Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.
Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.
Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.
Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.
Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.
Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.
| Autor: Jindřiška | 2017-09-06 12:52:32 |
|
Dobrý den. Koupila jsem si kontejnerovaný rododendron, který stál delší dobu vedle durmanu, kde čekal na uvolnění stanoviště v záhonu. Listy durmanu postupně žloutly a byly na nich černé flíčky - snad houbové onemocnění? Stejně začaly žloutnout spodní listy rododendronu a objevily se na nich flíčky, stejné jako na durmanu. Urychleně jsem připravila místo v záhonu: vyhloubila jámu a do ní nasypala směs rašeliny, hrabanky a původní zeminy, která může v menším množství obsahovat úlomky stavební suti, navrch jsem nasypala mulčovací kůru. Stanoviště je stinné, vlhčí. Rododendron od spodu začal ale rychle žloutnout směrem ke korunce, žluté listy se barví do červena. Asi před týdnem jsem ho postříkala Nizoralem. Nevím, jestli je to jen moje zbožné přání anebo se žloutnutí opravdu zpomalilo. Mám postřik znovu opakovat nebo rostlinu přesadit do čisté rašeliny? Může jí vadit mech, který byl v rašelině? Děkuji za radu. |
|
| Autor: Ivan Dvořák ČZS | 2017-09-11 08:12:34 |
|
Nabízí se více možností |
|
| Autor: Jindřiška | 2017-09-13 12:09:52 |
|
Nevím, jak jsem přišla na Nizoral? Ve skutečnosti jsem rododendron 2x stříkala Rovralem a potom lehce přihnojila Cereritem a banánovými slupkami. Ten výluh z hrabanky si udělám. Vloni jsem jím zalévala azalku. Zřejmě i u rododendronů platí, že panašované kultivary jsou citlivější/náchylnější vůči chorobám... |
|
| Autor: Ivan Dvořák ČZS | 2017-09-14 13:44:11 |
|
Pokud mohu radit, nepoužívejte ani NPK, ani Cererit, jen hnojiva určená na vápnostřežné rostliny. Dost výrazně tím zvyšujete obsah látek, které rododendrony nemají rády. Rovral má v okrsku okrasných rostlin jen úzké spektrum použití - prakticky jen proti šedé hnilobě (=plísni šedé). Téměř univerzální je Dithane. Je stejně jako Rovral aquaflo kontaktní, ale dokáže se vyrovnat cca s 80 % houbových chorob, které rostliny poškozují. Mimo šedou hnilobu, ale ta obyčejně rododendrony nenapadá. |
|
| Autor: Jindřiška | 2017-09-25 11:29:09 |
|
Tak to jsem nevěděla. Domnívala jsem se, že Cererit originál je univerzálně použitelné hnojivo, které hladovému neublíží. O Rovralu obecně vím, že funguje proti plísni. Ten můj je Rovral 50 WP - nevím, do jaké míry je identický co do složení a působení s novějším aquaflo - nejspíš pouze tím, že novější není prášek, ale roztok. |
|
| Autor: Miroslav | 2019-05-14 13:28:34 |
|
Minulý rok rododendron krásně kvetl a letos vůbec. Vyrašily pouze jakési zvláštní stvoly. Poradíte někdo čím to může být? Viz foto |
|
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.
Ovocné stromy obtěžkané obzvláště bohatou úrodou zavlažujeme i v červnu, aby mohly své plody uživit. V období sucha jim přidáme do závlahové vody vícesložkové hnojivo.