Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

záchrana kaktusu

< zpět
Autor: Jitka 2011-08-19 12:27:54

Prosím o radu, jestli mohu tento kaktus jestě zachránit. Pravděpodobně přemokřením uhnily kořeny. Loni krásně kvetl. Děkuji.

Připojený obrázek: záchrana kaktusu
Autor: Milan C. 2019-01-04 14:13:47

Příjemný den.

Odpovídám hodně pozdě, ale snad se to bude hodit (třeba i někomu jinému).

Při uhnití kořenů kaktusu je vhodné:
1. Vydezinfikovat nůž
2. a odřezávat kořeny (a je-li třeba i spodní část těla), dokud zmizí z cévního svazku (malý kroužek uprostřed) oranžové tečky (houbová choroba).
3. Pak je vhodné zaprášit ránu dřevěným uhlím a postavit rostlinu svisle (tak, jak roste) do prázdného kořenáče (zvolte správný průměr, aby nepropadla na dno). Kořenáč s rostlinou umístěte v teplé místnosti do stínu.
4. Pravidelně kontrolujte, zda se na cévním svazku neobjevují drobné zárodky kořenů.
5. Hned po objevení kořenů rostlinu zasaďte do standardního substrátu (hrubý písek : hrubá rašelina = 1 : 1), zajistěte ovázáním provázkem (jako balík), za 2 - 3 dny (zahojení ran po manipulaci) zalijte spodem až do prosáknutí vody na povrch substrátu a ponechte v teple na místě s dostatkem světla, ale nikoli přímého slunečního svitu.
6. Pozor na přebytek nebo nedostatek vláhy! Rostlina má zpočátku při vývinu kořenů malou spotřebu vody (používejte často \"prstovou sondu\").

Přeji brzy obrovské bílé nebo růžové noční květy (na obrázku je snadno pěstovatelná rostlina rodu Echinopsis)!

Milan C.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-01-07 09:06:10

Tady bude i jiný problém, ty bílé skvrny - vlnatka či jak se jí někdy říká, pokud je v substrátu, kořenomorka.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy