Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Durman - vadnutí listů

< zpět
Autor: Zdeněk 2007-07-04 11:51:12

Můžete mi někdo poradit s durmanem? Mám druhým rokem durman a od jara, kdy jsme ho umístili na terasu, rostl krásně a měl bohaté tmavě zelené listy. Nyní se začaly na některých listech objevovat bílé skvrny. Listy postupně uvadnou a odpadnou. Jedna rostlina nám takto odešla úplně. U druhé roste část bez problémů a část uvadá. Rostliny vydatně zaléváme, hnojíme ledkem amonným a hnojivy na květ, občas doplníme tekuté železo. Na listech nemohu najít žádné škůdce, ani plíseň. Na zeminu jsem zkoušel zálivku s PREVICUR, ale nic nepomáhá. Předem díky za každý nápad.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-07-08 22:43:15

Vzhledem k tomu, že durmany zpočátku rostly dobře a vadnout začaly až nyní současně se skvrnami, lze předpokládat na houbové onemocnění, ale pro správné stanovení problému je nutné vidět jak svrna vypadá a zda vůbec s vadnutím souvisí.

Podle popisu - že část rostliny roste normálně a část uvadá a další již odumřela je možné napadení tracheomykózou - jako je Fusariové vadnutí (to napadá astry, karafiáty, okurky a další tykvovité - možná i durmany), ucpává vodivá pletiva, rostlina zprvu změní barvu listů, vadne - i po částech a pak odumírá celá, infekce se šíří půdou (přežívají i řadu let) i další mechanickou cestou např. nožem při seřezávání. Fusárium je náročnější na teplotu - optimum je 28 oC proto se mohlo projevit až při současném horku. Fusariové vadnutí se dá dobře odhalit - na příčném řezu stonkem je vidět ztmavlé vodivé pletivo.
Mohl byste zkusit postřik přípravkem Bavistin WG, nebo Karben Flo Stefes - oba se sysémovým účinkem.

Autor: Zdeněk Kaštan 2007-07-09 08:23:59

Děkuji za radu. Píšete, že by bylo dobré vidět, jak skvrna vypadá. Foto jsem umístil na http://www.zahrada.cz/forum/trvalky/durman-uvadani-listu-25271/?stranka= . Lze z toho něco usoudit?

Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-07-17 09:47:16

Foto Vašeho uvadajícího durmanu jsme prohlédli již minulý týden. Rostlina na první pohled silně vadne, a to že po částech, opravdu napovídá na tracheomykózu. Ten bílý povlak provázející vadnutí bude padlí, které je v tomto období všudypřítomné a oslabené rostliny napadá nejsnadněji, zvláště rostoucí v teplých a vlhčích podmínkách. Rostlina Vás svým vadnutím možná i vyzvala k větší zálivce, což je také ve prospěch houbových chorob - nejhorší je vyšší vlhkost na noc.
Stonky zahradních rostlin mohou napadat různé houby a všechny tím způsobí vážné onemocnění. U trvalek je nejčastějším původcem tracheomykózy houba Sclerotinia, která vytváří ve stonku tvrdé černé hrudky. Rostlina se nedá vyléčit, musí se odstranit ze záhonu, hrnková i se zemí zlikvidovat (ne do kompostu). Nejlépe je rostlinu spálit.

Autor: I.K. 2007-07-17 10:45:56

Ještě jsem zapomněla jeden postřeh. Na starších listech je popálené pletivo od slunce - listy jsou pravděpodobně jako-by papírové a na omak šustí. Dopřejte svému Durmanu přistínění před odpoledním slunečním úpalem. Durmanům se sice přes léto dobře daří venku na teplém, slunném až polostinném místě, ale skleník nebo zasklená veranda je pro ně nejlepší právě s ohledem na intenzitu slunečního záření a tomu odpovídající potřebnou vzdušnou vlhkost.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy