Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jak řezat živý plot z thují

< zpět
Autor: Josef 2007-04-03 23:43:17

Mám 4. rokem vysazené tůjky a již mají něco málo přes metr, chtěl bych mít pěkný hustý plot - stěnu, ale aby se nerozklesával v zimě. Slyšel jsem, že proto není vhodné stříhat tůje vodorovně - co je na tom pravdy? Stačí stříhat jen na jaře nebo se musí setřih opakovat.

Autor: IK 2007-04-06 12:23:49

Živý plot z thůjí je nutné stříhat alespoň 2x ročně. Poprvé v termínu, kdy je dokončen hlavní prodlužovací růst - na konci jara (v červnu) a podruhé koncem léta (konec srpna až září) pro finalizaci tvaru. Pro většinu jehličnatých živých plotů je pravidelné tvarování zvlášť důležité pro udržení potřebné hustoty ovětvení. Tůjky patří mezi hustě rostoucí rostliny, snášející silné zastřižení, a používány jsou proto hlavně pro přísně tvarované živé ploty. Cílem řezu je zmnožení hustých větví od báze až po vrchol a pečlivě zarovnat strany plotu. Nutné je zdůraznění , že strany každého živého plotu (bez ohledu zda se jedná o jehličnany nebo listnáče) musíte od samého začátku stříhat pod mírně šikmým úhlem, aby byl plot nejširší na bázi. Měl by se tedy zužovat směrem k horní straně, která může být plochá nebo mírně zaoblená, aby lépe odolávala těžkému sněhu nebo náporům větru. Zaoblený vršek je vhodný hlavně u tůjí, kdy plot působí méně stroze, ale úhledně. Ze šikmých stran plotu sníh snáze spadne, navíc vzniká rovnoměrnější dopad světla od vrcholku rostliny až dolů, a tím zbytečně neubývá funkční asimilační plocha rostlin ve spodních partiích. Šikmé boční strany nemusíme dodržet jen u velmi nízkých plůtků (lemy a ornamenty květinových záhonků). Pro představu, pro tento odklon postačí asi 10 cm na 1 m výšky.
Thůje, stejně tak i ostatní jehličnany a většina stálezelených, přirůstají každoročně hlavně svými terminálními - vrcholovými výhony, takže zpočátku zastřihujeme pouze šikmé boční strany a vrcholky netvarujeme (zastřihněte jen výraznější nerovnosti). Po dosažení potřebné výšky, začneme s opakovaným sestřihem i u vrcholků.

Autor: Dáša 2008-02-16 22:59:27

Mám 2 roky zasazené thuje, vysoké jsou asi 1,3m-kdy mám prvně provést boční střih?
Pravidelně je hnojím hnojivy na thuje, na radu zahradníka přidávám hořkou sůl, stříkám proti houbovým chorobám, přesto jsou některé hodně řídké a skoro všechny jsou u kmínku rezavé-co mám prosím dělat?
Když je stříkám proti houbovým chorobám, dělám dobře, když je stříkám na všechna rezavá místa (hlavně uvnitř) nebo stačí postřik zvenku-nerada bych jim ještě víc ublížila.
Některé thuje mají na větvích ošklivé hnědé plody-nechybí jim něco?
Jak často a čím, bych správně měla hnojit-thuje jsou zasazeny v místě, kde dříve bývaly mokřiny-nyní vysušené.
Moc Vám děkuji za odpověď

Autor: Vašek K. 2008-02-17 10:09:04

Na těch větvičkách jsou staré šišky v nich byli semena to je běžná věc časem odpadnou většinou tuje reznou uvnitř u kmenu když nejde na ta místa světlo když jsou řídké a ještě rezavé může se jednat o malo vody během sezony tuje se zbavují přebytečných větviček i zima je suchá a větrná také tím trpí když nemrzne pořádně zalít.Tuje vypařují vodu i v zimě za mrazu nesmí jim promrznout kořeny jinak nemůžou vodu nasát dobré je pořádně zalít a mulčovat kúrou nebo jehličím.

Autor: Dáša 2008-02-17 16:10:12

Moc děkuji za rychlou odpověď.
Jen prosím ještě k tomu stříhání-mám thuje sestříhávat pravidelně od malého stromku, nebo až dorostou požadované velikosti(2-3m)? Děkuji

Autor: Ivan Dvořák 2008-02-20 19:47:29

Dobrý večer
Začněte už teď, ať zahoustnou, větví. Pak vytvoří hustší plot, který bude mít tu "živou zónu" hustší a hlubší. Také, pokud jsou na nějakém větrnějším místě, budou pevnější. Snažte se bay měly spíše jen jeden kmínek a z něj boční obrost než aby dělaly "koště" s více rovnocenými větvemi rostoucími nahoru. Takové sníh může poničit spíše. Klidně je stříhněte jak na výšku tak na šířku, otázka je jaké "túje" máte. Je to semenáč nebo nějaká odrůda? Ne, že by se řez zas tolik lišil, ale semenáč, řízky ze semenáče, odr. "Malonyana", nebo "Smaragd",....mají určitý typ růstu, který se při řezu musí ctít, jinak se nemusíte setkat s tím nejoptimálnějším výsledkem. "Túje" nepotřebují prakticky žádnou chemii, ale (jak píše pan Vašek) vodu. To bývá příčina prosychání, spolu s nedostatkem živin, zejména dusíku. Svou roli v tom hraje i pH půdy, zálivkové vody. To vedle hnojiv na konifery a vápnostřežné rostliny rychle vyřeší výluh z hrabanky ze smrkového lesa (1kg na10 l vody, nechat tři dny, vodu slít, znovu namočit na tři dny, poté dát pod stromy i hrabanku cca 1kg na 1-2 metry). Pokud to budete dělat, berte z lesa hrabanku šetrně, ať nepoškodíte les.

Autor: Dáša 2008-03-02 17:53:15

Děkuji za odpovědi, hned jak přejde to hrozné počasí, tak na to vlítnu. To zalévání mi nejde do hlavy, protože na místě, kde rostou je opravdu dost vlhko a mulčovací kůru mám v 10cm vrstvě, ale přesto je budu více zalévat a uvidím. Ještě jednou moc děkuji. Mějte se

Autor: Manka 2008-04-13 23:02:40

Dobrý den, mám tůje velké necelý metr a mají celé šedavý povlak. Co to je a jak se povlaku zbavit? Děkuji.R

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-04-14 22:04:19

Paní Manko, to zbarvení není normální, ale jen podle něho se nedá příliš poznat co jej způsobuje. Možná by stálo za to podívat se zblízka, zda neuvidíte nějaké poškození, nebo zda je to jen povlak na povrchu. Zkuste ho setřít rukou, smýt vodou, zjistíte jak je pevný a jak jde do hloubky. Možná by pomohla i malá fotografie. Jinak přes zimu bylo docela teplo a přitom sucho, pokud jste nezalévala a jednalo se o novou výsadbu, mohly trpět i nedostatkem vody.

Autor: judr.najman@seznam.cz 2008-05-04 19:59:27

Mám cypřišky, asi 1 m vysoké. Plot chci mít vysoký cca 1, 80 cm. Kdy mám zastřihnout, aby začaly růst do šíře? Děkuji.

Autor: Ivan Dvořák 2008-05-06 22:15:36

Měl byste již teď. Aby zahoustly, měly pevnější kmínek, lépe odolávaly větrům, dešťům, sněhu. Nevím jakou odrůdu máte, ale řezem ovlivníte tvar, hustotu a buď růst s jedním průběžným kmenem, nebo s více rovnocenými vrcholy. Pokusím se zítra vyfotit takový plot, abyste viděl jak vypadá cypřišek při dané výšce, v zápoji. Také záleží jak daleko od sebe je máte.
Řekl bych, že kvalitní návod je u autora I.K. v začátku

Autor: Kateřina 2008-06-10 11:44:08

Dobrý den, prosím o radu, jak ošetřit tuje, na kterých mi začínají usychat zelené konce větviček. Uvnitř větvičky, při rozlomení větvičky na hranici suchého a zeleného, je zelená housenka s černou hlavičkou. Prosím, jak poraďte, jak se proti ní bránit. Děkuji za odpověď

Autor: Klára 2008-08-23 09:36:50

dobrý den, máme doma thuje staré asi patnáct let, nebyly téměř nikdy stříhané, jsou velmi řídké a mají tenký kmen- obávám se aby se nezlomil. lze ještě ted nějak výrazně zkracovat nebo upravovat? díky

Autor: Ivan Dvořák 2008-08-23 12:42:59

Zkrátit je můžete dost výrazně, stříhejte jen konce větviček, podpoříte tím jejich větvení, popřípadě probuzení spících pupenů hlouběji na proschlých částech. Ale to jen pokud jsou v dobrém výživném stavu a v růstu.
Spíše bych Vám doporučil sehnat nějaké hnojivo na konifery, které doporučuje výrobce používat i v této roční době, přihnojovat na podzim a následně časně od jara. Řez v tom případě udělat až na jaře, když bude "túje" nadupaná živinami a připravená růst. Tím probudíte více spících oček i sílení kmínku.

Autor: Ondra 2008-09-19 19:24:07

Mám problém.V květnu sem vysazoval na zahradu túje konkrétně Zerav východní a začínají asi 3 túje reznout .Něvíte čím to je?Předem děkuji za odpověd.

Autor: Jarka 2008-11-01 13:42:07

Dobrý den, máme nově zasazené thuje, sázeli jsme je na jaře v květnu. Potřebovala bych poradit, kdy je můžu začít sestřihovat aby zhoustli a jak. Moc děkuji za odpověď

Autor: Jaroslava M 2008-11-03 09:58:43

Dobrý den, také máme thuje zasázené tento rok. Prosím poraďte zda je zastřihovat ještě letos a nebo až na jaře.
Kolik centimetrů zastřihnout?
Předem děkuji

Autor: Radoslav Hanák, Brno-Jundrov 2010-04-20 20:21:38

DOBRÝ DEN,
NYNÍ Z JARA JSEM PŘESADIL NA JINÉ MÍSTO 5 TUJÍ- STARÉ CCA 3 -4 ROKY, JSOU ASI 1,5m VYSOKÉ. ČÁSTEČNĚ JSOU PROSCHLÉ.
Dotaz: mohu boční obrost výrazně zkrátit s cílem, aby znovu obrazil a zahustil se ? Na jakou délku? Jsou vysazeny v rozestupu cca1,5m, dobře osvětlené. Dostatečné zalévání a hnojení je zajištěno. Prosím o poučení! Děkuji!
Radoslav Hanák, e-mail: radoslav.hanak@seznam.cz

Autor: IK-Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-21 09:19:37

Přiznám se na rovinu, že mne už delší dobu děsí ten "tújový boom" v našich zahradách a zahrádkách. Uznávám nesporné hygienické výhody těchto plotů (zachycují nejvíce prachu na exponovaných místech) a jsou dokonalou pohledovou clonou ap. Přes to všechno se jedná o dřevinu introdukovanou - u nás ne původní, která je vhodná spíše do výjimečných míst, kdy by o jejich použití měl rozhodovat nejlépe zahradní architekt, ctící nejen tradici - zvláště venkovského prostředí, ale i ostatní aspekty související s městským prostředím.

Pro nedostatek času jsme se v poslední době nevyjadřovali k mnoha výše uvedeným dotazům, také z důvodu nedostatku popsaných informací o daných problémech tazatelů (v záhlaví diskuze je aktivní odkaz pro přispěvatele s radami jak dát dobrý dotaz).
V časopise Zahrádkář vyšel v listopadu 2009 jako reakce na diskutované problémy článek Jaroslava Roda - Prosychání a hnědnutí tújí, zabývající se všemi problémy když nám thúje neprospívají. Autor - uznávaný rostlinolékař, shrnul problémy při napadení škůdci (molovkou zeravovou, medovnicí cypřišovou, puklicemi a štítenkami) a houbovými chorobami (Kabatina thujae, Didymascella thujina, Botryotinia fuckeliana). Věnoval se i symptomům při poškození okusem zvěří, posypovými solemi, psí močí, nadměrným slunečním svitem a ze svých dosavadních zkušeností předkládá závěrem zásadní a nejčastější příčinu hnědnutí a prosychání, kterou je skutečně nedostatek vody. Článek je bohatě doplněn obrázky se zřetelnými symptomy pro lepší orientaci v problematice. Bohužel ho nenajdete na našich webových stránkách ani v nejbližší době - na web. jsou vkládány postupně jen kompletní starší čísla časopisu Zahrádkář od roku 2000. Na požádání je možné ale toto číslo zaslat zájemcům - zajišťuje předplatné časopisu Zahrádkář - viz. web.
Na tomto místě se musím zmínit i o nekonečných diskuzích, které vedou zasvěcení odborníci a zahrádkářští poradci o problematice výskytu rzi hrušňové, která se objevila v nedávné době a doslova decimuje každoročně úrodu hrušek u nás. Původcem je houbový patogen - mikroskopická houba (Gymnosporangium sabina), který se k nám dostal z jižních oblastí Asie, kde jsou tamní ovocné druhy odolné. U nás našel výborné podmínky pro život, protože v zimních měsících přežívá na mezihostiteli chvojce klášterské a čínské (Juniperus sabina, J. chinensis) a v tomto období se spóry uvolňují a osidlují hrušně. Je možná jen otázkou času, kdy se stanou mezihostiteli i ostatní introdukované jehličnany, nebo se houba více přizpůsobí a bude páchat ještě větší škody.

Ale teď už k Vaším otázkám.
Všechno co bylo v předešlých odpovědích napsáno od kolegy Ivana Dvořáka platí beze zbytku a může vám být jeho informace dobrým vodítkem. Důležité je subjektivní posouzení situace jak moc jsou túje proschlé, kdy bohužel patří po řezu mezi dřeviny které hůře obrůstají ze starého dřeva - jinými slovy: pokud zaříznete moc, nemusí ze spících oček vyrůst nic a zbude na rostlině jen pahýl.

Pane Hanáku, Vám se sešlo najednou hned několik problémů - přesazení dřeviny, kdy je dokonce potřebná redukce nadzemní části. Uvádí se v tomto případě až 1/2 výšky, pokud není proschnutí velké a podařilo se Vám přesazení s větším kořenovým balem, pak postačí odříznout 1/3. Toto snížení výšky se dělá bezprostředně po přesazení.
Ptáte se dále na výrazné zkrácení - zmlazení bočního obrostu. I to je možné, ale pozor! Zmlazování jehličnanů v živém plotu neděláme z obou stran najednou, aby se zabránilo stresu dřevin z tohoto razantního zásahu - aby měly dostatečně velkou zelenou plochu pro asimilaci a dostatečný čas pro zotavení (nejlépe celou jednu vegetační sezonu). Je nutné rozložit tento zásah alespoň do dvou let a doporučuji, pokud po prvním roce nebude vše podle Vašich představ a nové zmlazené přírůstky budou slabší, počkejte se zmlazením druhé strany ještě o rok déle. Ošetřete řezem jen mladě narostlou zmlazenou stranu aby pěkně zhoustla a nezapomeňte na šikmé boky, kdy by měl být plot nejširší u země. Co se týká termínu pro zmlazení, platí že pro dosažení nejlepších výsledků by se měly jehličnaté živé ploty zmlazovat v polovině jara, tedy někdy během měsíce května - doporučuji druhou polovinu května.
Dřeviny se mají před zmlazením vydatně pohnojit (u Vás nepřipadá zatím v úvahu, je zbytečné protože dřevina musí nejdříve obnovit zcela funkčnost kořenového systému aby mělo hnojení smysl), doporučuje se silná vrstva mulče (viz. článek o mulčování v kalendáriu) a pravidelná zálivka, která jak píšete není problém. Protože se ale jedná o dřeviny přesazené, jsou-li na slunečném exponovaném místě, přistiňte je alespoň v prvních pár měsících jutou, rákosovou rohoží apod. Za horka zvlhčujte kropením.

Autor: Milan 2010-06-13 06:53:42

Dobry den,viete mi poradit prečo sa mi thuje sklanaju k zemi...pripada mi to ako by padali na "Hlavu" a tiež prečo sa na nich vyskytuje neskutočne množstvo bobuliek-semiačok. Dakujem za odpoved....

Autor: Anna Marie 2010-07-07 17:44:49

Dobrý den, prosím o radu, jak zkrátit plot z tújí, jsou v dobrém stavu a každý rok byly křovinořezem zkracovány. Ráda bych ale snížila jejich výšku (z dnešních přibližně 2m alespoň na 1,60). Křovinořezem to již nejde a motorová pila se zahlcovala zelenými větvičkami a vzhledem celkové délce cca 100 m to bylo velmi komplikované.
Děkuji za radu

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-12 09:43:50

Takto silný řez je velice podobný zmlazování. Bohužel tůje patří ke skupině jehličnanů, které špatně obrážejí ze starého dřeva, velice dobře ale reagují jen na pravidelné zakracování mladých zelených koncových výhonků. Proto se u těchto dřevin spíše než větší zmlazení doporučuje vyklučení a nové založení porostu.

Myslím, že ale snížení, které popisujete je možné - budete muset ale pár let čekat na nové zezelenání vršků, které bude jen pozvolné z narůstájících zelených bočních výhonků.
Pro předejití zvýšenému toku pryskyřice a jejího ronění se doporučuje řezání v období podzimu až poloviny zimy, kdy je ronění omezeno na minimum. Bude nutné nejprve sesadit ručním řezem (pilkou, prostříhávácími pákovými nůžkami) kmínky a postranní větve pak lze doladit křovinořezem na úroveň kmínků.

Autor: V. Polívková, Ostrava 2010-09-13 09:15:14

Dobrý den, již rok mám na sídlištním balkoně ve větších květináčích zasazeny tújky. Jsou necelý metr vysoké a pro zahuštění bych je ráda zkrátila. Můžu zástřih provést v tomto období a o kolik centimetrů? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-13 10:31:34

Můžete. Řez jehličnanů v termínu od začátku podzimu do poloviny zimy je uváděn jako nevhodnější pro nejnižší intenzitu ronění mízy, proto s řezem nemusíte spěchat.
Tújky patří k dřevinám které po hlubokém řezu, resp. po řezu do starého dřeva, špatně obrážejí ze spících pupenů (za určitých okolností a s velkou trpělivostí lze ale u nich provést i větší zmlazení - to ale není předmětem Vašeho dotazu).
Pokud chcete řezat s cílem zahuštění keřů, pak je vhodné řezat jen tzv. do zeleného a tedy živého dřeva, z něhož jsou schopné velmi dobře větvit a dále přirůstat. Je těžké dát jednoduchou a jednoznačnou odpověď kolik cm, protože to může být na horní terminální větvi i 20 cm, zatímco na bocích a níže se rozpětí může pohybovat mezi 10 až několika centimetry.

Autor: V. Polívková, Ostrava 2010-09-14 13:04:19

Děkuji za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala - pokud túje nedosáhly dosud výšky, kterou bych si představovala, můžu tedy pro již zmíněné zahuštění ostříhat jen boční větvičky? Někde jsem totiž četla, že túje je vhodné stříhat až v době, kdy rostlina vyroste do námi požadované výšky. Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-14 13:42:48

Je, je to možné a určitě jsem to sama kdysi na tomto fóru napsala. Hlavně při řezu dodržujte zásadu šikmých bočních stěn, aby Vám nevyholovaly od země. Nejkrásnější stříhané keře a živé ploty jsou ty pěkně zavětvené od země - pokud pomineme japonské umění bonsai apod.

Autor: LZ 2010-10-19 12:45:46

Dobrý den. Můžete mi poradit, jak sestříhat thuje, aby se mi rozrostly nejdříve do šířky? A kdy je nejlépe sestřih udělat? Děkuji mockrát

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-10-20 08:17:27

Pokud se jedná o malé stromky, pak by neměl být problém je vést silným střihem hned od začátku. Pro tento účel by ale bylo nejvhodnější vybrat odrůdy nerostoucí do výšky, ale spíše kultivary nižší a kulovité - typ ´Globosa´.

Hrubší a zásadní střih do keřů dělejte v tomto období až do poloviny zimy. Je také doporučováno při řezání i u živých plotů, že by řez neměl být nikdy dělán v období aktivního růstu, tedy během jarních měsíců s druhým opakováním v létě. U mnoha jehličnanů dochází právě v těchto obdobích k velkému ronění pryskyřice, která navíc zalepuje nářadí používané ke střihu, zejména žací lišty.

Autor: Poleva 2010-10-28 22:21:55

Dobrý den, opravdu jsem z odpovědí dobře vyrozumněla, že je momentálně téměř nejvhodnější období pro střih thují? Potřebujeme říznout špičky - snížit plot - ale nebyli jsme si jisti, zda je to ještě teď vhodné. Moc děkuji za radu. EP

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-11-01 07:46:13

Ano, je.
V naší praxi je zažité stříhat živé ploty ve více termínech během vegetace. Dělá se to pro hlavně z důvodu přísnějšího vedení a zhuštění porostu (u mladých zapěstovávaných rostlin s velkou intenzitou růstu nebude na škodu - podpoří lépe hustotu keřů). Nikdo Vám nebrání v řezu ve více termínech, ale z hlediska biologie stále-zelených dřevin je nejvhodnějším obdobím opravdu období od začátku podzimu do předjaří a to právě z důvodu mízotoku, který prakticky v tomto klidovém období ustává. V zimě je pak vhodnou déletrvající doba bez mrazů.

Dalšími praktickými důvody které podporují řez v tomto termínu je hnízdění ptáků, kteří s oblibou vyhledávají husté stále-zelené keře ke hnízdění. Stačí mnohdy jen jedno silné vyrušení a samička sedící na snůšce se již zpravidla na hnízdo nevrátí. Žací lišty používané pro sestřih (dnes už málokdo používá klasické "štucery") dlouhých plotů se pak během vegetace také více zalepují mízou a smolou z otevřených ran a práce je pak obtížnější.

Během vegetace je proto dobré věnovat se intenzivněji mladým porostům, u starších keřů pak odstraňovat nebo usměrňovat v růstu všechno co narušuje tvar živého plotu.

Autor: Tomáš 2011-03-09 13:06:06

zdravím všechny,
soused má z thují živý plot již ale vysoký cca 3,5m a chtěl by učinit razantní zkrácení na přibližně 2m. A chci se zeptat, zda je to vůbec možné s ohledem na přežití thůjí. mnoho let na thuje ani nešáhl a teď by chtěl pomoci. již jsem se dočetl, že se musí i sestříhat bočně na šikmo, ale právě mám obavy o to zkrácení z 3,5m na 2m a zda a čím případné oříznuté hlavní kmínky ošetřit ??? Děkuji všem za názory ....

Autor: Majda 2011-03-18 08:34:11

Dobrý den,
my jsme razantně zkrátili tuje z cca 5 m na 2 m vloni na přelomu října a listopadu. Asi nejvhodnější doba kvůli míze. Řeznou ránu na kmínku jsem ošetřila stromovým balzámem. Boční větvičky lehce zkrátila do konusu. Odřezy se využily na přikrytí květinových záhonů na zimu. Bude nejspíš delší dobu trvat, než tuje poroste zase vzhůru (špatně obráží staré dřevo), ale jinak tuje radikální řez bez újmy přežily a jsou v dobré kondici.

Autor: andrea 2011-03-23 20:58:42

Dobrý večer,
máme za sousedy stado ovcí a ty když se dostanou z ohrady....poměrně často, tak v zimě začaly okusovat tuje. Některé nam je "ožraly " uplně na holé klacky....Tuje máme asi 4roky vysazené a jsou vysoke tak kolem 1,5m. Ještě jsme je nezastřihávali. Chtěla bych se zeptat, obraší se ty ožrané tujky? A mám je zastřihnout hned, at je podpořím v růstu nebo počkat až na červen, kdy jsem si přečetla, že je nejlepší čas na zastřihnutí ?? Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je zastřiháváte normálníma zahradníma nůžkama nebo čím je to asi nejlepší? Díky moc všem za radu.

Autor: Tomáš 2011-03-31 08:29:15

Dobrý den všem, tak nakonec jsme razantní seřezání tůjí provedli. Z celkové výšky 4,5m na 2m. Uvnitř thůje byly celé prorezlé a nyní čekáme, že se thůje více zazelenají, už jen proto, že na ně může více světla. Přikládám foto, jak vypadali před řezem a po řezu. ještě musíme provést seřezání boků.

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Tomáš 2011-03-31 08:29:53

Obrázek po řezu.

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Jarda 2011-04-19 19:01:11

Dobrý den, chci se zeptat koupil jsem chalupu v Plzenskem kraji kde je pomerne spatna puda ( písečná) a u chalupy jsou tuje zhruba 2 metry vysoké.
Chci se zeptat po letošní zimě zdřejmě jak bylo poměrně dost sněhu se stalo, že tuje se v horních částech začali ohýbat směrem k zemi. Potřebuji tuje nějakým šetrným způsobem zkrátit do jedné roviny cca. 1,8m a chci se zeptat zda je možné je krátit elektrickými nůžkami cca. o 20 cm nahoře a po stránách ostříhat ohnuté vetvičky.
Je možné tuje nevím o jakou odrudu se jedná ostříhat teď v dubnu mám totiž pocit, že tím jak jsou uhnuté trpí a začínájí nahoře být jemně žlutozrzavé.

Děkuji za Vaší odpoveď

Autor: pepka13 2011-06-03 21:12:52

Dobrý den prosím dá se nějak odstranit rezavé seminka na thujkách nebo jak tomu zabránit ? Semínka tvoří takové chuchvalce nehezkej dojem, děkuji

Autor: Eva 2011-06-23 21:07:21

Dobrý den, také bych prosila o radu ohledně semínek, či šištiček kterými máme hustě obrostené jak thujky, tak cypřišky.Větvičky se pod jejich tíhou ohýbají. Výsadbu stromků jsme provedli vloni na jaře - do speciální zeminy, pravidelně přihnojujeme(hořká sůl a hnojivo na thuje), stromky jsou obsypány mulčovací kůrou, zaléváme ke kořenům 1x týdně. Jsou šišky znamením nějakého nedostatku? Proč se jich tvoří tak velké množství, pod jejich nánosem není větévku ani vidět.Stromky jsou zatím tak 0,8 - 1 m vysoké, neměli bychom větvičky s šiškami nebo jen šišky odstranit -ostříhat?Předem moc děkuji za odpověď.Eva

Autor: Pavel Drahovzal 2011-09-24 08:53:06

Dobry den,pravě jsem před podobnym problemem sniženi živeho plotu vysokeho asi 4.5 -5 m. na zhruba 3metry.Jedna se o tuje Smaragdy.Mohu je v tomto ročnim obdobi takto upravit a jak?Jedna se o 30ks.Děkuji za odpověd.Pavel Drahovzal

Autor: Yveta 2012-03-12 10:35:11

Prosím o radu, čím nejlépe hnojit thuje. Mám je vysazené druhým rokem a přírustek je minimální.Hnojili jsme hořkou solí a cereritem a taky důkladně zalévali.Tak nevím, kde je problém. Děkuji Za radu.

Autor: Yveta 2012-03-12 10:35:11

Prosím o radu, čím nejlépe hnojit thuje. Mám je vysazené druhým rokem a přírustek je minimální.Hnojili jsme hořkou solí a cereritem a taky důkladně zalévali.Tak nevím, kde je problém. Děkuji Za radu.

Autor: Dagmar Eltschknerova 2013-04-11 15:37:31

Dobrý den. Máme již 4 roky tuje smaragt, mají přibližně již kolem 2 metru. Na první pohled jsou krásně zelené, ale uvnitř stromu jsou snad všechny větve rezavé i vidím upadané na zemi. Existuje něco, čím bych je zachránila? Moc děkuji za odpověd.

Autor: František .V 2013-04-13 20:10:13

Dobry deň,chcel by so sa opytať mam tuje smaragd zasadene 2012,a maju ovysnute vrcholky(špice) meraju tak 70cm ,chcel by som aby narastli tak na 3m,neviem ci mam tie vrcholky ostrihať alebo sa vyrovnaju same.Bojim sa ze ked ich zastrihnem tak neporastu do vyšky.ďakujem uz vopred za odpoved.

Autor: Syky 2013-04-28 18:47:16

Dobrý den,prosím nasadil jsem na zahradě před 2 lety thuje a chci aby mi rostly co nejvíce jsou na mistě kde vede nahoře cesta tudiž potřebuji at jsou co největší.A ptám se mám je stříhat nebo nechat rust bez stříhani .Čcetl jsem nějakou diskusi kde psali že i když je chci co největší mam je stříhat at zhoustnout .moc děkuji za odpověd syky

Autor: dave 2013-05-07 23:26:18

samozřejmě že když jim střihnete špičku tak je zbrzdíte v růstu do výšky, úplně omezit by se to ale jedním zásahem nemělo, ty keře se často snaži pořád táhnout nahoru, ikdyž bez toho terminálu jim už to moc nejde, tak jenom zdvihají ty boční větévky

a pro sykyho: já bych je asi stříhal aby se zapojily do sebe, ale asi to tím příliš neuspíšíte, to je radši nějak podporujte v růstu

Autor: Julča 2013-05-16 17:11:03

Dobrý den.
Prosím o radu. Dostali jsme thuje asi 2m vysoké, jsou velice řídké. Dali jsme pod ně kompost a potřebujeme poradit, jak je nejlépe nastartovat a hlavně kdy po vysazení je můžeme zastřihnout aby mohly sílit a rozrůstat se, jsou slabé, byly blízko u sebe a nepečovalo se o ně. Děkuji velice za odpověď.

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Honza 2013-05-22 11:00:22

Dobrý den,
řeším záhadu. Mám stěnu 30m tůjí výšky 2 metry. Ze západní strany a nahoře jsou krásně zelené a husté, z východní strany jsou úplně hnědé, z dálky se zdá, že úplně uschlé, ale zblízka je vidět, že každá větvička má na konci pár cm zelených, takže není úplně mrtvá. Z obou stran jsou trávníky. Nic nezaclání, žádný chodník, pes, či sůl je neohrožuje. Tůje nestříkám ani nehnojím. Jak to, že z jedné strany jsou všechny vpořádku a z druhé téměř uschlé? Jak byste zasáhl v této situaci?
Děkuji

Autor: maruse 2013-07-24 16:27:53

Zdravím thujky reznou protože jim chybí vitaminy,přímo na reznutí pomáhá hořká sůl a hodně vody.Třeba v Bauhausu.\\\\\Na podzim je dobré pohnojit podzimním hnojivem.Mám s tím zkušenost.

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-07-25 08:46:40

Pro přihnojování thují vyberte některé z hnojiv určených na konifery a můžete skutečně přdat i přídavek hořké soli - jde o čistě hořečnaté hnojivo. S hnojením je třeba to však nepřehánět, jinak narostlé výhony ztrácí pevnost a snáze se během zimy rozklesají. U zasychání thují z jedné strany by to chtělo vyhledat příčinu, může se jednat o odumírání větví zeravu způsobené právě vhodnými podmínkami jen z té jedné strany, i zde zlepšuje stav rostlin výživa hořčíkem a vápníkem.
Více najdete v naší metodice: http://www.czsos.cz/metodiky/O_F00991.HTM

Autor: Bohuš 2013-08-13 09:26:19

Dobrý den,
koupil jsem chalupu u které jsou tůje vyrostlé cca 5m chci je zkrátit na 3,5m mohu tímto zásahem tůje úplně poškodit a tím je zlikvidovat? Děkuji za radu

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-08-13 16:49:32

Nyní je už trochu pozdě, není to to pravé období pro základní řez, ale v zásadě je běžné takto thuje zkrátit. Ve vašem případě bych řez provedl až zjara v době těsně před intenzivním růstem - tak obvykle v polovině dubna.

Autor: Libuška 2013-08-28 17:22:09

Dobrý den, máme po předchozím majiteli na ovocné zahradě sólo thuji cca 25 let starou, která je vysoká odhadem 8-9 metrů (a půl metru nad zemí je navíc rozvětvená do tří kmenů). Podotýkám, že je nádherná, zdravá a roste tak, že nás jednou sežere. Ráda bych ji zakrátila na max. 2,5 - 3 m výšky. Jen nevím, jestli se to dá provést tak, aby to thuje přežila - třeba řezat na několikrát ???? Bude mít šanci? Nemůžu ji tady nechat takovou jaká je - bohužel. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-08-30 14:13:46

S řezem počkejte do jara, jde o hlubší zásah, rány by se již těžko do zimy zacelily. Nejprve zkraťte jen vzhůru rostoucí kmeny (máte je jak píšete tři) okolní větve nechte, dotvarujte až další rok. Kmínky budete muset zkrátit nakonec trochu hlouběji - ony obrazí a zacelí kotlovitý tvar. To zda najednou nebo postupně - názory se různí, ale výsledek mi nakonec vždy připadal skoro stejný. Thuje řez snáší celkem dobře, při hlubším řezu se často silně rozvětví (vytvoří koště), při postupném si více zachová tvar. Záleží co vám více vyhovuje. Běžný řez je lepší provádět i dvakrát ročně a hlavně během prázdnin, to ještě zacelí rány, ale nemetlovatí.
Pamatujte na zachování přirozeného tvaru vrcholu do špičky další rok po řezu.

Autor: Jana Vitková 2013-09-25 20:20:37

Dobrý den. Minulý týden jsme prořezali túje, bohužel jak tady čtu - asi jsme měli počkat do jara. Nyní začaly od kmene silně reznout. Sousedka poradila postříkat hořkou solí, o které tady taky čtu. Je to vhodné tuto hořkou sůl použít nyní na podzim? Nebo radši nedělat nic a doufat, že se na jaře zmladí. Děkuji za radu.

Autor: tom 2013-10-01 12:00:12

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně tůjí smaragd, opravdu od někoho kdo tomu hodně rozumí. PŘEDEM MOC VŠEM DĚKUJI!!!!!
Tůje mi reznou a opadávají malé suché větvičky- nepomohla ani hořká sůl.toto už trvá několik měsíců. Foto přidám
Děkuji Tom

Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-10-03 07:41:01

Hořká sůl či jiná hořečnatá hnojiva nyní na podzim sice asi tůjím neublíží ale také příliš nepomohou, je to hnojivo, které se uplatní především v době růstu. S řezem je skutečně lepší nyní počkat na jaro. Thuje sice dobře regeneruje, ale při takto pozdním zásahu dojde přes zimu k zaschnutí vrcholů odstřižených větviček, je zde větší možnost napadení různými houbovými chorobami (v poslední době stále častějšími jsou: hnědnutí listů (Didymascella thujina), odumírání větví (Kabatina thujae) thují. Při větším množství sněhu se na zimu seříznuté thuje snáze rozklesají. Více o houbových chorobách způsobujících zasychání rostlin najdete v naší metodice. (viz menu vlevo)

Autor: Jana Vitková 2013-10-03 11:51:34

Děkuji moc za radu.

Autor: JP 2014-03-30 21:50:19

Dobry den,

Měsíc nazpět jsem zastrihl tuje. Stari je cca 12 let. Nestrihane minimálne rok a půl az dva. Provedl jsem radikální řez. Snazil jsem se dodržet doporuceni konickeho tvaru, ze spodu nahoru zuzovani, a to na metru o 10 cm.

Po zastrizeni a oklepani stareho jehlici vypadají tuje dle obrazku. K tujim davam horkou sul (nyní druhy měsíc) a hnojil jsem je hnojivem na dřeviny. Od příštího týdne startuji denni závlahu.

Dotaz - preziji tuje tento radikální řez? Popřípadě jak jim ještě pomocí zazelenat se.?

Díky za rady, tipy.

JP

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-03-31 08:57:55

Hezký den. Při dobré péči, dostatečném hnojení, zálivce by bylo teoreticky možné, aby se "střední patro" vašich rostlin zazelenalo, vyplnilo částečně mezeru mezi horní a spodní zelenou částí. Je to možné jedině tím, že se rozrostou větvičky, které jsou v tuto chvíli zelené, že obrazí větvičky, ze kterých jste "obral" nechtíc zelené konce, tedy ty které jsou živé. Nevím jakou funkci plot má, co od něj čekáte, ale podle mě by radikální řez byl zhruba ve spodní třetině výšky rostlin.

Autor: Zbyněk Dráb 2014-04-05 11:30:12

Dobrý den,

koupil jsem byt se zahradou, kde tůje slouží jako zábrana proti zvědavcům a prachu od silnice. Jsou již cca 5-6m vysoké bez dlouhodobé péče.
Chtěl bych je zkrátit na cca 3m. Jak jsem se zde dočetl, je možné cca v půlce dubna zakrátit ?
Prosím, doporučte nějaký přípravek na zacelení řezů a nějaké hnojivo, aby se zhoustly větve ve středním patře. Suché krátké větve ostříhám.

Děkuji předem a jsem s pozdravem
Zbyněk Dráb

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-07 11:04:16

Letos byste býval mohl řezat už v březnu. Ale ani teď není pozdě. Potíž je v tom, že sice snížíte radikálně výšku stromů, ale nemusíte tím nastartovat nějaký výrazný růst a zmlazení. Pokud máte nějaké zkušenosti, lze některé živé dlouhé větve i upravit, sesadit, aby se rozrostly blíže k základu stromu. Opravdu dobře a citlivě je třeba vyčistit korunu, odstranit z ní suché větvičky, nechat jen ty živé. Asi jich moc nebude, budou zelené jen na koncích.
Dobře obrůstá tůje (budu psát jako vy tůje, snad to zerav je), která je v dobrém výživovém a vodním režimu. Tedy zalévaná, pravidelně hnojená hnojivy na konifery. Zejména tam, kde nejsou nijak ideální podmínky. Jinak se chovají tůje na spraši, černozemi,jinak na neúrodných kamenitých a suchých půdách. Na těch horších by startování tůjí před řezem mělo být v ročním předstihu. Nic se totiž neuspěchá přidáváním většího množství hnojiv v kratším časovém intervalu.
Na zacelení ran štěpařský vosk, stromový balzám, latex. Hnojiva ta, která jsou doporučená ke koniferám. Aby byla pro rostlinu co nejdříve dostupná, měla by být určená k rozpuštění ve vodě - "zálivková hnojiva". Hnojiva organická (rohová moučka,...), minerální (Cererit,..), komposty a další jsou vhodná k průběžnému hnojení.
Nejvíce rostliny přirůstají na vrcholu, ve střední části už hůř. Je lepší posunout řezem vrchol tam, kde má strom dobře obrůstat, tedy sesadit ho řezem.

Autor: Jaromír Vlach 2014-04-08 06:59:50

Dobrý den,
mám u domu živý plot tvořený třiceti rostlinami tůjí /melaniana/. Je 2,5 m vysoký a pěstovaný od zasazení podle všech správných zásad. Je pravidelně stříhaný a až do loňského roku bylo vše v naprostém pořádku. Loni na podzim jsem si všiml, že dvě rostliny, které jsou vedle sebe, skoro uprostřed plotu mají odlišnou barvu. Ne tak svěže zelenou jako ostatní. Myslel jsem si, že na jaře se rozdíl vyrovná, ale spíš se to ještě zhoršilo. Tyto dvě rostliny mají proti ostatním i velmi malé přírůstky na vrcholu a žádné po obvodu a i když jsou živé, stále více hnědnou.
Včera jsem stříkal hořkou solí. Vím, že existuje více možných příčin, jen je mi divné, že okolní rostliny plotu rostou v pořádku a dvě uprostřed hnědnou. Prosím o názor, čím by to mohlo být.
Jaromír Vlach

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-11 07:34:05

Hezké ráno. Bez obrázku je to ještě těžší než s ním. Ale: Není to místo něčím rozdílné od okolí? Třeba je pod ním drenáž, nebo je to kousek, kde je navážka, kde se něco prokopávalo, je tam vývod kanalizace, vede tudy elektřina, nebo jen prostě se ta Malonyana rozhodla, že odejde. Jsou to řízkovanci, občas se to stává, že vypadnou velké rostliny z plotu i při standardní kvalitní péči - "přijdou o kořeny" dík houbovým chorobám. To hnědnutí by tomu napovídalo. Zkuste některé hnědé větvičky rozstříhat, jestli nejsou "něčím" prožrané. I když napadení škůdci je nejspíše až na posledním místě - zejména když nedostatek postihl jen dvě rostliny z celé výsadby. Těžko říct jestli by pomohla zálivka Previcurem, spíše výměna rostlin. Při výšce 2,5 m se sice náhrada bude shánět hůře, ale tato odrůda roste docela rychle a na trhu bývá. Ovšem ne tak masově jako některé ještě bujnější odrůdy. Malonyana je výjimečná svým sloupovitým růstem raději ji nenahrazujte jinou odrůdou.
Třeba se ještě někdo přidá s další diagnózou.

Autor: Tereza 2014-04-26 16:36:00

Okolo baráku máme živý plot tvořen 80 tůjemi, jsou cca 16 let staré a 2,5m vysoké. Můj táta si na podzim r. 2013 koupil elektrické nůžky a trochu to se zastřižením přehnal. Po sedmi měsících tůje pomalu, ale jistě schnou. Vršky jsou asi 7-18 cm opadané, mají + - 1cm průměr po zastřižení. Celkově "rezaví" a ztrácejí hustotu narozdíl od sousedových tůjí. Jde jim vůbec ještě nějak pomoct? Popřípadě hodím fotku.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-28 13:22:46

Hezký den. Zkuste hodit foto Vašich i sousedových tújí.

Autor: JP 2014-06-13 21:17:23

Dobrý večer všem,

Výše jsem psal dotaz (2014-03-30 21:50:19 - JP) na to, zda zastřižený plot ožije či nikoli.

Po pár měsících se na hlavním kmenu ve výšce 1-2 metry (tj. kde byly tuje suché a holé) objevovat nové větve. Foto zasílám v příloze.

Můžu tedy očekávat, že tuje se zacelí i uprostřed?

Jednou denně jde na spodek kmene závlaha, jednou měsíčně zalévám hořkou solí (20g roztoku 30 %/litr) a hnojivem na tuje.

Děkuji.

JP

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-16 13:48:58

Ano, to je to co se mělo objevit. Když se začaly probouzet spící pupeny, porostou dál. Ale. Nebude to hned, je to otázka dvou či tří roků. V úvahu přichází i možnost za rok túje zkrátit až k tomu zmlazení a nechat vršek narůst znovu.

Autor: Mlynarova 2014-07-13 16:36:53

Muj problem je,ze usycha dalsi vetev vertikalne cela.Jednu uplne rezavou jem v dubnu odstranila,vnitrek vycistila a nyni v cervenci vidim,ze zacina opet dalsi cela vetev od zdola rezavet.Poradite mi,co je pricinou,tujka asi 10 let roste pekne jako solitera.Prikladam foto a predem dekuji Mlynarova

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Ladislav 2014-07-31 22:17:05

Zdravim,mam maly dotaz.Vysadil jsem stromek do travu v zahrade a do kruhu kolem nej kvetiny.To se pry nema,kolem stromku by pry nemelo rust nic,co mu odebira vlhkost.Je to pravda?Prosim o vas nazor.Dekuji.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-04 07:17:12

Hezké ráno, pravda to není. Naopak, tím, že květiny zaléváte a přihnojujete zásobujete vodou a živinami stromek. Naopak, tráva či spíše trávník odebírá živin a vody, které by jinak prošly do zóny kořenů stromku.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-04 07:28:01

Pro paní Mlynářovou: Hezký den. Jestli je na obrázku jen jedna rostlina, je velmi pěkná. Příčina může být v napadení báze jedné větve "keře" houbovými chorobami. Ty se postupně šíří na další větve. Bylo by dobře větev co nejdříve a co nejhlouběji. Mohla by pomoct zálivka Previcurem.

Autor: Ladislav 2014-08-05 23:30:13

Dobry den pane Dvoraku.Predem dekuji za odpoved na muj dotaz ohledne kytek okolo stromu.Kdyz dovolite,mam zase dotaz.Ten stromek o ktery se jednalo je pomerancovnik,je zasazen do piscite pudy/ziju totiz na Floride/ a pri jeho prohlidce ma tak mozna kazdy dvacaty listek "srolovany "podelne.Ne uplne do rulicky ale do takove kolibky.Muze to byt jeho ochrana pred slunickem? Jinak mu nic neni,je krasne zeleny a roste. PS.poslal bych Vam fotografii,ale nevim jak.To vite starsi generace a kreslit neumim.Co si o tom myslite Vy? Asi stromek moc pozoruji a porad cekam na urodu a ono nic.Tak pockam jeste par let.A jeste,chce citrusovnik hodne zalivky?Moc Vam dekuji za Vas cas a jsem s pozdravem LADISLAV.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-06 08:05:37

K dotazu pana Ladislava: Pokud to není žert s tou Floridou, tak v případě, že se stáčí každý dvacátý lístek, nebude to ochrana před sluníčkem. To by nejspíše reagovaly všechny listy. Jestli to jsou ty nejstarší a budou ztrácet barvu a časem opadnou, chybí stromečku pohyblivé živiny (N,K,Mg...). Pokud vysadíte okolo květiny, v zemi po nich zůstanou kořeny - humus, který váže živiny a vodu. Nejlepší by byly třeba hrachory, okrasné fazole - jsou sice popínavé, ale dají se vést na nízké opoře tak aby se neomotávaly okolo stromku. Na to kolik vody potřebuje se dozvíte v okolí u Vás. Mám zkušenosti jen s rostlinami vysazenými v květináči a ve volné půdě ve skleníku. Zálivka se lišila podle období, v létě v době, kdy bylo venku teplo bal trvale vlhký, v období zimním, kdy teplota v zakládce klesala k 10°C zálivka v momentě, kdy nejmladší lístky začínaly "měknout", zavadat. Ohledně doby kdy začíná plodit je to u roubovaných rostlin v květináči otázka jednoho či dvou roků, u semenáčů to trvá mnohem déle.

Autor: David 2014-08-19 09:56:00

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ohýbání vršků thují smaragd, jsou dva roky staré (u mne zasazené) a necelé 3 metry vysoké, nyní pozoruji že se některé vrcholky začaly ohýbat, thuje pravidelně zalívám a rovnání nikterak nepozoruji, je nějaké řešení, prosím o radu, jinak thuje vypadají hezky, jsou zelené a krásně prorostlé, jen je na nich dle mého názoru až moc malý šišek..

Předem děkuji za odpověď...

Autor: David 2014-08-19 10:05:14

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ohýbání vršků thují smaragd, jsou dva roky staré (u mne zasazené) a necelé 3 metry vysoké, nyní pozoruji že se některé vrcholky začaly ohýbat, thuje pravidelně zalívám a rovnání nikterak nepozoruji, je nějaké řešení, prosím o radu, jinak thuje vypadají hezky, jsou zelené a krásně prorostlé, jen je na nich dle mého názoru až moc malý šišek..

Předem děkuji za odpověď...

Autor: David 2014-08-19 10:08:10

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ohýbání vršků thují smaragd, jsou dva roky staré (u mne zasazené) a necelé 3 metry vysoké, nyní pozoruji že se některé vrcholky začaly ohýbat, thuje pravidelně zalívám a rovnání nikterak nepozoruji, je nějaké řešení, prosím o radu, jinak thuje vypadají hezky, jsou zelené a krásně prorostlé, jen je na nich dle mého názoru až moc malý šišek..

Předem děkuji za odpověď...

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-19 12:53:05

Důvodem může být bujný růst a růstově nevyzrálé "měkké větvičky". A šišky k tomu přispívají. Vršky nejspíše nevadnou, jsou prostě těžké. Proberte je, odeberte jim šišky i větvičky. Tři metry vysoký Smaragd by odpovídal stáří minimálně 10 let, a to i na velmi živných a dobrých stanovištích. Dá se tvarovat.

Autor: Marta 2014-09-01 15:25:30

Dobrý den,
letos v dubnu jsme kupovali thujky, teď v srpnu jsme je museli jednou přesadit, nejspíše jsme je dali blízko sebe. Je to naše první zkušenost s těmito dřevinami, tak jen nechcem něco pokazit. Jsou malé a plánujeme z nich mít živý menší plot, nanejvýš 1,50. Poradíte nám zda již i u těchto mladých stromků zastřihnout vrcholy? Máme je od dubna a nejsou stříhané. Děkuji

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Marta 2014-09-01 15:29:01

Dobrý den,
letos v dubnu jsme kupovali thujky, teď v srpnu jsme je museli jednou přesadit, nejspíše jsme je dali blízko sebe. Je to naše první zkušenost s těmito dřevinami, tak jen nechcem něco pokazit. Jsou malé a plánujeme z nich mít živý menší plot, nanejvýš 1,50. Poradíte nám zda již i u těchto mladých stromků zastřihnout vrcholy? Máme je od dubna a nejsou stříhané. Děkuji

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Irena 2014-09-30 15:12:07

Dobrý den,
mám 3roky staré cypřiše. chtěla jsem se zeptat jestli můžu provést zastřihnutí i v tomto čase. Dosud nebyly stříhány. děkuji

Autor: Karel K. 2014-10-28 00:41:23

Dobrý den, před třemi týdny jsme zasadili 20 ks thují Smaragd. Jsou vysoké 80 cm až 1 metr, vzdálenost mezi nimi je 60 cm. Zalévali jsme,nyní začali závratným tempem hnědnout, některé jsou již témeř celé hnědé, některé jen na jedné straně, ale už není ani jedna bez zahnědnutí. Znamená to, že o ně přijdeme nebo máme rychle něco učinit? Děkuji za radu.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-10-29 08:28:41

Hezké ráno.
jestli byl nástup hnědnutí tak náhlý nebude nejspíše vina na vaší straně. Nepíšete, jestli byla sadba kontejnerovaná nebo čerstvě vyrytá, předpokládám druhou variantu.

Pokud byste měli být vini Vy, musely by se Vám cestou od prodejce zapařit (třeba kdyby zůstaly celý den na slunci v zavřeném autě v pytli z PVC), zaschnout (2-3 dny prostokořené bez vody).
Pokud se toto nestalo, hledal bych některou ze jmenovaných chyb na straně prodejce nebo dodavatele prodejci. Pokud jde o prostokořené sazenice, budou mít nejspíše dosti omezený kořenový systém, ale to by tak náhlou změnu barvy (a zasychání zhnědlých větviček) při dostatečné péči u prodejce nezpůsobilo. Takto poničené bývají prostokořené rostliny (dovážené naskládané na sebe ve velkoobjemových kontejnerech), které jsou na dně a zůstanou v něm u výrobce déle, nebo se převozu urychleně nevyndají. Na místě by byla reklamace.

Autor: Eva Holečková 2014-11-03 20:09:02

Vážení majitelé hřbitovní parády -thují.Je to samozřejmě Vaše věc,pokud bydlíte třeba u dálnice,ale to Vám nevadí,že to má každý moula?Co se Vám líbí na vypiplaném trávníku,ukončeném hradbou smutné zeleně?Já mám zahradu,kde žijí ježci,ještěrky,žáby,hnízdí vrabci,sýkorky,straky a nějací další ptákové.A navíc k nám běžně chodí kočky od¨všech sousedů a nechtějí domů.Musím je podávat majitelům přes plot,načež jim zase utečou.Nemohu ani zbourat kurník,protože tam bydlí včely samotářky a čmeláci.Tak zatím nazdar.

Autor: Eva Holečková 2014-11-03 20:11:40

Vážení majitelé hřbitovní parády -thují.Je to samozřejmě Vaše věc,pokud bydlíte třeba u dálnice,ale to Vám nevadí,že to má každý moula?Co se Vám líbí na vypiplaném trávníku,ukončeném hradbou smutné zeleně?Já mám zahradu,kde žijí ježci,ještěrky,žáby,hnízdí vrabci,sýkorky,straky a nějací další ptákové.A navíc k nám běžně chodí kočky od¨všech sousedů a nechtějí domů.Musím je podávat majitelům přes plot,načež jim zase utečou.Nemohu ani zbourat kurník,protože tam bydlí včely samotářky a čmeláci.Tak zatím nazdar.

Autor: Roman z Křivoklátska 2014-11-06 09:05:14

Zdravím paní Evu,

rád bych reagoval na názor paní Evy Holečkové, že thuje =HŘBITOVNÍ PARÁDA.

Thuje patřila, patří a bude patřit, i přes názorové a emocionální bloky, které k ni vytváří lidé s malým pochopením i přehledem o trendech při projektování zahrad,
k jednomu z nejužívanějších typů konifer už mnoho staletí. Kdo se okrasnou zahradou více zabývá, je mu jistě známo, že spolu s cypřiši, jalovci aj. už tisíciletí tvoří neskutečně nádherné skupiny v hájích a sadech, zahradách, především u sídel v jižnějších oblastech Evropy. Jedná se o okrasnou dřevinu, která při dobré péči vytváří kromě žádoucí zelené stěny zároveň velmi žádoucí prostor pro zachování soukromí v těchto prostorách a stává se útočištěm pro drobné živočichy a ohrožené ptactvo. To se uchyluje do blízkosti lidských obydlí, aby se zde chránilo před útoky dravců. Těmto živočichům jde totiž o přežití, není-li v okolí dostatečné množství houštin, remízů, a nemohou logicky brát ohledy na právě frekventující a přihlouplé slogany.

Protože na mé zahradě se vyskytuje už dlouho několik stěn z thují, nikdy u mě, ani mé rozvětvené rodiny nevznikl pocit, že má nějaké vazby ve smyslu hřbitovní parády, jelikož nemám, kupodivu vzhledem k uvedenému názoru, v okolí ani jeden pomník, hroby, nebo hřbitovní skládku.
Proč se sázejí a sázely thuje v místech hřbitovů bude mít pravděpodobně svůj specifický účel a znám nejen hřbitovy plné thují, ale hlavně zámecké parky a okrasné zahrady většího rozsahu. Není to tedy pouhá věc názoru.

Tím vším chci říci, že pokud jsou udržovány v dostatečném i dobrém stavu a údržba je promyšlená a pečlivá nemohou být na překážku, naopak. Stejně tak, jsou-li dobře zapojeny do celku s dalšími okrasnými prvky.

Jaký druh rostlin si majitel zahrady na svůj pozemek umístí, je výhradně jeho právem a touha ochránit se před nechtěnými a nežádoucími pohledy zvědavých a přes míru starostlivých sousedů, je jedna z nejúčinnějších překážek jejich nezkrotné touhy vědět o sousedech co nejvíce detailů. Jak mám i já své zkušenosti, touha po vědění o sousedech ve velké většině nepramení z upřímného zájmu a altruismu. Bohužel tato lidská povaha se nezmění jen tak lehce a tak i přes snahu těmito slogany u lidí vzbudit negativní emoce, vzhledem k thuji-HŘBITOVNÍ PARÁDĚ, bude nutné své soukromí na zahradě chránit, právě pro unikátní vlastnosti této okrasné dřeviny, spolu s jinými.
Přeji nejen Vám, ale dalším pěstitelům, hodně kyslíku, práce na zdravé zahradě,
krásné prostředí našich měst i obcí, a hlavně větší citlivost pro potřeby druhých a přírody. Opačné chování má své viditelné důsledky.

Autor: Jarka 2014-11-13 00:22:44

Thuje pro radost nebo pro zlost? Zdravím pana Romana.
Pokud si je někdo nasadí na svůj pozemek v dostatečné vzdálenosti od souseda, udržuje je a hodí-li se to charakterem k okolní zástavbě a zahradám, prosím, je to jeho věc.
Je ale každý tak ohleduplný? Jak byste reagoval na souseda, který je zasadí přímo nad hranici Vašeho pozemku, na vrchol metrové zídky (původně měla být vysoká do 40 cm, tak stojí na odpovídajících základech a metr docílil soused navyšováním svého terénu).
Pod zídkou máte už předtím nákladně pořízené zeleninové záhony pro svoji potřebu, jinde založit nejdou bez přemístění zeminy.
Nad nimi se tyčí na metrové zdi téměř dvoumetrové thuje, stíní z jihozápadní strany, kořeny čerpají vláhu a živiny z vašich záhonků (při rytí vidíme, že dosahují vzdálenosti až do 1,5 m - tahnou se za vodou a živinami, které nemají na svém pozemku), takže z půlky záhonků nemáte žádnou úrodu. Za to Vám na ně padá z thují smetí, při práci na záhonkách vás větve laškovně švihají do očí. A to ještě nevím, zda thuje nevylučují do svého okolí něco škodlivého - viz dotaz výše, zda není popel z nich jedovatý, a zda kořeny nenarušují zeď, která se tím po větším dešti (nebo při odebrání zeminy při přemísťování záhonků)zřítí.
I já mám zajímavou a dlouholetou zkušenost: že potřebu chránit si své soukromí před sousedem vysokým plotem má ten, kdo má nějaký problém. Nebo si myslíte, že děláme na svých zahradách něco tak nepřístojného a tajného, že je to pro okolní sousedy zajímavé víc, než vlastní zahrada? Za mého mládí, v mém rodném domě, byly ploty mezi sousedy jen kvůli drůbeži, většinou drátěné nebo tyčkové, při práci na záhonkách jsme si povídali, vyměňovali si zkušenosti i výpěstky. Znám několik sousedů, kteří si thuje vsadili na svém pozemku k plotu, který sousedil s chodníkem a ten s komunikací. Nikoho s tím neobtěžovali, přesto je zavčas - k mému překvapení - zlikvidovali. Asi jim něčím vadily. Nepátrala jsem po tom, ale můžu se zeptat, pokud Vás to bude zajímat. Doufám, že to nebudou považovat za vlezlost a nesdělí mi, že "je nutné soukromí na své zahradě chránit". Myslím, že je pořád lepší, když má soused přehled, co se u vás děje a dá vám vědět, pokud nejste doma, než když přijedete do vykradeného baráku a nikdo nic neviděl.

Autor: Roman 2014-12-02 15:54:12

Děkuji za vyjádření. Myslím, že je zbytečné podrobněji komentovat další názor na výsadbu a pěstování thují, znovu. Je jich velká plejáda a je to otázka polohy zahrady a umístění v terénu. Problému se dá velmi dobře předcházet, a je důležité začít včas a především slušnou formou. Nutný je logicky oboustranný zájem. Tedy ne až v době, kdy jsou stromy a rostliny vzrostlé nad míru.
Mnohdy jsou stromy a dřeviny na pozemcích o mnoho let dříve, než sousední majitelé zahrad a jelikož nejsou rostliny a živé ploty mobilní, jako mobilní telefony, nelze je jednoduše převést o pár metrů jinam. Potom je třeba dohoda a snad máme v sobě i určitou úctu k vzrostlým stromům, jsou vždy nějaká řešení...
Kdo posoudí zda se např.jabloně nebo břečťan na pergole hodí k okolnímu terénu, výstavbě a zahradám? Možná by byl dobrý "Zákon na posuzování vhodnosti výsadby stromů a dřevin, s ohledem na okolní zástavbu a charakter pozemků a charakter sousedů Sb."? Kdo ví....:)Ze života víme , že to lze těžko určit.
Osobně mluvím o zahradě o velikosti asi 100x50m na okraji obce. Zde je dostatek prostoru si výsadbu určit podle vlastního uvážení.
Thuje nemají s chováním lidí a sousedskými vztahy příliš moc společného, rostou si podle svého, nemají pochopení pro zeleninu o pár metrů níže. Je běžné, že i lidé se stahují v teplých dnech k vodě, natož rostliny, které zatím genetičtí inženýři nenaklonovali tak, aby kořeny přijímaly vše potřebné jen od strany vyhovující katastru a novému občanskému zákoníku. Snad někdy...
Mám pod zahradou souseda, přijíždí do svého domku a zahrádky z Prahy a nesmírně mu vadí několik modřínových šišek, které dopadají na obecní cestu u domku.
Nazývá je "hrozným bordelem". Protože lidé z měst kromě psího trusu, vajglů, odpadků, injekčních jehel a stříkaček, použitých věcí na cestách a veřejných prostranstvích, tramvají a kolon aut neznají přirozené věci přírody, jako větev, šišku, listy....velmi je rozčilují zcela normální a banální produkty naší milé přírody. (Normální je tyto věci vnímat jako součást našeho života, nebo biologický odpad a nevhodné větve kompostovat, odstranit několika pohyby rukou, nářadím.)
Osobně bych doporučoval těmto lidem pro jejich psychickou pohodu a dobré zdraví raději neriskovat pobyt na venkově, pokud není již vyasfaltováno a nebo vybetonováno, zastavěno průmyslovými halami, což je trend velmi hojný.
Mohli by se totiž setkat s větvemi, šiškou,listy nebo jinými nebezpečnými přírodními produkty.
Jako lidé se musíme stále naučit mnoho věcí řešit, a protože nás je nikdo neučil, mnohdy se v nich zbytečně plácáme lpěním na svých názorech. Rozhodně budeme zdravější my i zahrady i zelenina, pokud budeme volit rozumné požadavky bez emocionálních vazeb na okolí. Většina potíží v zahradách a na pozemcích nejsou jen černobílé podstaty.

P.S:
Opravdu si myslíte, že vám sousedi hlídají dům a v případě ohrožení pomohou?
Potom máte skvělé sousedy. Blahopřeji.

V dobrém...mnoho zdaru a pěstitelských úspěchů.
Roman.


Autor: Zdeněk 2014-12-06 16:06:01

Prosím poraďte jakým způsobem snížit výšku vzrostlých tůjí Smaragd. Zasadil jsem před 20 lety do jedné řady 14 půlmetrových tůjí. Všechny byly stejně vysoké a v jeden den sázené. Dnes má každá jinou výšku. Nejvyšší má 4 metry a nejníšší 2,70 m. Všechny jsou pravidelně rostlé a husté. Chtěl bych je seříznou všechny do jedné výšky 2,50 metru. Je to hlavně z důvodu že dost stíní na zahradu souseda. Potřeboval bych radu jak postupovat abych tůjím neublížil. Zdeněk.

Autor: olga kucejová 2015-03-18 12:14:55

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať, syn kúpil chatku pri ktorej je vo vzdialenosti 30 cm veľmi vysoká košatá tuja. Nevieme sa rozhodnúť či ju zrezať, alebo nie. Je možné, že by korene važne porušili chatku ? Vopred ďakujem za odpoveď

Autor: S.P.,Ch. 2015-03-18 14:35:44

Zdeňku, s chutí do toho! Řežte vrchy, ale taky boky-pod úhlem asi 30st. Pak dobře pohnojte. Olgo, důkladná probírka se určitě oplatí, ať už je chatka s podezdívkou, nebo bez. Zmenšením nadzemní části snížíte efekt gyglavého zubu-to se děje při větru. Taky fixací-uvázáním ke kůlu zaraženého ve směru od budovy tuto nechtěnou činnost dřeviny minimalizujete a přitom o ni nepřijdete. Můžete pak taky odhrnout zem mezi domkem a tujou-přerušit kořeny co se nezvaně cpou na návštěvu. Jako prevenci proti recidivě použijte mech. zábranu-plech, plast, kámen, bet. plotny...

Autor: Věrka 2015-03-19 17:30:24

Dobrý den,prosím o pomoc s výběrem druhu tůjí .Naše zahrada je v krasové oblasti a tudíž je tu hodně vápenatá půda a kamenitá.
Předem mockrát děkuji za odpověď Labuťová Věra.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-03-20 07:38:46

Pokud byste trvala na "túji obyčejné", což je zerav západní, podívejte se v okolí na hřbitovy jestli tam nějaké jsou a nařízkujte si je (pokud nepůjde určit odrůda). Vhodnější je Thuja plicata, do krasu se dík odolnosti suchu hodí smrk Pica omorica. Obyčejný smrk by musel mít v půdě dostatek vláhy. Doporučit Vám mohu tis. Ten by neměl mít prakticky žádné problémy. Všechny jmenované druhy lze použít na výsadbu do prostoru, na živé ploty volné i přísně tvarované (v dotazu není psáno na co by ty túje měly být použité).

Autor: Věrka 2015-03-20 09:32:31

Dobrý den,prosím o pomoc s výběrem druhu tůjí .Naše zahrada je v krasové oblasti a tudíž je tu hodně vápenatá půda a kamenitá.
Předem mockrát děkuji za odpověď Labuťová Věra.

Autor: Věrka 2015-03-20 09:39:14

Mockrát děkuji, je to určené pro výsadbu živého plotu jak jste uvedl.

Autor: Věrka 2015-03-20 12:37:57

Mockrát děkuji, je to určené pro výsadbu živého plotu jak jste uvedl.

Autor: Věrka 2015-03-23 07:47:51

Mockrát děkuji, je to určené pro výsadbu živého plotu jak jste uvedl.

Autor: Honza 2015-04-12 10:50:43

Dobrý den, tůjky máme 20 let. Jsou cca 5 m vysoké, o metr je nyní zkrátím do výšky. Můžu je už zastřihnout i z boku? Nebo opravdu musím čekat do konce června?

Autor: Honza 2015-04-12 19:08:20

Dobrý den, tůjky máme 20 let. Jsou cca 5 m vysoké, o metr je nyní zkrátím do výšky. Můžu je už zastřihnout i z boku? Nebo opravdu musím čekat do konce června?

Autor: Mirka 2015-04-20 23:21:15

Dobrý den.Máme túje cca metr od plotu sousedů.V tom by nebyl problém,větve nezasahují na jejich pozemek ani oplocení.Problém je,že si začali stěžovat že jim túje stíní ať je zastřihneme nejlépe s výškou plotu,což je cca na metr a to nechceme,protože by bylo od nich vidět na naš vlastní pozemek.V současné době túje mají něco málo přes 2 metry do výšky a mě zajímá,jestli existuje nějaké pravidlo,zákon nebo vyhláška kde se uvádí jak vysoké můžou být stromy na vlastním pozemku,které nikterak nezasahují na pozemek ani oplocení sousedů.Pouze jim stíní.Děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-04-24 10:25:03

Paní Mirko pokud jste členem ČZS, zkuste napsat právníkovi ČZS. Na hlavní straně diskuse je na něj kontakt a ještě trochu víc.

Autor: Peter 2015-07-13 00:07:42

Dobry den

potreboval by som zdvihnut pozemok o cca 15 cm,mam tam vsak uz nasadene thuje cca 5rokov a cca 1,5m vysoke. mozem/mam odstihnut spodne konare a kmen prisipat zeminou?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-07-13 13:16:35

Opravdu jen 15 cm? To by neměl být problém. Já osobně bych nechal při násypu okolo kmínků otvor, nasypal po obvodu, na celou výšku zásypu cca 2 cm nějakého jemnějšího kamínku, ne s ostrými hranami.

Autor: Michal 2015-08-19 10:07:06

Prosím o radu.
Koupil jsem asi 20ks thují Smaragd
Zasazeny na jaře.Nyní v srpnu,asi díky přírustkům,
úplně ztratily předchozí tvar a visí na všechny strany.
Po dešti ještě více.Jinak barva zůstala hezká.
Smaragd by měl prý držet tvar.Foto zde.
Děkuji,
Michal ze Zlína.

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: MONIKA 2016-05-14 19:05:12

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,kdy mám začít se zastřižením thují, jsou velké cca 25 cm. Děkuji předem za odpověď.

Autor: Roman 2016-10-11 12:21:57

Dobrý den, prosím o informaci. Mám thuje vysazené před rokem (koupené vzrostlé) a nyní začaly reznout. celé suché léto byly zalévané a najednou začaly reznout. Nůže se jednat o nějakou infekci? pomůže postřik? děkuji

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Roman 2016-10-11 12:23:46

Ještě fotka zblízka

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Marian 2017-01-12 17:00:19

Dobrý den. Chci se optat, jestli při řezu živého plotu z thují od podzimu do předjaří je nějaké omezení ohledně minimální teploty. Děkuji

Autor: Simona 2017-05-08 13:26:45

Dobrý den,koupili jsme chalupu v Oderských vrchách a řešíme otázku živého plotu.Zahrada je velká a samozřejmě na větrném místě.Je rozumné proti větru nasadit thuje?Nebo pořídit smrky,jalovce?A pokud ano,je dobré nasadit semenáče z lesa?
Děkuji za odpověď Simona

Autor: SPCH 2017-05-08 20:00:33

Je taky důležité to, jak daleko je to k domu-smrky se můžou-až by byly větší zlomit, nebo celé vyvrátit a nadělat tím mnoho škody, způsobit fatální neštěstí. Ve spojení s tůjemi toto nejspíš nehrozí. Pokud spěcháte, musíte si sehnat větší rostliny.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-10 09:18:15

Spíše bych volil ty smrky. Dají se tvarovat, nemusíte je nechat růst jako dříví v lese. Túje jsou cizorodý prvek, mnohdy na exponovaných místech trpí suchem nebo naopak podmáčením, poškozují je větry nebeské, namrzají v nadzemní části i v kořenech, náhle usychají.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-11 07:41:13

Pro Marian:
Teplota roli nehraje, ale tradičně se začíná na počátku vegetace, v jejím průběhu. Spící pupeny se probouzejí mnohem rychleji, už do nich proudí energie. Tedy březen duben a pak nějaká údržba v září, říjnu - zejména u "růstově rozházených tvarů" některých keřů v plotě, aby je v zimě nerozlámal sníh.

Autor: Soňa 2017-06-09 23:38:28

Dobrý den, začali se nám letos ohýbat vršky asi 1,5 m vysokých thújí smaragd - 4 roky zasazené, jen 3 z 50 kusů. Jaká je příčina a co dělat?

Autor: David 2017-07-06 17:32:11

Dobrý deň,

Kúpili sme na juhozápade Malých Karpát (vápencovo-piesková pôda) záhradu s tujami Brabant starými cca. 30 rokov výšky cez 3 metre a šírky cez 2 metre. Boli strihané menej často, ako by bolo treba. Predminulý a minulý rok na jar a jeseň sme ich ostrihali zboku aj zhora. Tuje prežili, ale zahusťujú sa veľmi pomaly novými vetvičkami s viacerými prázdnymi (čiernymi) miestami, ktorými vidieť do vnútra plota, ktoré je priestranné, tmavé, bez zelených výhonkov. Na naliehanie susedov chceme plot ešte viac zúžiť (nie znížiť), ale obávame sa, že z ďalšieho zúženia (na 1,5 metra a viac) sa už nespamätá a zostanú iba holé kmene, ktoré sú hrubé a riedko rozkonárené. Má to zmysel alebo máme tuje vykopať a kúpiť nové vzrastlé štíhlejšej odrody (Smaragd)? Ďakujem Vám za odpoveď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-20 07:47:41

Pokud budete stěnu upravovat na konečnou šířku postupně, zazelenají se i vnitřní větve. Hnojené a dobře opečovávané rostliny vcelku dobře obrůstají při zakrácení větví ze spících pupenů. Ale nesmíte řezat tak hluboko, abyste odstranili všechny zelené výhony. Prázdná místa obyčejně postupně zaplní.
1. Opakované hnojení a zálivka pomůže lepšímu obrážení
2. Vystříhání suchých větviček z objemu koruny pomůže lepšímu obrážení těch ponechaných zelených.
Smaragd je pěkný, nevím jestli by nebyla lepší sloupovitá odrůda T. occ. Malonyana, nebo raději habr, buk, něco z květeny domácí.

Autor: bubis 2017-08-24 08:07:12

Dobrý den, mám plot s thují starý asi 20 let. Pravidelně stříhám požadovanou výšku v dubnu. Nyní bych ale potřeboval kvůli stavbě ostříhat v délce 6m polovinu plotu a to svislým řezem. To znamená ze šíře plotu která je nyní cca 1.4m jednu stranu od kmene odříznout. Jakou techniku řezu mám zvolit a kdy je na to nejvhodnější období a zda tomu co zůstane neublížím respektive jestli to neuschne.
děkuji za odpověd bubis

Autor: Alena 2018-04-01 23:37:39

Prosím o radu. Budou růst nějaké rostliny pod tůjemi? Jsou na jihovýchodní straně. Poměrně dobře se jim daří a jsou sestřižené na cca 4 m výšky. Celková šíře této "stěny je cca 6 metrů. Nejlépe bych sem chtěla umístit rhododendrony s azalkami (před poledním sluncem by zde byly chráněny).

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-04-03 07:52:25

Zajistíte-li rododendronům solidní stanoviště z pohledu pH substrátu a dostatku vody jak pro ně tak pro túje, tak proč ne? Túje jsou konkurent ve spotřebě vody a živin stejný jako jiné stálezelené dřeviny, nechovají se k okolí nijak agresivně, jen stíní.

Autor: Vladi 2018-09-28 20:51:43

Dobrý den, koupili jsme zahrádku s cca 3m vysokými tůjemi. Dlouho se o ně nikdo nestaral, proto jsou spodní větve úplně suché. Je možné tyto větve úplně odstříhnout u kmene? Začnou nám časem od spoda zbovu rašit?

Autor: SPCH 2018-09-29 06:33:50

Vladi, úplně suché-tedy takové, které nemají zelený ani vrchol určitě pryč. Opětovné rašení z kmene v dolních partiích je málo pravděpodobné-snad jen při radikálním snížení vrcholu na jaře a silném pohnojení by malé větvičky mohly vzniknout.

Autor: Michal Š. 2018-10-09 16:30:20

Dobrý den, prosim o radu. Mel jsem thuje smaragd vysoké asi 5m a zkrátil jsem je letos v září na 3m.. Thujky byly ve skvělé formě, ale nyní začínají hnědnout. Větvičky nejsou polámané ani napadené nějakým škůdcem. Přesto se objevuje stále více hnědých míst.. Jestě dodávám, že jsem krátil poprvé i boky a to decela výrazně. Prosím o radu, jak nyní postupovat..děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-10-10 12:25:26

Nejspíše jste otevřel prostor pro slunce, vítr, suchý vzduch které poškozují zelené větvičky, které byly dříve v polostínu někde pod těmi otužilými. Možná pomůže zálivka, hnojivo na konifery a hořká sůl na doplnění živin v zelených částech rostliny a zvýšení její odolnosti suchu, slunci. Obyčejně se tvrdý řez dělá až v říjnu nebo v březnu, dubnu. Září, navíc suché a slunné jako bylo letos je příliš rizikové. Rostliny se na tvrdý zásah zhruba rok připravují hnojením a zálivkou, aby lépe obrážely, rostly dál.

Autor: Michal V. 2018-10-22 15:22:02

Dobrý den.
Zakoupili jsme dům, kde je moc krásná zahrada, ale dočetl jsem se že není dobré mít hned u donku stromky. My tam máme ovšem asi 4 thuje vysoké cca 3 metry. Jde mi o to jestli kořeny nemohou nějak poškodit dům/základy, nebo treba i vlhkosti? J
Některé kusy se už téměř dotýkají podhledů a okapů, ty bude určitě nutné zkrátit. Děkuji

Autor: Michael 2019-02-18 10:57:52

Dobrý den,

koupil jsem dům kde okolo plotu jsou vzrostlé tůje dosahující výšky cca 3m. Plot je zanedbaný, některé vrcholky se začaly nahýbat do strany, někde se vlivem sněhu nachýlil celý strom. Boční strany nebyly dlouho stříhány, v některých místech větve velmi přečnívají do strany. Chtěl bych tůje zarovnat do stejné výšky. Měl bych provést nejprve zkrácení vrcholku na začátku června a posléze v srpnu boční zarovnání? Vrcholky bych chtěl zkrátit cca o 50 cm. boční zarovnání mohu provést z obou stran nebo tento krok také rozdělit? Nerad bych stromům ublížil, proto prosím o radu jak v tomto případě postupovat.

Autor: SPCH 2019-02-18 14:40:41

Pokud Vás nelimitují okolnosti-jako např. extrémní prac.vytíženost, dočasný zdrav.-fyzický handikap?,není důvod tento zásah odkládat až na červen. Jen uvažte, jestli by nebylo dobré regeneraci a následný prospěch dřevin podpořit vhodnou výživou.

Autor: Tomáš 2019-04-10 13:02:59

Dobrý den, mám problém se schnutím tůjí. V řadě mi schnou vedle sebe, ale jsou i zdravé na střídačku se suchými. Zalévám pravidelně, pridávám hořkou sůl. Problém mám u plotu 2 roky starého výška cca 120 cm, ale i u pětiletého výška 200 cm. Je to způsobeno loňským létem, nebo se jedná o nějakou chorobu?
Děkuji Tomáš

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Tomáš 2019-04-10 13:05:31

Ještě jedna foto.
Děkuji Tomáš

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-04-10 14:13:46

Dobrý den, přidávám názor pana Ing. Roda k pdobnému poškození:? v poslední době túje trpí většinou v zimě (projevuje se to až na jaře) a to nedostatkem vody v zimním období (je to stálezelená rostlina a vodu ze zmrzlé půdy nedostane). Projevuje se to především v jarním období jako prosychání, především na osluněné straně. Ochranou je dostatečná zálivka před příchodem mrazů a nastýlání kořenů (např. listím, trávou apod.). Ale mohou to být i jedna houbová choroba nebo jeden škůdce, ale to z těchto fotek nepoznám a kromě toho se s nimi setkávám vzácně. Jestli ale uschne celý strom, pak to může být kromě silného slunečního úžehu a nedostatku vody i nějaká choroba kořenů a to z fotky taky nepoznám. Jinak tato poškození tújí jsou v poslední době stále častější.

Autor: Tomáš 2019-04-10 19:29:00

Dobrý den pane Dvořáku,
děkuji za odpověď. Posílám ještě foto stromku, který právě uvadá. Bez jakéhokoli svěšení větví změní barvu na šedozelenou (šedožlutou). To pozoruji po dobu cca 4 měsíce (téměř stejný stav) a pak začne přecházet ve výše zmiňovanou rezavou (přechod je velmi rychlý, z té šedozelené je rezavý za cca 2 dny). Zkoušel jsem v tomto období více zalévat - bez reakce. Na dalších jsem zkoušel hnojiva, nebo hořkou sůl- bez reakce.

Když jsem jednu vykopal, kořeny se zdají být \"gumové\" určitě nejsou suché a kmínek po naříznutí také není vyschlý. A to jsou v tomto stavu již 8 měsíců.

Pokud máte zájem, pošlete mi Váš emailový kontakt na můj ( t.opocensky@email.cz ). V pátek budu stromky vykopávat. Udělám foto kořenů, díry (zeminy), vetviček, kmínku v řezu. Třeba z toho něco vykoukáte. Sem bohužel do jedné zprávy umístím pouze jednu fotografii.

Rád bych s touto pro mne záhadou pohnul. V příštím týdnu budu vysazovat na stejné místo do nové zeminy stromky nové.

Ještě jednou děkuji, Tomáš Opočenský

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-04-11 07:31:43

Kontakt pošlu. Víte ony jsou klasické \"túje\" tím nejhorším, co můžete na výsadbu v podmínkách jaké okolo nás vládnou. Tolerantnější a odolnější jsou cypřišky, podle vlastní zkušenosti vím, že i druh Thuja plicata se se střídáním sucha a vlhka vyrovná lépe než T. occidentalis. Odolnější je i nejspíše nejbujnější túji podobný jehličnan, kříženec Cupressocyparis leilandii.

Autor: Tomáš K. 2019-04-23 09:32:16

Dobrý den,
Zakoupili jsme na otestování 5ks thůjí smaragd(zakoupeno u zahradníka, NE v hobby marketech) o velikosti cca 40cm pěstované v kontejnerech, které jsme zasadili na různá stanoviště - slunné místo, polostín, stín a všechny thůje jsou zasazeny v kompostované-pískované tříděné zemině namíchané v deponii a ještě jsem k tomu namíchal zahradní substrát a ještě trochu kompostu.

U jedné z nich začali černat/reznout větvičky viz foto v příloze.

Říkal jsem si, jestli to může být namíchanou zeminou ale ostatní thůje jsou ok, takže kvalitou zeminy to nejspíš nebude, nebo může být v zemině něco co thůji škodí? - nadměrné množství kompostu, živin? Či nějaký nedostatek něčeho?

Je trochu paradox že rostou bez problému na poli v běžné hlíně a zároveň je vidím v zahradnictví, kde jsou ve směsi černozemě s rašelinou, substrátem a kůrou, tzn. v zemině s vysokým obsahem živin, proto si říkám že v zemině u mě by neměl být problém, když ostatní thůje jsou ok.

Thůje jsou zasazené 3 týdny.
Prohlédnul jsem thůji zda nemá na sobě nějaké škůdce a nic jsem neobjevil.
Pro jistotu jsem u té černající thůje udělal postřik proti plísňovým/houbovým chorobám přípravkem Dithane a ani to nepomohlo.

Tato thůje je přes den spíše ve stínu a dostává stejně intenzivní zálivku vody jako ostatní thůje.
Je možné že ono černání může být způsobeno nadměrným množstvím vody, že by byla utopená?

Nebo tato thůje může být od samého začátku zakoupení nějak vadná/nemocná a nic s tím nezmůžu?

Nemáme psa který by chodil čůrat k thůji. Pozemek je otevřený a občas vidíme kočku z okolí u nás(1x za 14dni) ale nikdy jsem neviděl, že by nějaký kocour tu thůji označkoval a ostatní thůje jsou ok.

Černající větvičky ostříhám ale po pár dnech se to na ni ukáže znovu a na jiném místě.
Této thůje se nic jiného nedotýká, má kolem sebe metrový prostor.
Napadá Vás v čem může být problém?
Moc děkuji za pomoc.

Připojený obrázek: Jak řezat živý plot z thují
Autor: Lukáš 2019-05-09 07:45:16

Dobrý den, chtěl bych se zeptat odborníků zde, zda jsou všechny Thuje jedovaté ? Chci si udělat z Thuje Smagagd 20m živý plot, ale někde jsem se dočetl, že jsou jedovaté. Máme malé dítě i psy, který na zahradě běhají a chvilka nepozornosti by mohla být hodně nebezpečná. Děkuji za radu. Lukáš

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy