nejběžnější lípu srdčitou (malolistou) - Tilia cordata. Listy jsou okrouhlé až 7 cm dlouhé, na líci zelené a na spodní straně šedé, v úhlech nervatury najdete rezavé chloupky. Čepel listů je na bázi srdčitá až šikmo uťatá. Podobný tvar listů, bývají ale podstatně větší, má lípa velkolistá - T. platyphylla, s listy oboustranně zelenými, na spodní straně někdy ochlupenými a v úžlabí nervů s bílými chloupky. Kvete v červnu asi o 14 dní dříve než lípa srdčitá.

U vaší lípy je nutné nejdříve vypěstovat kmínek - kmenný tvar stromku, který se pěstuje obdobným způsobem jako u ovocných dřevin a to buď z vrcholových pupenů, nebo střídavým řezem. Postranní zesilovací obrost na kmínku (má ve vegetačním období důležitou funkci pro správné tloustnutí mladého kmínku) během vegetace zaštipujeme a v předjaří ho pak ostrým nožem vyřezáváme na větevní kroužek. Podle výšky ve které pak korunku zakládáme se rozlišuje polokmen a vysokokmen, nejvyšší pak bývá u tzv. alejových stromů. Doba pěstování kmenného tvaru trvá 3-5 let a je to období intenzívního růstu pro strom. V pozdějších letech se již zaměříme více na rozložení korunky, pokud vyroste boční obrost ještě na kmínku, dále ho pak během vegetace zakracujeme a v předjaří opět úplně odstraníme (řez na větevní kroužek).
Do květu by pak lipka měla přijít velice brzo po zapěstování kmenného tvaru. Má tu vliv intenzita řezu - všechny zásahy řezem při zapěstovávání korunky, kdy hlubší řez stimuluje více růst. Se zmírňováním intenzivního růstu pak přichází kvetení. Vliv bude mít i výživa - dusík je stimulujícím prvkem pro růst u mladých stromků, fosfor pro plodnost. Výživa se pak v účinku projevuje ještě v kombinaci s vlivem stanovištních podmínek, kdy větší sucho bude mít kladný vliv i na květ.

Plody hlohyně šarlatové - Pyracantha coccinea, jsou napadené jednak černěmi z již předchozího letního období a pak i padlím, které se objevilo nedávno a je patrné na listech jako bělavý povlak, který začíná nekrotizovat listy. Je teď v našich zahradách všudypřítomné a jeho rozvoj je největší na náchylných trvalkách a keřích za vhodných teplotních podmínek

Problémy se strupovitostí na jádrovém ovoci, kterým je hlohyně botanicky nejblíž, najdete v levém menu v metodice ochrany, nebo přímo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00271.HTM

padlí - viz metodika, nebo: http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00361.HTM

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy