Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

zasychání listů u kosatců

< zpět
Autor: Stáňa 2015-02-01 20:51:47

Dobrý den,

nevíte co chybí kosatcům na fotografii? Napřed se začnou dělat jen hnědé puntíky a nakonec od špičky uschnou listy celé. O kvetení si můžu nechat jen zdát.

Děkuji za odpověď

Připojený obrázek: zasychání listů u kosatců
Autor: M.Šmoranc,ČZS 2015-02-02 07:58:45

Dobrý den,
nejspíše se jedná o listovou skvrnitost kosatce. Choroba se šíří především za deštivého počasí. K významnějšímu napadení dochází většinou až v období po odkvětu. Patogen přetrvává v pletivu suchých napadených listů. V předjaří je dobré suché listy pečlivě odstranit. Chemické ošetření provádíme při ohrožení (vlhké deštivé počasí), nebo při zjištění prvních příznaků onemocnění, skvrn. Při déletrvajícím nepříznivém počasí můžeme ošetření opakovat za 10 až 14 dnů. Možno použít, DELAN 700 WDC, DISCUS, DITHANE DG NEOTEC, DITHANE M 45, HORIZON 250 EW, MERPAN 80 WG, NOVOZIR MN 80 NEW, ORTIVA, SCORE 250 EC, TALENT, ZATO 50 WG, přeji pěkný den.

Autor: Stáňa 2015-02-09 22:42:18

Děkuji za odpověď.

Autor: S.P.,Ch. 2015-02-10 07:36:24

Stejnou pozornost je dobré věnovat i dalším rostlinám na zahradě,taky se zaměřte na včasné potlačení plevele-ten bývá rezervoárem chorob, pro jeho přirozenou odolnost na něm nebývají tolik viditelné, jsou také ve všech ohledech výraznými konkurenty těm, které si žádáme. Plevel je lepší ničit mechanicky, při okopávce zároveň provzdušníte a částečně zmladíte kořeny, zapravíte kompost, strojená hnojiva a v neposlední řadě pohnete kostrou...

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy