Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

\"Usychající\" Schwerinova borovice

< zpět
Autor: Kateřina C. 2021-07-12 13:04:32

Dobrý den,
před pár lety jsme si na zahradě zasadili Schwerinovu borovici a až do letoška se ji dařilo. Nyní vypadá jako kdyby usychala, ač má letos naopak výrazně více vláhy než v minulých letech. Má svěšené šednoucí jehlice a celkově vypadá nezdravě viz fotografie. Také letos nevytvořila přírůstky (minulý rok 3/4 m). Nevíte prosím, jak bychom ji mohli pomoci? Může to být např. kvůli příliš velké vlhkosti půdy?
Moc děkujeme za jakékoliv rady.
Kateřina C.

Připojený obrázek: \
Autor: Kateřina C. 2021-07-12 13:06:56

Ještě doplňuji detailnější fotografii. Děkuji.

Připojený obrázek: \
Autor: Kateřina C. 2021-07-12 13:15:50

Takto vypadala minulý rok 30.5.

Připojený obrázek: \
Autor: SPCH 2021-07-12 13:59:34

Na fotce, kde je Vaše bor. ještě ok je veliký pařez-smrkový? Možná teď strom hyne v důsledku mrtvolného rozkladu kořenů pokáceného velikána? Jaká je pod řešeným jehličnanem půda-jednolitá, vrstvená, obohacená, je nakrytá tkaninou, zasypaná štěpkou, kůrou, stříkali jste proti nějakým houbovým chorobám, živočišným škůdcům-jestli ano, tak cíleně, nebo preventivně, hnojíte...?

Autor: Kateřina C. 2021-07-12 14:41:00

Děkuji za Vaši odpověď. Ano, vedle borovice je pařez starého smrku, který jsme museli zhruba před 4 roky pokácet kvůli napadení kůrovcem. Pokud je to příčina, lze s tím něco dělat? Na zahradě je jílovitá půda, do které byla vykopána jáma na borovici a vyplněna rašelinou/zeminou pro jehličnany. Tkaninu jsme nepoužili a zeminu jsme zasypali kůrou. Ještě jsme strom nestříkali, ani nehnojili. Doporučil byste mi prosím nějaké vhodné hnojivo či postřik? Je možné strom ještě zachránit?
Moc děkuji.

Připojený obrázek: \

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2021

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy