Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

zasychání konečků jehličí u jedlí

< zpět
Autor: hanka 2008-06-02 22:32:23

Dobrý den,
mám v truhlících zasazeny koniferky různých druhů jehličnanů. Balkóny mám dva, jeden na východ a druhý na severozápad. Každý rok mám problémy s jedlemi. Ať jsou na tom či onom balkoně, vždy jim začnou zasychat nejprve konečky jehlic z předchozího roku a pak i nové přírůstky. Nevím čím to je. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to s hnojením. Bojím se, vzhledem k tomu, že jsou všechn rostliny pěstované v truhlících, že je předávkuji. Hnojím kapalným hnojivem pro konifery s přídavkem guána - jednou za dva měsíce a stejně už jsem zlikvidovala dvě borovičky.
Díky moc

Autor: Ivan Dvořák 2008-06-03 21:52:13

Jaký mají substrát? Může to být možná v pH substrátu, nedostatku nějakého pohyblivého prvku (K ?), který ovlivňuje vyzrání jehlic. Myslím, že by místo hnojení rostlinám stačilo přesadit je každý rok do tzv.lesnického substrátu. Ten má jiné složení než běžná zemina nebo substrát na pokojové či balkonové rostliny. Spíše se blíží k substrátu pro azalky a rododendrony, vápnostřežné rostliny. Přesnější dávkování dosáhnete s hnojivem typu Kristalon, určeným na konifery. Vaše hnojivo by se lépe uplatnilo ve volné půdě. Pokud máte zahrádku, nebo možnost pěstovat rostliny někde ve volné půdě, dejte semenáčkům možnost rok či dva pobýt venku. Budou na tom po přesazení do truhlíků lépe. Pro alespoň částečné zapojení mykorhizy, přisypte k rostlinám trochu rozložené hrabanky z lesa. To by také mohlo pomoct.

Autor: hanka 2008-06-05 20:56:32

Aha, ten substrát mě nenapadl. Děkuji za radu. Pěstuji je v zemině pro balkonové rostliny, mám je sesazené, aby to bylo trochu i ke koukání, s některými skalničkami. Ale rašelinu bych mohla pro "změkčení" PH rozhodně přidat.
Tu hrabanku asi nezvládnu, teď se nedostanu do lesa. Děkuji moc

Autor: Ivan Dvořák 2008-06-07 17:19:01

Pohoda, klídek, to je běh na dlouhou trať. Pokud máte čistou rašelinu (vrchovištní, bílou), nechte ji vymáčet, asi hrst na 1l vody, dva tři dny a výluhem zalijte stromečky. rašelinu pak po proschnutí dosypte navrch. Hlavně neberte rašelinu, u které je vápencem nebo jinou vápenatou hmotou upravené pH.

Autor: A. Neumannová 2013-08-21 15:15:03

Dobrý den, chci se jen zeptat, když v průběhu pěti let sázíme cypřiše, tři roky rostou a pak jeden po druhém reznou a musí se vyhodit. Postupně takhle odešly všechny, jedná se asi o 15 ks. Já vím, že stát se to může, ale je divné, že u všech, proto máme podezření, že jim někdo "pomáhá". Chtěla bych se zeptat, jestli se dá zjistit z té uhynulé rostliny nebo z jejích kořenů, čím to je (nějakým rozborem)a jestli nevíte, na koho se obrátit? Děkuji

Autor: A. Neumannová 2013-08-21 15:16:16

Dobrý den, chci se jen zeptat, když v průběhu pěti let sázíme cypřiše, tři roky rostou a pak jeden po druhém reznou a musí se vyhodit. Postupně takhle odešly všechny, jedná se asi o 15 ks. Já vím, že stát se to může, ale je divné, že u všech, proto máme podezření, že jim někdo "pomáhá". Chtěla bych se zeptat, jestli se dá zjistit z té uhynulé rostliny nebo z jejích kořenů, čím to je (nějakým rozborem)a jestli nevíte, na koho se obrátit? Děkuji

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy