Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Napadení vánoční hvězdy

< zpět
Autor: Lucie 2015-11-02 11:41:08

Dobrý den,
před dvěma lety se mi po Vánocích podařilo zachránit vánoční hvězdu a kupodivu se jí začalo velmi dařit. Obrostla listy a postupně se vytáhla na půlmetrový keřík. Je stále na stejném místě, 2x jsem ji přesadila (letos na jaře naposledy, ale ještě pořádně nezakořenila), zalévám ji tak 2 do týdne troškou odstáté vody, aby byl substrát stále vlhčí a hnojím tak 2x do měsíce, v létě i 4x univerzálním hnojivem na pokojové rostliny.
Na začátku letošního léta se na listech začaly objevovat žluté lemy. List pak od krajů uschne a postupně opadne. Několikrát jsem vešeré napadené listy radiklně ostříhala a zlikvidovala, ale problém se objevil zase. Zkoušela jsem postřik proti škůdcům (název už nevím, ale je běžně dostupný v Hornbachu proti mšicím apod.) a pak BIOOL (na balkoně mi květiny napadly svilušky. Ani jeden nepomohl.
Ze začátku po ostříhání hvězda ihned obrazila, akorát lístky vyrostly do malých rozměrů (1cm). Teď sice nasadí, ale budˇ to hned uschne nebo lístky zůstanou miniaturní.
Nedávno jsem ostřhala i několik bočních větviček a ani na to hvězda nezareagovala (normálně se objevily násadky v rámci dní).
Na jaře dostala půl květináče nového substrátu, hnojiva střídám a přes léto (po napadení sviluškami) jsem rotliny nějaký čas nehnojila vůbec. A listy opadávají dál ať dělám co dělám.
Nesetkal se někdo, prosím, s takovým problémem? Nerada bych o hvězdu teď přišla - někdo z baráku ji po vánocích postavil k popelnici a ona se mi za záchranu odvděčila krásným růstem a teď by měla zajít na něco neznámého...
Děkuji

Připojený obrázek: Napadení vánoční hvězdy
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-11-03 08:36:12

Nejvíce mi to připomíná přelití a zachlazení. Tedy stav, kdy rostlina měla nadbytek vody, málo vypařovala a měla studený květináč se studenou zeminou. To se stává, pokud jsou rostliny s plnou podmiskou venku i v době, kdy v noci teplota klesá pod +5 °C a přes den nevyleze sluníčko a ani mnoho nestoupne teplota vzduchu. Podívejte se, jak je na tom s odtokovým otvorem, jestli jí nezahnívají konce kořenů, rostlinu držte spíše na teplejší podlaze nebo parapetu, zálivku omezte. Stačí, když budete nějaký čas zalévat v okamžiku, kdy začnou ty nejmladší lístky na tuhosti, budou jemně zavadat.
Vánoční hvězda patří mezi rostliny velmi citlivé na chlad. Když nám vypadlo ve skleníku topení, byly postižené dokonce více než mnohé druhy orchidejí vedle nich pěstovaných. Pokud nejsou ve výtečné kondici, nemají propustný neuléhavý substrát, odcházejí při teplotách pod 10°C. A nemusí to být reakce okamžitá, ale "plíživá".
Jestli je to tak, že už při přesazení na jaře špatně kořenila, nese si problém už z minula a nebudou to škůdci na listech. Příčina bude v květináči. Problematický substrát, "hniloba kořenů" - možná bakteriálního nebo houbového původu. Možná má sílu vytvořit nějaké živé kořínky, ale po čase o ně přijde a zase regeneruje, ale slaběji. Jestli máte možnost použijte na zálivku Previcur, proti bakteriózám by pomohlo ošetření půdy některým z měďnatých preparátů, ale nevím jaký je vztah Poinsetia (Euphorbia) pulcherrima k mědi, jestli k ní nemá nějakou zvýšenou citlivost. Pod túje na stejný dotaz odpovídat nebudu...

Autor: Lucie 2015-11-03 13:13:59

Děkuji za odpověď. Za vložení dotazu k tújím se omlouvám - to je tak, když člověk dřív píše než myslí a čte...
Hvězdu jsem si ven netroufla dát (na balkoně by určitě nevydržela - ráno tam praží slunko a je nesnesitelné vedro a odpoledne vítr).
Kořeny zahnilé nevypadají (alespoň zatím), ale půda kolem opravdu vlhká je. Pár kořínků prorůstá spodem květináče, ale rostlina je v něm pořád celkem na volno, tak to s nimi asi žádná sláva nebude.
Mám ji už od začátku na stole u vnitřní zdi a asi metr od potrubí topení. Po přesazení na jaře dostala velký kameninový obal květináče, předtím měla tenký plastový a listy začaly opadávat v květnu/červnu. Zkusím ji nechat jen na podtácku - kameninový obal asi držel chlad. Lepší místo pro ni asi nenajdu - jinde by byla na přímém slunci nebo naopak v temnu, v průvanu nebo vystavena ničivým vlivům manžela a jeho vztahu k rostlinám :-)
A co se týče substrátu - existuje, prosím, nějaký speciální? Při přesazení jsem hvězdě nechala hlínu kolem kořenů a posadila ji doprostřed květináče. Letos se substrátem pro pokojové rostliny s rašelinou, před dvěma lety s univerzálním substrátem pro pokojové rostliny a v něm krásně zakořenila a rozrostla se.
Ještě jednou děkuji za odpověď a doporučení a přeji pěkný den.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-11-03 13:50:39

Vždycky je lepší přesazovat do nádob jen o trochu větších než byly původní. Kořeny do volného prostoru brzy prorostou a dosti rychle vždy spotřebují vodu z nádoby. Při přesazení do velké nádoby zůstává zálivková voda v půdě dlouho, někdy i kysne, nenahradí jí včas vzduch, který je pro kořeny též důležitý. Navíc prostý výpar nádobu a zem v ní ochlazuje a obal sloužil trošku jako termoska - nepustil do květináče teplo z okolí. Substráty pro Poinsettie se vylehčují vláknitou rašelinou, polystyrénem. Bývá to vidět zejména v okolí kmínku, kde bývá v zakořeňovací "punčošce" polystyrén, světlá rašelina. Dobrý je též agroperlit. Takže k substrátu na petunie přidat tak 1/4 až 1/3 perlitu či polystyrénu.
Protože rostlinu neletníte, nemůže dostat šok z podzimního chladu venku, ale tím jsme vyloučili jen jednu z možností, kde hledat příčinu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy