Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Dymnivky

< zpět
Autor: Jana Straková 2008-03-26 08:35:42

Vážení přátelé, v minulém čísle ¨Zahrádkáře jste otiskli článek o dymnivkách. Snažím se sehnat např. Corydalis flexuosa - ale nenarazila jasem na žádného pěstitele. Kdysi ho měl Starkl, ale to jsem neměla zahradu. Sháním ji kvůli zvláštní modré barvě květu, která se prakticky jinak nevyskytuje - vím už jen o některých druzích Meconopsis, ty mají taky podobnou barvu, ale dočetla jsem se, že je velice obtížné Meconopsis pěstovat - já jsem si 2 krát koupila semínka a nevyšlo ani jedno a sazenice jsem nesehnala. Děkuji za odpověď.

Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2008-03-29 15:53:25

Tato vyjímečná modrá barva je např. i u běžných ladoniček (Chionodoxa) a ladoněk (Scilla), u pupkovce (Omphaloides verna), kakostu (Geranium himalayense ´Gravetye´), plicníků (Pulmonaria), ostrožek (Consolida) a straček (Delphinium), dále rod kamejka (Lithodora), Ipheion, Hyacinthus amethystinus, modřence (Muscari), kalokvětů (Agapanthus) a konečně u mnoha kosatců (Iris), kosatečků a hlavně japonských kosatců, samozřejmě u hořců (Gentiana). Najdete ji také u nízkého keříku, kvetoucího časně na podzim - ořechokřídlatce (Caryopteris clandonensis).
Mákovníky - zvláště ty s krásnou modrou barvou, jsou Meconopsis betonicifolia, grandis, simplicifolia a zahradní hybrid M. x sheldonii. Je u nich uváděno obtížné pěstování - svými nároky se blíží vřesovištním rostlinám (původem jsou ze Střední Asie - Himálaj). Důležité kyselé a humózní, propustné půdy, ochranu před silnými zimními větry, místo zastíněné a chráněné, v létě chladnější a vlhčí, v zimě naopak sušší. U výsevů je uváděno dobré a velmi rychlé klíčení pod sklem v podmínkách odpovídajícím vřesovištním rostlinám. Článek o rodu Meconopsis vyšel loni v srpnovém Zahrádkáři - lze ho získat z naší redakce.

www.lukonbulbs.cz a www. lukon-glads.cz.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy