Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Alocasie

< zpět
Autor: Dryjová 2010-02-09 13:57:40

Již více než rok jsem dostala alocasii. Byla nádherná,vloni na jaře kvetla.Na podzim byl plný květináč kořenů a rýsovaly se dvě rostliny, tak jsem ji rozsadila do substrátu pro pokojové rostliny. Udělala jsem určitě někde chybu, protože obě rostliny mají jakoby listové pupeny, ale listy z toho nerostou. Určitě jsou živé, ale bez růstu při pokojové teplotě cca 20st. Zalévám, hnojím, rosím a jsem nešťastná. Prosím a radu a předem děkuji.

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-02-10 08:28:10

Myslím, že si Vaše rostlina jen trochu "zdřímla", vysvětlení dále.
Alokázie - Alocasia patří do čeledi arónovitých, což nejlépe poznáme podle toulcovitého květu. Dosud je známých přibližně 60 druhů, většinou se jedná o statné byliny se silně zkráceným a hlízovitě ztlustlým oddenkem. Listy jsou dlouze řapíkaté, velké až štítovité a velice často efektně pestrobarevné srdčitého nebo šípovitého tvaru. Původem jsou tropické oblasti jižní Asie, Malajsie, Filipíny a Nová Guinea - znamená to tedy, že jejich původní přírodní prostředí je tropické a vlhké. Proto při pěstování v bytových podmínkách dává přednost teplému stanovišti s vyšší vzdušnou vlhkostí, i když její pevný list snese i sušší vzduch. Pro úspěšné a dlouhodobé pěstování je ale právě vyšší vzdušná vlhkost důležitým předpokladem, proto se u ní doporučuje nejvhodnější umístění ve vitríně nebo okenním skleníčku - což může být pro její rozměry problém. Při dodržování dále uvedených pěstitelských podmínek, zejména zimního klidu, teploty a vlhkosti pak ale vydrží ve skleníčku nebo vitríně řadu let. V bytových podmínkách je možné rostlině pomoci častým rosením a případně umístěním na širokou miskou s vodou a vrstvou keramzitu nebo drobných kamínků pro odpar vlhkosti.
Ozdobnost je uváděna olistěním v období VI-X.
Miluje polostín, ale v letních měsících by neměla být vystavena přímému slunečnímu záření - mírné oslunění rozptýleným slunečním světlem je však vhodné pro lepší vybarvení listů. Letnění, tedy pobyt ve venkovních podmínkách v létě, u ní nepřichází v úvahu.
Nároky na teplotu jsou v letním období vyšší - 20-30°C, v zimě postačí 15-20°C.
Zálivka - v letním období je nutná stálá vlhkost a kořeny mohou stále zasahovat do vody, v zimním období je nutné zajistit rostlině omezením zálivky substrát sušší až výrazně proschlý, kdy zvláště u pestrobarevných kultivarů nastává nezbytně nutné období klidu, které v našich nadmoř. šířkách trvá po celé zimní období (XI-II). K zálivce používat vodu odstátou, převařenou nebo dešťovou, odchycenou ne na začátku deště - lépe později (bývá čistší). K použití i voda upravovaná rašelinou.
Všechny druhy patří k náročným na výživu - za vegetace (VI-VIII - ne déle!) přihnojování plným hnojivem ve dvoutýdenních intervalech.
Přesazovat nejlépe každoročně na jaře (III-IV), jako vhodný substrát je uváděna kyprá směs listovky a vřesovky doplněná drnovkou, dřevěné uhlí a rašeliníkem (Sphagnum).
Množí se semenem, výběžky, rozřezáním kmínku a rhizomů.
Jedna z nejlepších informací pro Vás je, že se jedná o pokojovou rostlinu která netrpí žádnými důležitějšími chorobami a škůdci.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy